Susurluk silahı Zaire'den

Susurluk silahı Zaire'den

19 yıl önce İtalya'dan Zaire'ye satıldığı ortaya çıkan silahı Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ'ın bir kaçakçıdan aldığı belirlendi

SUSURLUK'taki kazadan sonra ortaya çıkan ilişkiler yumağı çözüldükçe, iş daha da karmaşık bir hal alıyor. Aydınlatılan her olay yeni soru işaretlerini berebarinde getiriyor. Son olarak da, kazada ölen Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ'ın ruhsatlı silahının 19 yıl önce İtalya tarafından Zaire'ye satıldığı ortaya çıktı.
Mercedes'te bulunan, Kocadağ'ın üzerine ruhsatlı ve B 17890Z seri numaralı 9 milimetrelik Baretta marka tabancanın sicili de araştırma kapsamına alındı. Silahın kaynağına ulaşılabilmek için fabrikanın bulunduğu İtalya'yla temasa geçildi. İtalya'dan gelen yanıtta, söz konusu silahın 1978'de Zaire'ye satıldığı bildirildi.
Araştırmalar sonucunda, Kocadağ'ın, Zaire'den hangi yolla Türkiye'ye geldiği anlaşılamayan silahı 1988'de bir kaçakçıdan satın aldığı da belirlendi. Diyarbakır Valiliği'nden verilen ruhsatta, silahın yalnızca Olağanüstü Hal Bölgesi sınırları içinde kullanılabileceği belirtiliyordu. Ne var ki Kocadağ, görev süresinin bitiminden sonra İstanbul'a atanırken silahı teslim etmeyerek yanında getirdi. Susurluk kazası, İtalya - Zaire - Güneydoğu güzergahını izleyen tabancanın da günışığına çıkmasına neden oldu.
Kazada araçta bulunan A.92571 U seri numaralı 22 kalibrelik Baretta marka tabancanın da İsrail'den satın alındığı anlaşılmıştı. Silah, 15 Kasım 1994'te Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı'na teslim edilmiş, ancak tabancanın namlusu ve seri numarası değiştirilerek A.06421 seri numarası işlenmişti. Mercedesin arka bölümünde sekiz adet mermi ve iki susturucuyla birlikte bulunan Baretta marka suikast silahının, araçtaki yolculardan kime ait olduğu ise hala aydınlatılamadı.

19 Ağustos 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber