Tek adayı delege seçsin

Tek adayı delege seçsin

Tek adayı delege seçsin


Karayalçın, CHP'de hemen herkesin üzerinde anlaştığı "tek aday" formülüne yeni bir bakış açısı getirdi: "Tek aday kurultaydan önce delegeler tarafından seçilmeli"

Ankara Milliyet


CHP'de 22 Mayıs'taki kurultay öncesi adı genel başkan adayları arasında geçen Murat Karayalçın, kurultaya tek genel başkan adayıyla gidilmesini tercih ettiğini belirterek, "Bu aday kurultaydan önce delegeler tarafından belirlenmeli" dedi.
Karayalçın, dünkü basın toplantısında CHP'nin son seçimlerde ağır bir yenilgi aldığını ifade ederek, "Ama merkez sağ partilerde olduğu gibi CHP bir itibar kaybına uğramamıştır. Bugün kamuoyu ve medya hala CHP'yi tartışmaktadır" diye konuştu.
Her CHP'linin görevinin, kurultay öncesi ve sonrasında çatışmalara ve ayrışmalara meydan vermeden bir bütünlük içinde kurultaya gidilmesini sağlamak olduğunu kaydeden Karayalçın şunları söyledi:
"Kurultaya genel başkanlık için tek adayla gidilmesini tercih ediyorum. Tek aday kulislerle, komitelerle ve komisyonlarla belirlenemez. Önerdiğim yöntem, genel başkanlık için bir tür ön seçimdir. Hiçkimse genel başkanlık için adaylığını koymasın. Örneğin, 16 Mayıs'ta tüm illerde delegelerle genel başkanlık için bir seçim yapılsın. En çok oyu alan kurultaya tek aday olarak gitsin. Böyle bir seçim Ankara'da da yapılabilir.
Yani burada teklif kabul sürecini tersine çeviriyoruz. Eskiden genel başkan adayları kendilerini kurultayın önüne sunarlardı, şimdi delegeler bu teklifi yapmalı. Bu yöntemle partide hizipleşme kurumu da ortadan kalkacaktır. Eski SHP - CHP ayrımı da ortadan kalkacaktır ve kaybedeni olmayan bir kurultay yaşanacaktır."
CHP'de bugüne kadarki yapılan kurultaylarda genel başkanlığa aday olup da kaybeden adayların hiçbir kurulda görev alamadığını, bu yöntemle ortaya çıkan böyle bir darboğazın da giderileceğini ifade eden Karayalçın, "Bu yöntem partiye bir güç mobilizasyonu sağlayacaktır" yorumunu yaptı.
18 Nisan seçimlerinde en yüksek oy alan partinin oy oranının yüzde 22 olduğunu ve bu sonuçla CHP'nin aldığı sonucu dünyanın sonu olarak görmememek gerektiğini ifade eden Karayalçın sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu, seçmenin CHP'ye son ihtarıdır. Türkiye genelinde yerel seçimlerde CHP yüzde 14, genel seçimlerde ise yüzde 8 oy aldı. Bu sonucun da aynı çerçevede değerlendirilmesi gerekir. Seçmenin bize verdiği dersi çok iyi çalışmalıyız."
CHP İçel eski milletvekili Fikri Sağlar'ın il yönetimi tarafından disiplin kuruluna verilmesiyle ilgili bir soru üzerine, kurultay öncesi bu tür yaklaşımları son derece yanlış bulduğunu söyleyen Karayalçın, parti tabanının da bu yaklaşımı desteklemeyeceğini sözlerine ekledi.

Adaylar yemekte buluştu

CHP'de ismi adaylık için geçen muhalefetin ağır topları Ercan Karakaş, Hasan Fehmi Güneş, Fikri Sağlar, Murat Karayalçın, Ertuğrul Günay ve genel merkez kanadında "birleştirici isim" olarak görülen Altan Öymen öğle yemeğinde biraraya geldi. Yemeğin saati ve yerini değiştirerek basından kaçan CHP adaylarının "tek aday" konusunda görüş alışverişinde bulundukları bildirildi.

Keskin aday değil

CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin, partisinin olağanüstü kurultayında hiçbir göreve talip olmadığını bildirdi. Keskin, yaptığı yazılı açıklamada, kurultay sürecine girilmesiyle birlikte, çeşitli yayın organlarında kendisinin Genel Sekreterlik göreviyle ilgili olarak "kamuoyunu yanıltıcı" haberler yayımlandığını ileri sürdü. Keskin "Çıkan haberlerin aksine kurultayda hiçbir göreve talip değilim" dedi.

22 Mayıs'ta tek gündem seçim

CHP 9. Olağanüstü Kurultayı, 22 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00'da Atatürk Spor Salonu'nda toplanacak. CHP Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, kurultaya saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlanacak. Başkanlık Kurulu'nun oluşturulmasının ardından, Genel Başkan seçimine geçilecek. Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçiminin yapılmasından sonra kurultay çalışmalarını tamamlayacak.

Gençlik Kolları Başkanı ateş altında

CHP üyesi gençler, "Nasıl Bir Gençlik Kolları" adı altında yaptıkları toplantıda, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Erhan Baydar'ın "Gençliği temsil edemeyeceği ve partinin başarısızlığından sorumlu olduğu" gerekçesiyle istifasını istediler.
Baydar'a yönelik sert eleştiriler yöneltildiği toplantıda söz alan eski Mamak Gençlik Kolları Genel Başkanı Umut Özkan, parti içi hesaplarla oluşturulan Gençlik Kolları'nın, içi boş bir yapı haline getirilerek işlevinin ortadan kaldırıldığını savundu. Seçim öncesi genç seçmenler için özel bir çalışma yapılmadığını söyleyen Özkan, "Maalesef sandıklara gençleri gerici ve ırkçı bir parti taşıdı" dedi.
Olağanüstü kurultayın CHP için fırsat olduğu belirtilen toplantıda, Baydar'ın, seçildiği dönemde Genel Sekreter Adnan Keskin'in yaptığı kulislerle seçildiği dile getirildi. Baydar'ı il ve ilçe yönetimlerini kendi çıkarları doğrultusunda atamakla suçlayan CHP'li gençler, son kurultayda Parti Meclisi'ne seçilen Baydar'ın, PM toplantılarında suskun kaldığını ve gençliğin hiç bir sorununu bu platformlara taşımadığını savundu.
Baydar'ın geçen kurultayda, Genel Merkez yönetimine karşı bugün birlikte olduğu Fikri Sağlar, Hasan Fehmi Güneş, Mehmet Moğultay gibi isimleri "Akılsız Solcu" olarak nitelediğini de anımsatan CHP'li gençler şöyle dedi:
"Baydar, bugün yanında olduğu üyeleri o zaman akılsız solcu olarak nitelemiştir. Bunu da bugün 'sülük' dediği insanlarla birlikte yapmıştır. Genç siyaset tutarlı, akılcı ve dürüst bir çizgi gerektirir. 'Dün sülüklerle birlikte akılsız solculara karşı, bugün akılsız solcularla sülüklere karşı' anlayışına sahip kişi gençliği temsil edemez."


18 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber