Tuncay Mataracı ‘boş geziyor’

12 Eylül döneminde 36 yıl ceza alıp, 10 yıl hapis yatan eski Gümrük ve Tekel Bakanı’nın yaşamı, İstanbul ve Rize’de geçiyor

Tuncay Mataracı ‘boş geziyor’

BİR ZAMANLAR GÜNDEMDEYDİ
Tuncay Mataracı ‘boş geziyor’

12 Eylül döneminde 36 yıl ceza alıp, 10 yıl hapis yatan eski Gümrük ve Tekel Bakanı’nın yaşamı, İstanbul ve Rize’de geçiyor

ÜMRAN AVCI

1980 öncesinde Adalet Partisi’nden transfer edilerek ikinci Ecevit Hükümeti’nde Gümrük ve Tekel Bakanlığı’na getirilen, 12 Eylül döneminde "rüşvet almak ve görevi kötüye kullanmak" suçlarından Yüce Divan’da yargılanarak 36 yıl hapse mahkum olan Mataracı, şimdi kendi deyimiyle "boş geziyor". Gayrımenkullerinin kirasıyla geçinen Mataracı, anılarını kitaplaştırmaya hazırlanıyor.
1935 yılında Rize’de doğan, İÜ Hukuk Fakültesi ikinci sınıftan ayrılan Mataracı, Trabzon Yüksek İnşaat Teknikerliği’ne devam etti. Adalet Partisi Rize Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 1978 yılında Türk siyasi hayatında, "Güneş Motel Kabinesi" olarak geçen transfer görüşmeleri sonucunda, Ecevit Hükümeti’nde Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev aldı. Kamuoyunda, "satın alındılar" şeklinde yaygın bir kanının muhatabları arasına da girmiş oldu. Bu arada kendisi gibi 12 Eylül sonrasında Yüce Divan’da hüküm giyecek olan transfer bakanlardan Hilmi İşgüzar ile birlikte CHP’ye kaydoldu.

Silaha meraklı çapkın bakan
Mataracı, bakanlığı süresince belinden eksik etmediği silahı, başta Abuzer Uğurlu olmak üzere yeraltı dünyasının ünlü isimleriyle yakın ilişkileri ve çapkınlık öyküleriyle gündemden düşmemişti. Ama 12 Eylül 1980’de askeri müdahale olunca, Mataracı için kötü günler de başladı. Yüce Divan’a sevkedilen Mataracı, 9 ayrı davadan toplam 36 yıl hapis cezasına mahkum oldu ve 10 yıl 7 ay cezaevinde yattı. Mataracı’nın affedilmesi için 1989’da TBMM Başkanlığı’na 21 bin imzalı dilekçe verildi. Şartlı tahliyeden yararlanan Mataracı 17 Mayıs 1991’de de tahliye oldu.

Kitap yazıyor
Üç çocuk babası Mataracı artık dinlenmeye çekildiğini, çocuklarının işlerinde fahri koordinatörlük yaptığını söylüyor. Emekli milletvekili maaşı alan Mataracı, Rize’deki Mehmet Tevfik Mataracı İş Hanı’nın sahibi. 62 dükkanlık gayrımenkulün 30’unu sattıklarını, diğer yarısına da kardeşiyle ortak olduklarını söyleyen Mataracı, kitap yazmaya hazırlanıyor.

Siyaseti unutamadı
Yılın altı ayını İstanbul’da, altı ayını da Rize’de geçiren Tuncay Mataracı, siyasete yeniden göz kırpıyor. Siyaseti bulaşanların bir daha kopamayacağını belirtiyor. RP, DYP ve CHP’de arkadaşları olduğunu ancak hiçbir partiye yakın olmadığını söylüyor.
Yeni bir oluşuma destek vereceğini söyleyerek, Demirel’in dergahında yetiştiğini hatırlatıyor. "Demirel benim eski liderimdir. Ayrı düştük. Ancak, o dostlarını iyi seçemiyor. Aynı şey Ecevit için de geçerli" diyor. Bir dönemin günah keçisi olduğunu belirten Mataracı’ya göre, suçlular ve hırsızlar ortada geziyor.ENTELLEKTÜEL BAKIŞ6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber