'Saat erkeğin mücevheridir'

'Saat erkeğin mücevheridir'

'Saat erkeğin mücevheridir'
29 Kasım 1998

58 Davis Street, "Ossie's". Osman Aytaç, Londra'da açtığı bu dükkanda 17 yıldır antika saat koleksiyonculuğu yapıyor. Aytaç, kol saati konusunda uzman.
* İlgi alanınız olan antika kol saatini biraz anlatır mısınız?
Şarap gibidir, eskidikçe değerlenir. Bunu seçen erkekler kollarında bir servet taşır. Henüz Türkiye'de pek bilinmiyor ama antika kol saatçiliği 25 senedir gözde ve devamlı bir fiyat artışı gösterip her gün yeni meraklıları bünyesine katıyor.
* Bu alanın gelişiminden bahseder misiniz?
25 sene önce eski kol saatleri genellikle mücevher müzayedeleri içinde yer alırdı. İlgi artışı ile, önemli müzayede salonları (Sotheby's - Christies - Phillips gibi) tarafından özel müzayedeler haline getirildi. Son yıllarda gelir düzeyi yükselen birçok kişi daha iyi, daha gösterişli bir kol saati istemeye başladı. Bu genellikle erkeklerin ilgi duyduğu bir konudur.
* Kol saatinin nerelerden alınması gerekir?
Olur olmaz yerlerden, ayaküstü iş tutanlardan okazyon zannederek alınan mallar için ödenen para çöp tenekesine atılır. Malın değeri ile pahası arasında çok büyük farklar vardır. Pahalılık bundan kaynaklanır. Güvenilir bir yerden alınan saat pahalı görünse de uzun vadede daha ucuzdur.
* Antika kol saatinin değeri nasıl belirlenir?
Lider markalar ve yapımcı firmaların önemi büyük. Bunları da üç bölümde inceleyebiliriz; İlkinde Patek Philippe, Rolex, Vacheron Constantine, Cartier, Andemars Piquette, Brecvette; ikinci bölümde, Piagette, Chopard, International Watch Company, Jeager Le Coultre, Universal, Breitling ve bunların dışında da Omega, Movado, Longines, Zenith, Tissot var. Diğer markaları listeye dahil etmiyoruz. Quartz saatlerin ise, bazı Swatch saatler dışında, koleksiyon değeri yoktur. Ancak, bazı yeni ve pahalı saatlerin ikinci el değeri vardır. Mesela Cartier Panther, sadece quartz olarak yapılır.
* Saatlerin koleksiyon değeri nasıl ölçülür?
Saatin görüntüsü, şekli, kasa metali çok önemli. Dikdörtgen olanlar en değerlileri, bunu kare ve yuvarlak modeller izler. Altın olduğunda ayarına dikkat edilir. Beyaz altın, çelik, gümüş, altın kaplama veya krom olması da değerini belirler. Değerli taşlarla bezenmiş olması da önemli. Mekanik yapım açısından da otomotik, kurmalı, takvimli, mehtaplı, kronograf, çalarlı, alarmlı olup olmadığına bakılır. Kasanın, kadranın ve makinenin temiz kalmış, az tamir görmüş olması, komplikasyonları varsa bunların fonksiyonel olması gerekir. Kasa da makine de yapımcı firmanın damgasını taşımalıdır. Saatin orijinal ambalajı, garanti belgeleri ve orijinal satış makbuzları da daima artı bir değerdir.
* Bunlara dikkat etmenin dışında ne yapılmalı?
Yüzyıllardır bazı makineler bazı kasalara uydurularak bir nevi kasa - makine evliliği yaratılmaktadır. Bu kol saatinde de var. Bu tip saatlerin hiçbir değeri yoktur.

Adres: Ossie's LondraGrams Antique MarketUnits 331 - 33258 Davies StreetLondon W1 Y14BTel: 0171 629 73 80

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber