Geri Dön

Tunceli'nin iki yüzü

Tunceli'nin iki yüzü

Terör nedeniyle çevresi askeri kuşatmaya alınan Tunceli, şehir merkezindeki, cıvıl cıvıl insanlar, şık ve alımlı genç kızlar, döviz büroları ve kahvehaneleriyle iki farklı yaşamı sergiliyor

ELAZIĞ'dan Tunceli'ye doğru yol alırken, yüreğimde bir ürperti. Onca coşkuyla yolculuğa hazırlanırken, yakın dostlarım "Sen çıldırdın mı? Tunceli terörün pençesinde bir kent. Savaş var orada. Otur oturduğun yerde" deyince duraksıyorum. Hele Elazığ'a vardığımızda, resmi araçların haftada yalnızca iki kez koruma altında Tunceli'ye ulaşım izni olduğunu öğrendiğimde, tedirginliğim katlanıyor.
Üstelik bu duyumlar, yola çıkış hedefimle taban tabana zıt. Ben, yeni hükümetin Güneydoğu'daki ekonomik hamlesinde "öncelikli kent" olarak seçtiği Tunceli'ye, sosyo - ekonomik tedbirleri yerinde izlemeye gidiyorum. Devlet Bakanı Dr. Salih Yıldırım'ın heyecanlı ve heyecanlı olduğu kadar kararlı sesi kulaklarımda çınlıyor:
"Hükümet olarak Güneydoğu'da terörle mücadeleyi, güvenlik ve sosyo - ekonomik tedbirlerle birlikte yürüteceğiz. Geçen yıl bölgeye güvenlik için 892 trilyon harcanmış. Bunun beşte birini ekonomik tedbirlere kaydırsak, iki yılda sorunu çözeriz ve çözeceğiz. Sadece Kalkınma Bankası olarak yöreye aktarmaya hazırlandığımız 17 trilyon."
Peki ama bu atılımlar, grayderlerin bile güvenlik nedeniyle haftada iki kez çalışabildiği bir yerde nasıl gerçekleşecek? Silahların gölgesinde ekonomi nasıl yeşerecek?
Sivil aracımızla üç noktada kontrolden geçtikten sonra Tunceli'ye ulaşıyoruz. Yollarda pek araca rastlanmıyor. Basın kartlarımız, sıkı kontrolden geçmemizi engelliyor belki. Tunceli girişinde arabadan indiriliyor ve güvenlik barakasında bir erkek ve bir kadın polis tarafından kaydımız alınıyor. Çantalarımıza bakılmıyor. Bu noktada Özel Tim ve panzerler, kentteki olağanüstü halin en belirgin kanıtı. Şehir merkezi girişinde, iki kontrol noktası daha var. Merkez ilçe giriş ve çıkışları, bu noktalardan kontrol ediliyor. Hayli engebeli ve dağlık yapısı nedeniyle gerilla harekatı için biçilmiş kaftan olan kentin dört bir tepesinde de, güvenlik noktaları göze çarpıyor. Merkezde, kontrolsüz bir kuş uçuşu bile olası değil gibi.
Tunceli'nin "kuşatma altındaki kent" imajı yalnızca bu güvenlik noktalarına kadar. Merkeze ulaştığınızda, sanki sihirli bir düğmeye basılıyor ve görüntü değişiyor. Cıvıl cıvıl insanın kaynaştığı, askerin ve polisin ortada görünmediği, şık ve alımlı genç kızlarla, erkeklerin cirit attığı, bankaları, döviz büroları, birahane ve kahveleri, rengarenk manav dükkanları ve hatta market ve şık giyim dükkanlarıyla sanki sorunsuz, sorunsuz olduğu kadar çağdaş bir kent görünümünde.
Dikkatimizi en çok kahveler çekiyor. Kent merkezinde 50 metre boyunca bir sokakta 15 kahvehane sayıyoruz. Sadece merkez ilçe değil, civar köylülerin doldurduğu kahve ve bir o kadar da birahane sayısı Tunceli'deki işsizliğin birebir kanıtı. Resmi rakamlara göre Tunceli'de 2 bin işsiz var. Köyler boşaltıldığı için, hayvancılık gibi geleneksel gelir kaynaklarını da tümüyle yitirmiş Tunceli'de, işsizin gözü, yeni yatırımlardan çok devlet kadrolarında. Genel şikayet boşalan kadrolara yalnızca Tunceli milletvekili yakınlarının aktarılması. Nüfusunun yüzde 92'si alevi olan Tuncelili en çok bu ayırımcılığa isyan ediyor.

ANASOL - D Hükümeti, eğitim reformundan sonra Güneydoğu'da sosyo - ekonomik sorunları çözmek için de kararlı görünüyor. Göreve başladığı temmuz ayında düğmeye basan hükümet, şimdiden atıl projeleri hayata geçirmek için kaynak aktarmaya başladı. Bakanlıkların Güneydoğu'da çözüme yönelik projeleri toplamı, 100 trilyonu aşıyor. Önceki gün Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulan projeler karara bağlanırsa, bölgede 50 - 60 bin kişilik bir istihdam sağlanacak. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, Güneydoğu'daki ekonomik atılım projelerinin baş takipçisi. Şimdiden Güneydoğu kökenli 122 iş adamını göreve çağırdı.
Neler mi Yapılacak? İşte listemiz:
* Özel teşviklerle yatırımcılar teşvik edilecek.
* SSK Primleri aşağıya çekilecek.
* Vergi kanunlarındaki değişikliklerle, vergi indirimi sağlanacak.
* Ucuz arsa ve enerji temin edilecek.
* İşletme kredisi bulamayanlara, uygun koşullarla kredi verilecek.
* İpotek yüzde 40'a, teminat ise yüzde 15'e düşürülecek.
* Girişimcinin boşalttığı köydeki gayrimenkulu, teminat olarak kabul edilecek.
* Yatırım kredilerinde yüzde 20, işletme kredilerinde yüzde 30 faizle kredi verilecek.
* Bu kredilerin iki yılı ödemesiz, geri kalanı beş yılda geri ödemeli olacak.
* Kredi almak için sanayici olmak gerekmeyecek.
* Dana örce yalnızca turizm, sağlık ve eğitime verilen krediler, bütün girişimcileri kapsayacak.

YARIN:OLAĞANÜSTÜ KENT

Trump 'Yüzyılın Planı'nı açıkladı: Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail'in olacakABD Başkanı Trump, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, Filistin'in bağımsız devlet olabilmesi için 4 yıllık süre öngördüklerini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber