Rektörlük seçiminde usulsüzlük iddiası

Rektörlük seçiminde usulsüzlük iddiası


Gönül Hanbay


       Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK), Mersin Üniversitesi Rektörlük seçimlerinde, Cumhurbaşkanına gönderdiği 3 kişilik listede yer alan adaylardan ikisinin seçimlere dahi katılmadıkları belirtildi. Oysa Yüksek"ğretim Kurumları Kanunu'na göre Cumhurbaşkanına gidecek isimlerin, "ğretim üyelerinin oylarıyla belirlenen 6 aday arasından seçilmiş olması gerektiği vurgulanıyor.
       İlgili kanunun 2547 sayılı 13. maddesine göre seçim sonrası izlenmesi gereken yöntem şöyle açıklanıyor:
       "En çok oy alan 6 kişi ("ğretim üyeleri arasında yapılan seçim sonrasında) aday olarak seçilmiş sayılır. Bunlardan YÖK'ün seçeceği 3 kişi atanmak üzere Cumhurbaşkanına sunulur.
       Mersin Üniversitesi'nde Rektör Adayları Belirleme Seçimi sonrası düzenlenen tutanağa göre seçimlere katılan adaylar şunlar:
       Prof. Dr. O. Bilge Kula, Prof. Dr. Uğur Oral, Prof. Dr. İbrahim Gümüşsuyu, Prof. Dr. Vural Ülkü, Prof. Dr. Fadime Taner, Prof. Dr. Türker Özsayar, Prof. Dr. Süha Aydın ve Prof. Dr. Nevzat Külcü.
       YÖK'ün 23 Ekim 1998 tarihli toplantısında yapılan gizli oylama sonucunda, Mersin Üniversitesi Rektör adayları olarak Cumhurbaşkanına sunduğu listede ise Prof Dr. Uğur Oral'la birlikte seçimlerde aday olmayan Prof. Dr. Fahrettin Çelik ve Prof. Dr. N. Kamuran Erk'in de isimleri yer alıyor.
       Yüksek"ğretim Kurumları Kanuna göre seçimlere katılmayan "ğretim üyelerinin YÖK tarafından Cumhurbaşkanına aday olarak sunulamayacağı bu nedenle de şimdiki Rektör Prof. Dr. Uğur Oral'ın makamının hukuka aykırılığından tartışmalı olduğu ve seçimlerin yenilenmesi gerektiği savunuluyor.

Kara mizah

       Mersin Üniversitesi'nde Rektör Yardımcılığı, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı, Üniversite ve senato Yönetim kurulu üyeliklerinde bulunduktan sonra bu yıl emekliye ayrılan Prof. Dr. Zafer Üskül'e 29 Eylül tarihli bir yazı ile YÖK'den olumsuz sicil verildiği belirtilirken, 5 Ekim 1999 günü postaya verilen bir başka yazıda da"Üniversiteye sağladığı önemli hizmet ve katkılarından dolayı" plaket verileceği belirtiliyor.
       Türkiye'de akademik çevrelerin ve kamuoyunun kendisine verdiği sicili kimsenin bozmaya gücünün yetmeyeceğini söyleyen Prof. Dr. zafer Üskül, sicil bozma olayı ve plaket verilmesini tam bir kara mizah olarak nitelendirdi.


16 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber