Ters köşeden bakmak

Ters köşeden bakmak

Ters köşeden bakmak

RTÜK Kanunu’yla ilgili tartışma konusu, aslında yerel TV’lerdeki paylaşımla ilgili. Yerel TV’lerin büyük bölümü belli görüşün hakimiyetinde Anadolu’da. Gidin, şehir şehir dolaşın... Sağ cenahtan gelen tepkiler bu paylaşımın kendi aleyhlerine döneceği yolunda. Ben hiç sanmıyorum. İçlerini ferah tutsunlar! Zaten bir süre sonra unutup gidecekler! Bakıyorum da kabloya, sağın her telinden çalan TV kanalları var. Ben mesela İstanbul’dan Ankara Belediyesi’nin bilem TV’sini mecburen izliyorum... Ve hatta kendi başına miting yapacak kadar TV gücünü kullanan bir zat-ı muhterem bile var kabloda. Düşünün, Ankara’da bir miting yaptı, 5 bin kişi gelmiş. İstanbul’da miting yaptı, yine öyle. Sonra paso izlettiriyorlar. Tarikatın gücü adına... Bir tane solcu kanal var mı? Valla bi şeycik olmaz size üzülmeyin!

"Şeffaflık, Türkiye için bir ‘milat’tır" vs. sözleri kanunun düşünce özgürlüğüne bakışında soru işaretleri doğuruyor.. TV’leri kimin idare ettiğinin bilinme zorunluluğu, yeni hazırlanan yasada yer almasaydı haber olurdu. Hâlâ "Türk aile yapısına uygunluk", "Milli birlik ve beraberliğimizi bozucu", "Çocukların zihinsel gelişimlerini engelleyen" gibi nereye çekseniz uzayan laflar var mı? Var. Yeni RTÜK üyelerinin seçiminde; eleştirilen siyasi baskı gücünü azaltmış mı? Hayır. Sadece çeşitte zenginlik mevcut.

Cemil İpekçi bu hafta, Zeynep Fadıllıoğlu’nu konuk etmiş. Zeynep Hanım antika eşyaların bulunduğu mekânlarda büyümüş. Cemil İpekçi "Eski eşyaların olduğu evde büyüyenler, büyüyünce onları görmek istemezler" diye bir yorum yaptı. Çocukluğumdan bana uzanan eşyalarım için hiç bir zaman böyle düşünmedim. Ne alâkası var yani?

Cüneyt Arcayürek Tuncay Özkan ile yaptığı "Politika Durağı"programında bir kağıt gösterdi. Altta bakan imzaları, üstte Başbakan’ın kısa yazısı. Başbakan kağıdı vermiş, bakanlar imzalamış... İşler böyle yapılıyor. Boş kağıdı doldurmuşlar vermişler. "Burası Türkiye" demeyelim artık.

ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettimABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber