Şam'ın sınır ticareti oyunu

Şam'ın sınır ticareti oyunu

       SURİYE, Türkiye'yle arasındaki gerginlik sürerken Irak sınırındaki üç gümrük kapısını birden açarak Kuzey Irak'la Türkiye arasındaki ticaret hacmini düşürmeyi hedefliyor.
       Bir süre önce Kuzey Irak'a giden Türk işadamları heyeti bu kapılarda da incelemelerde bulundu. Kapılardan biri Barzani'nin kontrolündeki Yarubiye kasabası yakınlarında bulunuyor. Suriye'nin bu kapılardan gönderilen hiçbir mala gümrük uygulamadığını belirten işadamları "Suriye'nin bu tutumu Türkiye'nin ticareti kısıtlamaya yönelik" dedi.
       Mardin Serbest Bölgesi ile Suriye'nin Haseki Ticaret Odası yetkilileri arasında benimsenen, Suriye mallarının pazarlanacağı showroom da şimdilik askıya alındı. İşadamları Suriye'nin kendileri için önemli bir pazar olduğunu, bu ülkeye gıda, inşaat ve temizlik malzemelerinde yılda 400 milyon dolar ihracat yapıldığına dikkati çekti.
       Ortadoğu'ya Türkiye'den yılda 6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini vurgulayan işadamları, Irak kapısının kapatılmasıyla bu miktarın 2 milyar dolara düştüğünü, Suriye ile kapıların kapanması durumunda bu miktarın tamamen kaybedileceğini belirtti.


16 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber