Pankart davasında bir tahliye

Pankart davasında bir tahliye

       HACETTEPE Üniversitesi'nde okurken TBMM'de "Paralı eğitime hayır" yazılı pankart açan öğrencilerin yargılanmasına Ankara 2 No'lu DGM'de devam edildi. Duruşmada, sanıklardan Mahmut Yılmaz oy çokluğuyla tahliye edildi.
       Adliye ve DGM çevresinde alınan yoğun güvenlik önlemiyle başlayan duruşmayı çok sayıda sanık yakınıyla birlikte CHP'li Bedri Baykam, Doç. Dr. Fikret Başkaya, sanatçı Melike Demirağ ve Leman Sam da izledi. Demokratik kitle örgütü temsilcilerinin de bulunduğu duruşmada, tutuklu sanıklar Mahmut Yılmaz, Bülent Karakaş, Metin Murat Kalyoncugil, Ahmet Aşkın Doğan, Özgür Tüfekçi ve Ulaş Doğu Adlı'yla daha önce tahliye edilen Nurdan Bayşahan hazır bulundu.
       Duruşmaya, ayağı alçılı olduğundan koltuk değneğiyle gelen Yılmaz, Anayasal hak kullanmanın kendilerini sanık durumuna düşürdüğünü ifade etti. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen yazıya itiraz eden ve suçlamaları reddeden Yılmaz, "Bizim yasaların hapsedemeyeceği bir yüreğimiz var. Hayatımda yasadışı olan tek şey aşklarım ve kalbimdir" dedi.
       Tüm avukatlar adına konuşan Şenal Sarıhan, sekiz sayfalık savunmasında Emniyet'ten gelen yazıdaki çelişkilere dikkat çekti.
       Ara kararı açıklayan yargıç Okyay, Yargıtay'ın bozma kararı ardından yapılan ikinci duruşmada sanık Yılmaz'ın tahliyesine, diğer sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Okyay, Emniyet'ten gelen "Devrimci Hareket"le ilgili bilgilerdeki çelişkinin nedeninin sorulmasının da kararlaştırıldığını açıklayarak, Cumhuriyet Savcısı'nın esas hakkındaki görüşünü de hazırlayabilmesi amacıyla duruşma 13 Temmuz 1998'e erteledi.

20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber