Önce kendi muhasebeni yap

Önce kendi muhasebeni yap


'Deprem ilahi ikazdır' diyen Kutlulara Gülen'den yanıt: Önce kendi muhasebenizi yapın


       Ankara'da Saidi Nursi'nin ölüm yıldönümünde düzenledikleri mevlitte dağıttıkları "kitapçık"ta "Deprem ilahi ikaz" diyen Yeni Asya Gazetesi'nin sahibi Mehmet Kutlular'a Nur cemaatının önde gelenlerinden Fethullah Gülen de tepki gösterdi. Gülen, "Depremi bazı müessese veya şahısların güya hatalarına bağlamanın, yanlışları çoğaltmak, acıları ve ayrılıkları artırmaktan başka bir fonksiyonu yoktur" dedi.
       Tedavi amacıyla uzun süredir ABD'de bulunan Gülen, kurucu üyesi olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın İstanbul'da düzenlediği "Din - Devlet İlişkileri" sempozyumuna bir mesaj gönderdi. Mesajında depremin, "resmi - sivil bütün toplum kesimlerinin birbirine ne kadar muhtaç olduğunu ve ne kadar çok sevdiğini gösterdiğini" vurgulayan Gülen, isim vermeden Kutlular'ı şöyle eleştirdi:
       "Böylesi felaketler için diyanet noktasında bir sebep aranacaksa, büyük ve umumi felaketlerin umumi hatalarla münasebetdar olabileceği düşünülmeli ve herkes, önce kendisinin muhasebesini yapmalıdır düşüncesindeyim. Başkalarına atf -ı cürümde bulunmak ve hele hele bu şekilde önemli müesseseleri yıpratıcı tavırlar ortaya koymak, acıları ve yaraları artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır."

Kutlular ne demişti?

       Kocatepe Camii'nde 10 Ekim 1999 tarihinde gerçekleştirilen Said Nursi mevlidinde, Yeni Asya Gazetesi'nin sahibi Kutlular, Körfez depremini "ilahi ikaz" olarak nitelendirdi.
       Yeni Asya Gazetesi'nce bastırılan ve mevlitte dağıtılan "İlahi ikaz: Deprem" isimli kitapçıkta depremin neden meydana geldiğine ilişkin şu yorumlar yapıldı:
       "Zelzele, tesettür şiarına açık ihanetin bir cezasıdır. Musibetler, mazlumlara doğrudan rahmettir. Zelzele, tesadüfi ve maksatsız bir hadise değildir. Zelzele insanlara tanımak istemedikleri rahmetlerini hatırlatır. Zelzeleye tesadüf demek, nihayetsiz bir ahmaklıktır. Zelzele sarsıntısı, insanları gafletten uyandırmaya vesiledir. Zelzele, tesettür şiarına açık ihanetin bir cezasıdır. Zelzele, şükür etmemenin cezasıdır. Zelzele, suistimalin neticesidir. Kanun namına kanunsuzluk, umumi tokada sebep olur.
       Kutlular, buradaki konuşmasında ayrıca bazı komutanlara ağır suçlamalar yönelterek, dolaylı ifadelerle askerlerin depremden sorumlu olduklarını ileri sürdü.

12 Kasım 2019 Magazin Bülteni12 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber