Rekor Gölcük'te: 45.6

Rekor Gölcük'te: 45.6


Karadeniz dışında bütün Türkiye dün kavruldu. Termometre patlatan "en sıcak günde" Gölcük, 45.6 ile rekor kırdı


       Türkiye'de ilk kez tatil ilan ettiren sıcaklar dün bazı il ve ilçelerde rekor kırılmasına neden oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre 17 Ağustos depreminin merkez üssü olan Kocaeli'nin Gölcük ilçesi, 45.6 dereceyle Türkiye'nin en sıcak bölgesi oldu.
       Yalova, gölgede 45.4 ikinciliği alırken Adana'da güneşe çıkarılan termometre bir dakika bile geçmeden patladı.

     Bursa tarih yazdı
       Tarihinde bir rekora ulaşan Bursa'da 44.2 derece olarak kaydedilen hava sıcaklığı, kentin caddelerindeki termometrelerde ise 48 derece olarak okundu. Yetkililer, Bursa'da yıllar itibariyle en yüksek hava sıcaklığının 1940'ta 41.7 derece olarak ölçüldüğünü söylediler. Havadaki nem oranının ise yüzde 29 olduğu bildirildi.

     Termometre patladı
       Gölgede sıcaklığın 40 dereceye kadar ulaştığı Adana'da, deneme amacıyla güneş gören yere bırakılan termometre patladı. Numune Hastanesi bahçesinde deneme amacıyla sedye üzerine bırakılan 43 derece ile sınırlı termometre, bir dakika dolmadan patladı.

     Asfalt eriyor
       Son 50 yılın en sıcak gününün yaşandığı Aydın'da hava sıcaklığının, açık alanlarda 50 dereceyi bulduğu bildirildi. Yetkililer, hava sıcaklığının öğle saatlerinde gölgede yapılan ölçümlerinde 42 derece olarak saptandığını belirtirken, Aydın - Germencik, Aydın - Çine karayolunun bir bölümünde asfaltın eridiği bildirildi.

     Çadırın içi 53 derece
       Bolu'da depremzedelerin yaşadığı çadırkentlerde güneşte 48 dereceyi bulan sıcaklığın çadırların içinde 53 derece hisssedildiği belirtildi.

     İstanbul'da rekor Şile'de
       İstanbul'un büyük bölümünde ise, sıcaklıklar 40 dereceyi aştı. Rekoru 45.2 ile Şile kırarken, sıcaklıklar Sarıyer'de 41, Kartal'da 41, Göztepe'de 39.1 olarak ölçüldü.

40 derece manzaraları

Hastaneler tam gün mesai yaptı. Hayvanlar süt kesti. Bunalan turistler gemiye kaçtı. Balkondan çok sayıda düşme olayı yaşandı. Domuzlar köylere saldırdı

       Güneydoğu Bölgesi’nde yoğun olarak hissedilen “çöl sıcakları" nedeniyle vatandaşlar, Hazar Gölü, Dicle ve Fırat nehirlerine akın etti. Bölgede sıcaklık 45 dereceyi bulurken, özellikle hasta, çocuk ve yaşlıların saat 16.00’ya kadar güneşe çıkmamaları istendi.
     
 • Ardahan’ın Göle ilçesinde Tigem Yaylası’na çıkan göçerler, aşırı sıcaklardan dolayı hayvanlardan yeterli süt alamadıklarını dile getirdiler.
 • Kahramanmaraş’ta, aşırı sıcaklar nedeniyle MADO dondurmaları tarafından 3 ayrı yerde açılan standlarda halka ücretsiz dondurma dağıtılıyor.
 • Manisa’nın Saruhanlı ilçesiyle, Karaağaçlı ve Selimşahler beldelerinde, sıcakta serinlemek için çıktıkları evlerinin balkonlarında oynarken düşen Gonca Gök (2), İsmail Şah (2) ve 9 aylık Emre Can Yiğit, hastaneye kaldırıldı.

       Sıcaktan iple sarktı
       
 • İstanbul Erenköy’de markete giden kocası Ziya Oymak tarafından üzerine kapı kilitlenerek evde bırakılan emekli öğretmen Neriman Oymak (59), sıcaktan bunalarak balkona çıkıp, çamaşır iplerinden sarkınca polise ve itfaiyeye zor anlar yaşattı. İtfaiyenin yangın merdivenini kullanarak kurtardığı Oymak, hastaneye kaldırıldı.

       40 kişiyi “güneş çarptı"
       
 • İzmir’de sıcak nedeniyle hastanelerin acil servislerine başvuran hasta sayısında yüzde 20 artış oldu. 112 acil ambulans servisine yapılan ihbarların sayısında da adeta “patlama" yaşandı. Yolda baygınlık geçirenler de 112 acil servis ekipleri tarafından toplandı. 40 kişi günş çarpması şikayetiyle hastanelere başvurdu.
 • Aydın’ın Kuşadası ilçesinde limana demirleyen Grand Prenses gemisi ile gelen turistlerin bölümü şehri gezmeye çıkmazken, çıkan turistler de kısa sürede geri döndüler. Yüksek sıcaklık nedeniyle Kuşadası’nın ünlü Pigale ve Kadınlar Denizi plajları tamamen doldu.
 • Güneydoğu’da yaşanan aşırı sıcaklık nedeniyle vatandaşlar, Hazar Gölü, Dicle ve Fırat nehirlerine akın ederken, Ardahan’ın Göle ilçesi Tigem yaylasındaki göçerlere ait hayvanların süt verimi düştü. Bölgede klima satışları da geçen yıla oranla yüzde 50 oranında arttı. .

       Domuzlar köye indi
       
 • Adapazarı’nın Arifiye beldesinde buğday tarlasına inen iki domuzdan biri öldürüldü, diğeri ise yaralı olarak kaçtı. Belde halkı, böyle bir olayı hiç yaşamadıklarını belirterek, Hacı Mercan köyü ormanlık alanındaki domuzların, aşırı sıcaktan bunalarak sulak alanlar aramak için inmiş olabileceğini söylediler.
 • Yalova’nın Termal ilçesindeki kaplıca sularında aşırı sıcaklara bağlı “anormal bir durum olmadığı" bildirildi.

       40 derece manzaraları
         * İstanbul'da aşırı sıcaklar nedeniyle rahatsızlanarak hastanelere başvuran 56 kişi tedavi altına alındı. İstanbul Erenköy'de markete giden kocası Ziya Oymak tarafından üzerine kapı kilitlenerek evde bırakılan emekli öğretmen Neriman Oymak (59), sıcaktan bunalarak balkona çıkıp, çamaşır iplerinden sarkınca polise ve itfaiyeye zor anlar yaşattı. İş merkezlerinin yoğun bulunduğu Mecidiyeköy'de dün sıcaklığın en fazla olduğu öğle saatlerinde elektriğin kesilmesi vatandaşlara zor anlar yaşattı.
         * İzmir'de sıcak nedeniyle hastanelerin acil servislerine başvuran hasta sayısında yüzde 20 artış oldu. 112 acil ambulans servisine yapılan ihbarların sayısında da adeta "patlama" yaşandı. Yolda baygınlık geçirenler de 112 acil servis ekipleri tarafından toplandı. 40 kişi günş çarpması şikayetiyle hastanelere başvurdu.

       Nöbetçi memurlar isyan etti
       İSTANBUL Milliyet
         İşlerin aksamaması için görev başında bırakılan memurlar, "Sıcaklar nedeniyle ortada bir tehlike varsa bu bizim geçerli değil mi" diyerek uygulamaya tepki gösterdiler.
         Türkiye'yi etkisi altına alan sıcak hava nedeniyle Başbakan Bülent Ecevit'in talimatı üzerine valiliklere önceki gün gönderilen genelge aynı gün tüm kamu dairelerine iletildi. İdari izin yapılması yönündeki genelgeyi alan kamu dairelerinin yöneticileri, kendilerine bağlı birimlerde işler aksamadan yürüyecek şekilde nöbetçi memur bırakarak, diğer çalışanlarına izin verdi.
         Mesai arkadaşları tatile çıkarken, mesai ücreti almaksızın sıcakta çalışmak zorunda kalan nöbetçi memurlar ise "Bizim de canımız var" diye şikayet ettiler.

       "Hepimiz çalışalım"
         Kocaeli'nin Gebze ilçesi Tavşancıl beldesindeki belediye personeli, iki günlük idari izine karşın çalışmalarını sürdürecek. Belediye Başkanı Salih Gün, "Zorunlu hizmetler için nöbetçi bıraksaydık kalan arkadaşlarımıza haksızlık olacaktı. Bu yüzden hep birlikte çalışma kararı aldık" dedi.

       Sıcağa ne santral ne de ray dayandı
         İzmit’te Yahyakaptan Mahallesi’nin bulunduğu bölgenin iletişimini sağlayan ve 2 bin civarında aboneye hizmet veren telefon santralı aşırı sıcak nedeniyle yandı. İzmit Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin kısa sürede müdahale ederek söndürdüğü santraldaki hasar belirleme çalışmalarının sürdüğü, bölgedeki abonelerin ise görüşme yapamadığı öğrenildi.
       
 • Karaelmas Elektrik Dağıtım (KEDAŞ) AŞ Genel Müdürlüğü yetkilileri, Zonguldak Ereğli’de sıcaktan elektrik telleri koptu ve kent merkezindeki bazı yerleşim birimlerine 4 saat elektrik enerjisi verilemedi.
       
 • Eskişehir’in Gökçekısık ile Kızılinler istasyonları arasında raydan çıkan Toros ekspresinin, aşırı sıcak nedeniyle ray genleşmesi yüzünden raydan çıktığı belirlendi. Yetkililer, sıcakların devam etmesi halinde raylarda daha fazla genleşme olabileceğini ve yolda kıvrımlar oluşabileceğini bildirdiler.

       Sıcağın üç ilacı Yoğurt, duş, su
         Ani katarakta karşı UV: Güneş ışınlarının ani katarakt hastalığının yanı sıra görme hücrelerinin yoğun olduğu makulada harabiyet, gözün saydam tabakasında leke gelişimi ve bazı göz içi kanserinin oluşumuna da neden olduğu belirtildi. Yetişkinler gibi çocuklara da güneş gözlüğü alınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, gözlük camlarının mutlaka ultraviyole (UV) koruyuculu olması gerektiğini kaydettiler.
 • Yemeden önce kokla: Yetkililer gıda seçerken şunlara dikkat edilmelerini istedi:
 • Açıkta satılan hayvansal gıdaları almayın.
 • Soğutucuda muhafaza edilen süt ve et i tercin edin.
 • Satış yerlerinde direkt güneş ışığına maruz kalan bölümlerden gıda maddeleri almayın.
 • Satın alınacak gıdanın rengine, kokusuna, kıvamına ve mümkünse tadına bakın.
 • Gıda şikayetlerinizi “514 16 45" numaralı telefona ya da “153 Beyaz Masaöya bildirin.
 • Çocuklara yoğurt: Hastanelerin çocuk bölümüne ateş, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı şikayetiyle çok sayıda hasta geldiği kaydedildi. Çocuk doktorları ailelere şu uyarılarda bulundular: “Çocuklara pamuklu, açık renkli giysiler giydirilmeli. Sık sık duş aldırarak rahatlamaları sağlanmalı. Bol bol yoğurt yedirilmeli. Çünkü yoğurt, çocuklar için en büyük tehlike olan ishalin panzehiridir."
 • Klimalara dikkat: Özellikle klimalı işyerlerinden dışarı çıkarken, vücudun sıcağa konsantre edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar “Çünkü normalde 18 - 20 derecelik bir serinlikten 42 - 43 derecelik bir sıcağa çıkmak, sağlık açısından çok sakıncalı. Hemen olmasa bile iki ayrı sıcaklık, insan vücudunda çeşitli hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden dışarı çıkarken konsantre olunmalı ve vücut yeni sıcaklığa alıştırılmalıdır" uyarısında bulundular.
 • Dereceye göre hastalık: Sıcaklık derecesine göre görülen hastalıkların belirtileri şöyle:
 • 54 derece ve üzeri: Isı ve güneş çarpması, termal şok ortaya çıkabiliyor.
 • 41 - 53 derece arası: Güneş çarpması, ısı krampları ve ısı bitkinliği görülebiliyor.
 • Daha az: Fiziksel etkinlik ve şartlardan etkilenme süresine bağlı olarak kuvvetli termal stres ile birlikte güneş çarpması, ısı krampları ve yorgunlukları, halsizlik, sinirlilik, dolaşım ve solunum sisteminde rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.
 • Tek çaresi duş: Bu rahatsızlıkların belirtileri arasında, deri kızarması, su toplaması, şişme, ateş, baş ağrısı, kan basıncında düşüşe bağlı bayılma, özellikle bacaklarda kramplar, aşırı terleme, tuz kaybı, baş dönmesi, halsizlik, soluk bir yüz, zayıf ya da hızlı nabız, kusma, uyuşukluk, şaşkınlık ve bilinç kaybı bulunuyor. Isı rahatsızlıklarına ilişkin belirtiler görüldüğünde, etkilenen kişiye eğer deri su toplamamışsa öncelikle duş aldırılması gerekiyor.
 • Sinirinize hakim olun: Aşırı sıcakların insanların ruhsal sağlığını olumsuz etkilediğini, karamsarlaştırdığı, saldırgan hale getirdiği belirtildi. Psikolog Süreyya Coşkuner, “Sıcaklarla birlikte bütün dengeler bozuluyor, salgırgan hale geliyor. İnsanlar mutlaka kendilerini kontrol altına almalı" dedi.

       Tatilde kimler çalıştı?
         * Toplu taşım araçlarında görev yapan belediye çalışanları ile kamu kurumlarının görevlileri,
         * İl Emniyet müdürlükleri.
         * İl Jandarma komutanlıkları.
         * Adliyeler.
         * Sağlık hizmetlerindeki nöbetçi personel.
         * İçişleri Bakanlığı Kriz Masası.
         * Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü personeli
         * İstanbul Menkul Kıymetler Borsası.
         * Bankalar.
         * Özel kesim çalışanları.
         * Devlet Demir Yolları.
         * Şehir Hatları'nda görev yapan deniz ulaşımı çalışanları.
         * Bütün bakanlık ve kamu kuruluşlarında bırakılan nöbetçi personel.
         * Başta trafik ve asayiş birimlerinde olmak üzere, emniyet çalışanları.
         * Karayolları


 • 16 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

  İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  Sıradaki Haber