Rüzgar gibi geçti

Rüzgar gibi geçti


Sharon Stone, Venedik'te, Cipriani Oteli'nin gecesi 3 bin 500 dolarlık 'suit'inde kaldı. Kocası, berberi, makyajcısı, 14 koruması ve 18 bavuluyla rüzgar gibi gelip geçen Stone; ardında bir '50'ler 'diva'sı anısı bıraktı...


       Kanallar kentinin en güneşli sahili, çoluk çocuk yaşlı tüm Venediklilerin piyasa yeri "Zattere"nin karşısında "Giudecca" denen bir dizi küçük ada var. Kentin - belki de dünyanın - en pahalı oteli "Cipriani" burada. Festival yıldızları, Venedik'i teslim alan harcıalem turist kalabalığı ve meraklı gözlerden uzak muhteşem bir bahçe içindeki bu efsane otelde kalıyor.
       Sharon Stone'un kiraladığı "suit"in gecesi 7 milyon 100 bin liret. Yani yaklaşık 3 bin 200 dolar. "Cipriani"den - kocası, berberi, makyajcısı, 14 koruması ve 18 bavuluyla - üç günde rüzgar gibi gelip geçen Stone; Venedik'te bir '50'ler "diva"sı anısı bıraktı...

Baştan sona 'marka'

       Açılış gecesi Clint Eastwood'un "kariyerine" adanan "Altın Aslan"ı görkemli bir törenle teslim ettikten sonra; ev sahipliği yaptığı "AIDS'le mücadele" gecesine de tek başına o damga bastı.
       Ve davetlilerin adam başı bin dolar ödeyerek katıldığı yemeğin arkasından; AIDS'ten çok Stone'un yediği, içtiği, giydiği, çıkardığı ve "Venedik çıkarmasını" finanse eden sponsorlar konuşuldu. İki ayrı gecede giydiği vücudunu sımsıkı saran, dekolte tuvaletlerin her biri "Alberta Ferreti" ve "Ungaro" imzasını taşıyordu mesela. Basın toplantısı, açılış ve AIDS yemeğinde taktığı mücevherler; "Bulgari" damgalıydı. AIDS araştırmasına yardım amacıyla açık artırmaya çıkarılan 9000 dolarlık makyaj ve mücevher bavulu ise "Louis Vuitton" yapımı...

Konuşulan diğer kadın

       Ünlülerin "sosyal içerikli bir davaya" sahip çıkması 2000'lerin "olmazsa olmaz emri" olduğundan; Venedik'e geliş amacının festivalden çok "AIDS mücadelesi olduğunu" özellikle belirtti Stone. Kendisini "obje - kadın" olarak gösteren haberlerden hoşlanmadığını ayrıca vurguladı. "Hayatımı aydınlatıyor" diye bahsettiği ve yeni evlat edindiği küçük bebeği Roam'u da "yormamak için" ABD'de bıraktığını anlattı.
       Festivalin açılışına - Stone kadar olmasa da - damga basan bir diğer kadın İtalya'nın 40 yaşlarındaki genç Kültür Bakanı Giovanna Melandri oldu. Sharon Stone gibi anneliği kısa süre önce tadan ve gene Amerikalı yıldız gibi kısacık kesilmiş sarı saçları ile ilgi çeken "Yeşil Bakan" gelmiş geçmiş bakanlardan farklı olarak, sergilediği "mesafeli duruş" ve her türlü "siyasi diva"lıktan kaçınan davranışlarıyla ilgi odağı oldu.

İstanbul'a da gelmişti

       Açılışta Kültür bakanlarının yaptığı geleneksel "kurdele kesme" işlemini; kendi özel isteği ile festivalin ev sahiplerine bıraktı örneğin. Gala gecesine katılmasına rağmen podyuma çıkıp resmi konuşma yapmaktan da özellikle kaçındı. Bu tutumunun nedenini soran gazetecilere: "Küçük bir üslup farkı. Hepsi bu!" dedi bakan; "Festivalin özerkliğine saygı göstermek gerek..."
       Apo krizi sırasında "Galatasaray - Juventus" maçı için İstanbul'a gelen iki bakandan biri olan Giovanna Melandri; festival vesilesiyle kültür - sanat çevrelerini sevindiren önemli bir açıklamada da bulundu. Kültürel faaliyetlerin sponsorluğunu üstlenen tüm özel kişi ve kuruluşların yaptığı maddi katkıların - bir yasa değişikliğiyle - "tümüyle" vergiden muaf tutulacağını ve bunun takipçisi olduğunu açıkladı.

"Jinekolog Gere"

       "Farklı gezegenlere" ait bu "iki farklı kadın" ötesinde; festivalin "Altın Aslan" ödülüne aday görülen en önemli filmi de gene kadınlar üzerinde. Amerikalı yönetmen Robert Altman'ın imzasını taşıyan "Doktor T ve Kadınlar"; jinekolog Richard Gere'in serüvenlerini anlatıyor.
       51. yaşgününü Venedik'te kutlayan ak saçlı Budist aktör Gere - karısı kafayı yiyene dek - izleyicilerin karşısına "sadık erkek" kompozisyonu ile çıkıyor. Ne var ki yalnız karısı değil hastaları da hafif "nevrotik" (ya da çatlak) olan "yakışıklı jinekoloğun" hayatı bir noktadan sonra allak bullak oluyor.
       Yönetmen Altman ve başroldeki Gere - şimdiye dek kimsenin el atmaya cesaret edemediği - bu "tabu" konuya "kadınları sevdikleri" için girdiklerini söylüyorlar. Jinekolog muayenehanesinde bir dizi "nevrotik" kadın üzerine yapılan bir film, ne denli sevecen olabilirse artık...

11 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber