Tarihi çapkın yeniden doğuyor

Tarihi çapkın yeniden doğuyor

Tarihi çapkın yeniden doğuyor

Kadınların cazibesine karşı koyamadığı, ardından gözüyaşlı bakakaldığı Don Juan... O zalim baştan çıkarıcı! Tirso de Molina’nın 1625 yılında yazdığı "Seville Berberi / El burlador de Sevilla"nın "kahraman"ı Moliere’e, Rossini’ye, Mozart’a, Lord Byron’a, Puşkin’e, Carlos Castaneda’ya varıncaya dek pek çok sanatçıya esin kaynağı oldu. Jeremy Leven’in yazıp yönettiği 1995 yapımı "Don Juan de Marco" ise sinemadaki son uyarlaması.
1926 yılında John Barrymore’un canlandırdığı antika playboy, bu filmde Johnny Depp’in bedeninde karşımıza romantik bir delikanlı olarak çıkıyor. Günümüzde geçen filmde, henüz 21 yaşında olmasına karşın 1500 kadınla birlikte olduğunu iddia eden Don Juan de Marco, masum bir genç kız olan Ana tarafından reddedilince ölmek ister. Bir bilboard’un tepesine tırmanıp polisten dünyanın en iyi eskrimcisini çağırmalarını ister. Onunla düello edip ölecektir!

Reenkarne çapkın!
Genç adam doğru psikiyatriste gönderilir! Marlon Brando’nun aşırı kilolarıyla nadiren kamera karşısına geçtiği şu son dönemde üstlendiği ikinci başrol olan ve en iyi performansını verdiği Dr. Jack Mickler, hastasının romantizminden çok etkilenir. Genç adamın tarihi çapkının reenkarnasyonu mu yoksa Queens’li sıradan bir çatlak mı olduğunu bulmaya çalışırken, onun sayesinde aşkı yeniden keşfeder. Kadınlara ve yaşama başka bir gözle bakmaya çalışır.
Gerçeklikle fantezinin iç içe geçtiği "Don Juan de Marco", erotizmi ihmal etmeden ve mizah katarak anlattığı öyküyle izleyiciyi sıkmadan, romantizme boğmadan ekran başına bağlayan bir film. Johnny Depp yakışıklılığı ve zarafetiyle Don Juan’ın yumuşatılmış versiyonu için ideal aktör olabilir. Ama Marlon Brando’nun bu haliyle bile ondan sahne çaldığını hele Faye Dunaway ile karşılıklı sahnelerinde genç ve sağlıklı olduğu günleri anımsattığını söylemeden geçemeyeceğiz.

"Don Juan de Marco"
• Yön / Sen: Jeremy Leven
• Gör: Ralf Bode
• Müz: Michael Kamen
• Oyn.: Marlon Brando, Johnny Depp, Faye Dunaway, Geraldine Pailhas, David Morse


ABD tarihinin en büyük siyasi skandallarından Watergate’in baş aktörü ve dönemin başkanı Richard Nixon’ın yaşamöyküsü bir kez daha ekranda.
Başta Sir Anthony Hopkins’in ağır bir makyaj ve ruh değiştirmişçesine başarılı beden diliyle canlandırdığı Nixon olmak üzere dönemin önde gelen siyasi kişilikleri perdede adeta yeniden doğuyor! Kısa rollerde bile usta oyuncuların varlığı "Nixon"a derinlik kazanıyor.
Oldukça uzun ama konusunun genişliği ve çok boyutluluğu sayesinde göz kırpmadan izlenen bir film. Oliver Stone’un Nixon’a lanetli bir politikacı olarak yaklaşmayıp onu Şekspiryen bir kötü adam gibi ele alması da filmin başlıca erdemi.

"Nixon"
• Yönetmen: Oliver Stone
• Görüntü: Robert Richardson
• Senaryo: Stephen J. Rivele, Oliver Stone, Christopher Wilkinson n Müzik: John Williams
• Oyuncular: Anthony Hopkins, James Woods, Paul Sorvino, Joan Allen, Powers Boothe, Ed Harris, Bob Hoskins, J.T. Walsh

• Tele Pazar: Funda Arar, Mehsem Özşimşir ve Kürşat’ın konuk olacağı canlı yayında, moda, resim ve sinema dünyasından haberler de var. TRT 1 / 15.15
• Yarım Elma: Janset’le Günay Karacaoğlu’nu bir araya getiren komedi dizisinde Azeri kapıcı Huşeng’in kendini holding patronu olarak tanıtması yüzünden ortalık karışacak. KANAL D / 20.30


• Kafe Siyaset: Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk siyasetindeki arayışları ve erken seçimi ele alacak. CNN TÜRK / 11.10
• Pazar Söyleşileri: Ümit Zileli’nin sunduğu programa oyuncu ve sunucu Ceyda Düvenci konuk oluyor. TRT 2 / 12.10
• Karalama Defteri: Doğan Hızlan’ın programında bugün Ara Güler var. Usta fotoğrafçı yeni kitabı "Yeryüzünde 7 İzöden bahsedecek. CNN TÜRK / 21.10
• Açık Açık: Haftanın konusu "kısırlığın tedavisi ve tüp bebek". Prof. Dr. Mustafa Bahçeci ile Prof. Dr. Mehmet İdil, Tunca Bengin’in sorularını yanıtlayacak. TRT 2 / 21.1516 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber