Suriye oyalama taktiği izleyecek

Suriye oyalama taktiği izleyecek

       İSRAİLLİ Ortadoğu uzmanı Martin Kramer, Kürt kartını elinden çıkarmak istemeyen Suriye'nin Türkiye'yi yatıştırmak için oyalama taktiği izleyeceğini belirterek "Şam yönetimi, Apo ve yardımcılarını Lübnan'da ulaşılamaz bir noktaya göndererek ileride kullanmak üzere depoya kaldırabilir" dedi.
       Tel Aviv Üniversitesi'ne bağlı Moshe Dayan Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Merkezi'nin başkanı olan Kramer, Türkiye - Suriye gerginliğini Milliyet'e değerlendirdi. Şam'dan gelen mesajların ayrıntılarını bilmediğini vurgulayan Kramer şöyle konuştu;
       "Ancak 14 yıldır süren bir sorunu, Suriye'nin bir haftalık girişimler sonucunda çözüme ulaştırmasını çok şaşırtıcı bulurum. Suriye'yle müzakereler konusunda yıllara dayanan tecrübem var. İki yıl sürekli konuştuk ve hiçbir şey elde edemedik. Suriye, elindekini hiçbir zaman bırakmaz ve geleneksel yaklaşımı sürekli belirsiz, bulanık yanıtlar vermektir."
       Suriye'nin, askeri açıdan Türkiye'den zayıf olduğu için elindeki kartı mümkün olduğunca uzun süre tutmak isteyeceğini belirten Kramer şunları söyledi:
       "Şam, Kürt kartını elinden çıkarmak istemeyecektir. Bir süre için PKK'nın faaliyetlerini kısıtlayıcı önlemler alır. Apo'yu Suriye dışında, Lübnan topraklarında, ulaşılamayacak bir yere gönderir. İleride kullanmak üzere depoya kaldırır. Hiçbir şey bedava değildir. Suriye, su gibi başka konularda bazı kazanımlar sağlamadığı sürece, Kürt kartını kullanmaktan vazgeçmeyecektir."
       Türkiye'nin Suriye'ye yönelik tutumunu aniden sertleştirmesinin herkes için sürpriz olduğunu, ancak Şam'a baskı yapılabilecek en iyi zamanlamanın seçildiğini belirten Kramer şöyle devam etti:
       "Her şeyden önce, Türkiye Suriye'ye oranla çok daha güçlü. Güçlü olduğunuzda baskı yapmak daha avantajlıdır. Türkiye ile İsrail arasındaki askeri ilişkilerin gelişmesinin Suriye'de yarattığı paranoya da biliniyor.
       Ortadoğu barış süreci açısından da bu zamanlama en iyisi. Önümüzdeki dönemde Suriye ile İsrail arasında müzakere sürecinin başlaması bekleniyor. ABD, bu müzakere süreci devam ederken, Türkiye'nin politikasını sertleştirmesini, gündem değiştirme olarak görür ve bundan hoşnut olmazdı."
       Mısır'ın arabuluculuk girişimine temkinli yaklaşan Kramer, "Onların, Ortadoğu dünyasının kendi çevresinde dönmesi gerektiği gibi bir fantazisi vardır. Devreye girip silahlı çatışmayı önleyen ülke olarak itibar kazanmaya çalışacaklar. Biz Mısır'ın arabuluculuğuna kuşkuyla yaklaşırız. İsrail -Filistin görüşmelerinde bize fazla yardımcı olmadılar. Siz biraz daha şanslı olabilirsiniz" dedi.
       Kramer, Türkiye - Suriye gerginliğinde İsrail'in tavrını ise şöyle anlattı:
       "İsrail'in herhangi bir şekilde müdahil olması, Suriye'nin bunu kullanarak Arap dünyasını çevresinde birleştirmesine yol açıp sorunu daha karmaşık hale getirirdi. İsrail hükümeti, Türkiye'nin İsrail'in bu konuya karışmamasını istediğini anladı. Ancak bunun iki ülke arasında özel olarak koordine edilmiş olduğunu sanmıyorum.
       İki ülke arasında özel ilişkiler bulunuyor. Ancak stratejik bir ortaklık yok. Eğer olsaydı, o zaman iki ülke çoktan bir araya gelip olası bir Türkiye - Suriye savaşında İsrail'in ne yapacağını ya da bir İsrail - Suriye savaşında Türkiye'nin ne yapacağını konuşmuş olurdu. Türkiye ve İsrail, Arapların şimdiden korktuğu noktanın çok uzağında."22 Eylül 2019 Magazin Bülteni22 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber