Şimdi de 'Ermeni soykırımı' yasası

Şimdi de 'Ermeni soykırımı' yasası

       SÜRGÜNDE Kürt Parlamentosu'nun kendi çatısı altında toplanmasına izin çıkararak, Türkiye'nin tepkisini çeken İtalyan Parlamentosu'nun, sözde Ermeni soykırımının tanınmasını içeren bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığı öğrenildi.
       İtalyan milletvekilleriyle son günlerde başı dertte olan Türkiye'nin, Kürt Parlamentosu'nun İtalyan Meclisi'nde toplanmasını engellemenin yanısıra, Ermeni tasarısının Meclis gündemine alınmasının önüne geçmek için de büyük çaba sarf ettiği belirtildi.
       Kürt Parlamentosu'nun Roma'da toplanmasının engellenmesi için TBMM Başkanı Hikmet Çetin ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in birer mesaj gönderdiği öğrenildi.
       Çetin'in mektubunun İtalyan Meclis Başkanı Luciano Violante'ye geçen cuma bizzat Türkiye'nin Roma Büyükelçisi İnal Batu tarafından iletildiği, Çetin'in ayrıca Violante ile bir saat telefonla görüştüğü belirtildi. Cem'in İtalya Dışişleri Bakanı'na mektubunun ise önceki gün iletildiği kaydedildi. Her iki mektupta da, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü hedef alan bir terör örgütünün faaliyetlerine İtalyan Meclisi'nin çatısının altında izin verilmesinin vahim bir gelişme olduğu vurgulandı. Böyle bir tutumun, ne Türk-İtalyan dostluğuna uygun düştüğü, ne de İtalya'nın uluslararası terörizmle mücadele konusundaki yükümlülükleriyle bağdaştığı bildirildi. Bu durumun Türkiye açısından kabul edilemeyeceği kaydedilerek, toplantının gerçekleşmesinin Türk - İtalyan ilişkilerine çok olumsuz etkileri olacağı uyarısında bulunuldu.
       İtalyan milletvekillerinin, 1914 olaylarının Ermeni soykırımı olarak tanınmasını öngören bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıkları da öğrenildi. Komünist Parti ile ayrılıkçı Kuzey Ligi milletvekillerinin öncülüğünü yaptığı yasa tasarısını 130 milletvekilinin imzaladığı, ancak Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'nin çabaları sayesinde, bu aşamada gündeme alınmasının engellendiği belirtildi.
       Kürt Parlamentosu'nun toplantısıyla ilgili olarak İtalyan makamları şimdiye kadar Ankara'ya, "Milletvekilleri İtalya'da suç işlememiş herkese, Meclis binasında etkinlik gerçekleştirme imkanı tanıyabilir" yanıtını verdiler. Komünistlerin desteğiyle iktidarda duran Romano Prodi başbakanlığındaki hükümetin bu gelişmeden memnun olmamasına karşın, özellikle bütçenin görüşüleceği bu dönemde komünistleri karşısına alamadığı belirtildi. Komünist Partisi'nin ise PKK ile çok yakın bir işbirliği içinde olduğuna, 15 gün önce, üç Komünist Parti milletvekilinin Şam'da PKK lideri Abdullah Öcalan'la biraraya geldiğine dikkat çekildi. Ayrıca, Diyarbakır'daki yasadışı bir gösteriye katıldığı gerekçesiyle Türkiye'de 40 gün tutuklu kalan İtalyan milletvekili Frisullo'nun tüm mesaisini Türk aleyhtarı faaliyetlere ayırdığı, tek başına bir ordu gibi çalıştığı belirtildi.23 Eylül 2019 Magazin Bülteni23 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber