Geri Dön

Savunmadan namaza

Savunmadan namaza

Anayasa Mahkemesi'ndeki sözlü savunmasını tamamlayan RP Lideri, "Beni mutlu etti. İnşallah hayırlı olur" diye konuştu

Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Anayasa Mahkemesi'ne sunduğu sözlü savunmasını dün tamamladı. Erbakan, üç günlük çalışmayı "örnek" bir çalışma olarak nitelendirirken, "Beni mutlu etti. İnşallah herşey halkımız, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olur" diye konuştu. Erbakan Anayasa Mahkemesi'ndeki savunmasının son gününde kurmaylarıyla birlikte toplu namaz kıldı.
Savunmasında, RP'nin laiklik karşıtı bir parti olmadığını kanıtlamaya çalışan Erbakan'a mahkeme heyeti, "iftar yemeği" ve "başörtüsü" konusunda sorular yöneltti. RP'li Yasin Hatipoğlu ise çıkışta, savcının iddialarını "çok çiğnenmiş sakız gibi çürüttük" dedi.
Anayasa Mahkemesi'nde, partisinin kapatılma davasıyla ilgili sözlü savunmasını yapan Erbakan'ın, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın sözlü açıklamalarına ilişkin savunma yaptığı 3. günde, özellikle Savaş tarafından Mahkeme'ye verilen ek delilleri değerlendirdiği ve bu konudaki iddiaları çürütmeye çalıştığı bildirildi.
Erbakan'ın sözlü savunması devam ederken, İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Şahin, basın mensuplarının bulunduğu yere gelerek, soruları cevaplandırdı. Şahin, Erbakan'ın savunmasının dünkü bölümünde özellikle Başsavcı Savaş'ın sözlü açıklama yapmadan kısa bir süre önce ve sözlü açıklaması sırasında Anayasa Mahkemesi'ne verdiği delilleri değerlendirdiğini söyledi.
Şahin kendisine yöneltilen sorular üzerine, Erbakan'ın özellikle iftar kararnamesi ve RP'nin 1982'de Anayasa değişikliği ile ilgili verdiği önerilerde "laik" kelimesinin bulunmayışının savunmasını yaptığı, ayrıca Kanal 7 ile ilgili konuşmalarının açıklamasını sunduğunu, Genel Sekreter Oğuzhan Asiltürk'ün konuşmalarıyla ilgili delil ve iddiaları da çürütmeye çalıştığını belirterek, şöyle konuştu:
"Sayın Erbakan, Başsavcı'nın özellikle sözlü açıklamalarını yapmadan bir süre önce ve sözlü açıklamaları sırasında Anayasa Mahkemesi'ne verdiği ve bize de tebliğ edilen birtakım delillerin değerlendirmesini yaptı. Bunlardan biri iftar kararnamesi. Bu kararname, Bakanlar Kurulu tarafından imzalanmış ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın da onayından geçmiştir."

Şahin, Kanal 7 ile ilgili iddiaları da Erbakan'ın çürütmeye çalıştığını vurgulayarak "Kanal 7 ile ilgili konuşma da, yeni delil olarak mahkemeye takdim edildi. Ama İstanbul DGM, konuşmanın içeriğinde bir suç unsuruna rastlanmadığı gerekçesiyle bu konuşma ile ilgili, takipsizlik kararı verdi. Tabii o da ayrıca bugün Anayasa Mahkemesi'ne takdim edildi. Ve bu konudaki savunmada Genel Başkan tarafından yapıldı."
Şahin, yaptığı konuşmalarla ilgili Ankara DGM tarafından fezleke hazırlanan, RP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk'ün konuşmalarının da yeni deliller arasında, bulunduğunu ancak usule göre iddianame hazırlandıktan sonra gönderilecek delillerin kapatma nedeni olamayacağını öne sürerken, "Deliller arasında Oğuzhan Asiltürk'ün konuşması da var. O da ayrıca yeni delillerden biridir. Ancak, Asiltürk'ün yapmış olduğu konuşma, iddianamenin verilmesinden sonra ulaşan bir delildir. Bu aşamada verilen deliller, davada değerlendirilmiyor" diye konuştu.
Şahin, Başsavcı Savaş'ın açıklamalarında yeralan TCK'nın 146. maddesinin kendisine hatırlatılması üzerine, "Biz onu pek ciddiye almadık. Sayın Başsavcı da, yanlış anlaşıldığını ifade etti. Ben o beyanı da, talihsizlik olarak değerlendiriyorum." şeklinde konuştu.

Davanın açıldığı günden bu yana, tartışma konusu olan "Demokratik toplumlarda siyasi partiler kapatılabilir mi?" görüşlerini değerlendiren Şahin, "Demokrasilerde parti kapatılmaz, hiçbir parti kapatılmamalıdır, demek yanlış olur. Her ülkenin bir yasal düzeni vardır. Bir siyasi parti, yürürlükte kaldığı sürede, gerçekten bu yasalara aykırı davranışta bulunursa o parti hakkında dava açılır. Gerekirse kapatılabilir. Ama artık çağdaş dünyanın gelmiş olduğu şu noktada, siyasi partilerin kapatılmasından ziyade eğer siyasi parti mensuplarının eksik yönleri varsa onları siyasi partiden uzaklaştırmak daha doğrudur" dedi.


Kırmızı Bank (1. Bölüm)Kırmızı Bank, geçmişte yaşanan ilginç olayları eğlenceli bir bakış açısıyla yeniden yorumluyor. Melis Öztop'un sunumuyla Kırmızı Bank bundan sonra milliyet.com.tr'de sizlerle. Bugün 21 Ocak 2020… Bakın geçmişte takvimler 21 Ocak’ı gösterdiğinde neler olmuş, Kırmızı Bank’ın gündeminde izleyelim…

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber