Geri Dön

Tehcir itirazı

Tehcir itirazı

Tehcir itirazıGazetenin 18 Mayıs tarihli sayısında, arka sayfada yer alan Evet (10.000 Ermeni) Katledildi başlıklı haber, Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu’nun bir kitabının Ermeni tehcirine ilişkin içeriğinin can alıcı kısımlarını gündeme taşımaktaydı. Spotta, "Resmen ilk kez kabul ettik" ibaresi yanında "..kitapta 9 - 10 bin Ermeninin halktan bazı gruplarca katledildiği yazıldı" denmekteydi.
Soykırım Kurbanlarını Anma Organizasyonu’ndan (SKAO) Ülkü Eryaman, içerik ve sunuşla ilgili eleştiriler yöneltmiş.
"Haberin Ermeni yalanlarına karşı dünyadaki vatandaşlarımız arasındaki büyük dayanışmaya zararı, kısa süre içerisinde Ermeni yayınlarında kendisini gösterecektir" diye yazan Eryaman, Ermenilerin ölüm nedenleriyle ilgili olarak, kitabın 60 ve 77. sayfalarında nedenlerin farklı olduğunu belirtmiş.
"Sayfa 60’ta ‘..8 ila 10 bin Ermeninin eşkıya saldırıları sonucu öldürüldüğü görülüyor’ denirken, sayfa 77’de ise Mardin ve Urfa yöresinde eşkıya ve Arap aşiretlerinin saldırılarından söz ediliyor. Haberinizde ise ölümlerin bizzat devlet eliyle yaptırıldığı anlamı verilmekte, ‘resmen ilk kez kabul ettik’ ifadesiyle durum tescil edilmekte. Düzeltmenizi bekleriz."
Muhabir Önder Yılmaz, içerikle ilgili eleştirilere katılmıyor: "Sayfa 86’daki, habere de yansıyan can alıcı bölümde ‘nakil sırasında Ermeni çetelerinin katliamına uğrayan halktan bazı grupların kafilelere bir tepki olmak üzere saldırı vuku bulmuş ve yaklaşık 9 - 10 bin kişi katledilmiştir’ deniyor. Benim haberdeki asıl vurgum, tehcire ilişkin bazı rakamların devletin resmi kurumu tarafından yayınlanmasıydı."
Yorum: TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu’na ait görüş ve rakamlar, Türk kaynakları tarafından ilk kez dile getirilmiyor. Pek çok kaynakta benzer bilgiler var. Resmi açıdan, "zorunlu göç" esnasında bazı Ermenilerin "katledildiğini" inkar eden bir yaklaşım da yok. Tartışma "tehcir" ve "soykırım" üzerine kilitlenmiş durumda. Yani, spotta yer alan "resmen ilk kez kabul ettik" ifadesi, yanıltıcı olabilir.
Öte yandan, Eryaman haberi eleştirirken yanlış bir ölçüte dayanıyor. Ona göre içerik "negatif" ise, Ermenilerin işine yarar. Yani, resmi Türk tezine aykırı görüşler içeren bir belge, "Ermeni çıkarlarına hizmet eder" diye asla haber olmayacak mıdır? Esas olan "haber değeri"dir, haberin muhtemel sonuçlarının ne olacağı değil.

15 Aralık 2019 Magazin Bülteni15 Aralık 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber