PKK Suriye'den kaçıyor

PKK Suriye'den kaçıyor

PKK Suriye'den kaçıyor

       TÜRKİYE'nin Suriye'ye yönelik baskıları sonucu PKK sıkıntılı duruma girdi. Örgüt önemli eğitim kamplarını Kuzey Irak'ta Talabani'nin denetiminde bulunan Soran bölgesine kaydırıyor. Suriye gizli servisi El - Muhaberat'ın desteği ile bir grup PKK'lı ve çekirdek kadronun Suriye'den ayrıldığı ileri sürüldü.
       PKK'nin Suriye'den çıkarılması konusunda Suriye yönetimi ile Türkiye arasında olumlu adımlar atılırken Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde üslenen PKK'nın karargahını Kuzey Irak'ta Talabani'nin kontrolündeki Soran bölgesine kaydırdığı gelen haberler arasında. Suriye'nin başkenti Şam ve sınıra yakın Rakka, Telabad, Resulayn, Derbesiye, Amude, Haseki iline bağlı Kamışlı ilçelerinde bulunan örgütün komün evlerinde barınan PKK'lıların gruplar halinde Kuzey Irak'a geçtikleri öne sürülüyor. Örgütün çekirdek kadrosunun bir bölümününde önceden hazırlıklar için Süleymaniye kentine giderek, Kürdistan Yurtseverler Birliği yetkilileri ile görüşmeler yaptıkları konusunda bilgiler alınıyor. Suriye'de El - Muhaberat örgütünün istemi ve kontrolünde Kuzey Irak'ın Fays Habur ve TelKoshak'tan Irak'ın Musul kentine yakın noktalardan geçiş yapan örgüt mensuplarının Habur çayı ve Dicleyi aşarak Erbil yakınından İran sınırına yakın önceden saptanan Boti eğitim merkezlerine ulaştıkları gelen haberler arasında. PKK'lıların KDP Lideri Barzani'nin kontrolünde bulunan Bahtinan bölgesinde Türkiye sınırına yakın Çukurca ve Uludere ilçelerinin karşısına düşen Mergasor ve Kanimasi yakınlarında Zap ve Haftanin kampları ile İran sınırına yakın dağlık alanlara Suriye'den giriş yapan örgüt mensuplarının ulaşmak için çalıştıkları ileri sürülüyor.
       Örgütün gelirlerinin büyük bir bölümünün Suriye'deki bankalarda bulunduğunu belirten bir yetkili, şimdilik bu hesapları aktarmalarının güç olacağını, Suriye'nin buna izin vermeyeceğine dikkat çekti. Örgüt finansmanının gelişmelere göre yeni bir merkez arayışında olduğu, milyonlarca dolarlık gelirin muhtemel olarak Arap ülkelerine kaydırılacağı öne sürülüyor.19 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber