Suriye'nin suç dosyası

Suriye'nin suç dosyası

       Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e verilen Suriye'nin suç dosyasında şu bilgiler yer alıyor:
       Suriye 1960'lı yıllardan beri, Türkiye'de düzeni değiştirmeyi amaçlayan ve terörü bir araç olarak kullanan tüm örgütlere kucak açmıştır. Bu bağlamda Suriye, Marksist Leninist THKO, Türkiye Komünist Emek Partisi, Dev - Sol, DHKP - C, TKP - ML gibi sol örgütlere olduğu kadar Ortadoğu'da faaliyet gösteren terör örgütlerinin Türkiye uzantılarına da destek olmuştur. Bir kısmı bugün de aktif olan bu terör örgütlerinin Suriye'de örgüt lideri ve silah depoları bulunduğu, Türkiye'de yakalanan mensuplarının ifadesinde kayıtlı. ASALA Ermeni terör örgütü militanlarının bazı eylemlerine ve Suriye'de yaptıkları toplantılara da Suriye İstihbarat Teşkilatı Muhaberat yardımcı olmaktadır.
       * 1980'li yıllardan itibaren Türkiye politikasına Kürt unsurunu da katan Suriye, PKK terör örgütüne kuruluşundan itibaren her türlü lojistik desteği vermiştir. Sürekli inkar yoluna sapmasına rağmen Suriye'nin PKK terör örgütüne ülkesinde ve denetimi altındaki Bekaa / Lübnan'da kamp yerleri tahsis etti.
       * Şimdiye kadar PKK teröristleri arasında 500'den fazla Suriye uyruklunun ölü olarak ele geçirilmesi, örgüte yardım ve yataklık etmeleri veya örgüt saflarında silahlı çatışmalara katıldıkları sırada yakalanmaları dolayısıyla ilgili Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde halihazırda çok sayıda Suriye uyruklu şahsın yargılanmalarına devam edilmesi, Suriye'nin PKK terör örgütüne sağladığı desteğin bir diğer çarpıcı örneğidir.
       * Suriye'nin ülkesinde veya denetimi altındaki Lübnan'ın Bekaa bölgesinde mevcut PKK kamplarında eğitim gören veya buralarda barınan PKK teröristlerinin birkısmı, Türk - Suriye ortak hududundan geçerek Türkiye'ye girmektedir.
       * PKK'nın Suriye'deki varlığının ve bu ülkeden sağladığı geniş desteğin bir diğer göstergesi de, terör örgütünün başı Apo ile Türk ve yabancı birçok basın mensubu yanında, siyasi hüviyete sahip bazı yabancıların doğrudan Şam'da ve Suriye'nin denetimindeki Bekaa'da yaptıkları ve basına da yansıyan görüşmelerdir. Bu çerçevede ülkeler itibariyle sözkonusu görüşmeler şöyle sıralanıyor:
       YUNANİSTAN: 17 - 19 Ekim 1988'de PASOK partisinde Papandreu'nun danışmanının da bulunduğu milletvekili heyeti, 20 Mart 1992'de 3 milletvekili heyeti, 14 Haziran 1995'de Yunanistan Parlamentosu Başkanı Birinci Yardımcısı başkanlığında milletvekili heyeti, 1997 yazında yine aynı kişi başkanlığında Bekaa vadisinde Öcalan'la görüşme.
       ALMANYA: Ekim 1995'de Hıristiyan Demokrat Partisi Federal Milletekili ve Berlin eski İçişleri Senatörü Lummer Şam'da, 1995 yazında Federal Anayasayı Koruma Başkanı Şam'da, Mart 1996'da Lummer Şam'da ve bir yıl sonra Lübnan topraklarında Öcalan ile görüştü.
       İNGİLTERE: Temmuz 1998'de İngiliz Parlamenter John Austin Walker, Ağustos 1998'de Lordlar Kamarası mensubu Lord Avebury, Şam'da Öcalan ile görüştüler.
       İTALYA: 10 Eylül 1998'de İtalyan Komünist Yeniden Kurtuluş Partisi milletvekilleri Mantovani ve De Cesaris, Öcalan'la Şam'da görüştü.
       İSPANYA: Ağustos 1998'de Izouierda Unida Partisi'nin dış politikadan sorumlu sekreteri ve Avrupa Parlamentosu üyesi Pedro Marcel başkanlığındaki bir İspanyol heyeti Öcalan'la Şam'da görüştü.
       RUSYA: 10 Ekim 1997'de Rusya Parlamentosu Alt Kanadı Duma'dan Jeopolitik Komitesi Başkanı Aleksi Milrofonev başkanlığında 4 kişilik Duma milletvekili heyeti Suriye'de Öcalan ile görüştü.
15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber