Uyuşturan iddialar

Uyuşturan iddialar

Uyuşturan iddialar

       EMNİYET Müdürlüğü'nde gözaltında intihar ettiği açıklanan muhbir-itirafçı Hüseyin Uzun'un verdiği altı video kaset dolusu ifadesinde, narkotik ağı ile ilgili üç polis şefini suçladığı öne sürüldü. Uzun'un ifadesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü Daire Başkan Yardımcısı İsmail Çalışkan, Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Kurtuluş Dönmezer ve eski Narkotik Şube Müdürü Ferruh Tankuş'u kaçakçılarla ilişki kurmakla suçladığı iddia edildi.
       Uzun'un video kasete alınan ancak yazılı zabıta geçmeyen ve henüz deşifresi tamamlanmayan ifadesinde İstanbul polisinin de "abi" diye hitap ettiği polis şeflerinin isimlerini sıraladı. Uzun'un ifadesinin deşifresinin ardından DGM savcılığı tarafından soruşturma kapsamına alınacağı ve ismi geçenlerin ifadesine başvurulacağı öğrenildi.
       Uzun'un suçlamalarında ilk sırayı Narkotik Şube eski Müdürü Ferruh Tankuş'un aldığı bildirildi. Uzun, Tankuş'un Kemal ve Cemal Sarıtaş kardeşler ile Muhammed Asa'dan aldığı rüşvetleri yakınındaki adamları kanalıyla topladığını iddia etti. Bunun üzerine Ferruh Tankuş'un iki yakın korumasıyla eski şoförü Emniyet Müdürlüğü'nde Hüseyin Uzun ile yüzleştirildi. Yüzleşmede Hüseyin Uzun iki korumayı teşhis edemedi, ancak eski şoförü emekli polis memuru Mehmet Yavuz'u tanıdığını iddia etti.
       Uzun'un ifadelerinde bir dönem İstanbul'da Narkotik Şubede Müdür ve Müdür Muavinliği yapan ve halen Emniyet Genel Müdürlüğü'nde bünyesinde üst düzey yönetici olan iki polis şefinin de adı yeraldı. Uzun'un, ifadesini alan polislere de itiraz ederek, "Kurtuluş Dönmezer'in adı video kayda geçti, ancak İsmail Çalışkan geçmedi. Onun adını verirken de videoya alın" diyerek uyarıda bulunduğu ileri sürülüyor.

       Uzun'un ifadesinde adları geçen ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan polis şefleri şöyle:

       İsmail Çalışkan: Necdet Menzir'in İstanbul Emniyet Müdürlüğü döneminde Bakırköy Emniyet Müdürü olarak görev yaptı. Daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü görevini yürüttü. Çalışkan, Orhan Taşanlar İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirince Ankara'ya geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Daire Başkanlığında Narkotik Şube Müdürü oldu ve bütün narkotik operasyonlarını yürüttü. Daha sonra terfi ederek kaçakçılık Daire Başkan Yardımcılığına getirildi.

       Kurtuluş Dönmezer: Necdet Menzir'in İstanbul Emniyet Müdürlüğü döneminde İstanbul Narkotik Şube Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Daha sonra İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne atanan Dönmezer, bu görevinden sonra Havalimanı Koruma Şube Müdürlüğü yaptı. Orhan Taşanlar döneminde Ankara'ya geldi ve Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanlığı'nda Şube Müdürü olarak görev aldı. Dönmezer, Almanya'da da 4 yıl boyunca irtibat görevlisi olarak çalışmıştı.

       EMNİYETTE intihar ettiği açıklanan Hüseyin Uzun'un ölümüyle ilgili sır perdesini dün Adli Tıp Morgu'nda yapılan otopsi kaldıracak. Otopsi raporunun 15 gün sonra açıklanacağını kaydeden Uzun'un avukatı Zekai Şems, müvekkilinin öldürülmekten korkmasına rağmen polise "bildiklerini" anlatmak için teslim olduğunu söyledi. Şems "Hep çok şey bildiğini söyler, açıklamalarım bakana kadar dayanacak derdi. 4 gün içinde ne anlattıysa anlattı" dedi.
       Uzun'un cesedine dün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Morgu'nda otopsi yapıldı. Otopsiye katılan Uzun'un avukatı Zekai Şems, raporun gerçeği ortaya çıkaracağını belirterek şunları söyledi:
       "Uzun'un ölüm nedenini ortaya çıkarmak için iç organlarından parça alındı. Çok kapsamlı bir araştırmayla parçaların patolojik tahlilinden sonra rapor hazırlanacak. Rapor hazırlanıncaya kadar biz de şüpheli gördüğümüz konuların üzerine gideceğiz. Uzun, 21 Aralık'ta bilgi vermek için kendisi müracaat ediyor. Aranmadığı halde 4 gün poliste tutuluyor. Sonra 4 gün boyunca ifade veriyor, ama yazılı ifadesine rastlanmıyor.
       25 Aralık'ta DGM Savcılığı'na çıkarılıyor. DGM'de bir saat bekletildikten sonra ifadesi alınmadan tekrar Emniyet Müdürlüğü'ne gönderiliyor. Biz bütün araştırma konumuzu buna kilitledik. Ben kendisini en son ifade vermek için getirildiği DGM Savcılığı'nda görmüştüm. Poliste çok şeyler anlattığını, açıklamalarını DGM Savcılığı'nda devam etmesi için getirildiğini söylemişti. Ama ifadesi alınmadan gönderilmiş. Neden DGM Savcısı ifadesini almadı? Almayacaksa neden DGM'ye götürüldü?"
       Uzun'un Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi'ndeki ifadesinde çok önemli şeyler anlattığını da kaydeden Şems şunları söyledi:
       "Görüştüğüm polisler, Uzun'un çok değerli şeyler anlattığını, müthiş açıklamalarda bulunduğunu söylediler. Uzun, çok şey biliyordu, bildiklerini anlatmak için teslim olmuştu. Bana anlatacağım şeyler bakanlara kadar tırmanacak demişti. Bilgisinin büyük ağırlığı siyasi-polis-uyuşturucu mafyasının işbirliği konusundaydı. Bakanlara kadar uzanacak diye anlattığına tanık oldum ama hangi bakanları kastettiğini bilmiyorum."
       Uzun'un ölümündeki sır perdesini mutlaka aralayacaklarını kaydeden avukat Şems sözlerini şöyle sürdürdü:
       "Bana gelip teslim olmak istediğini söylediğinde öldürülmekten korkuyordu. Teslim olup çok şey anlatacağım. Ama bana birşey yaparlar mı, öldürürler mi; diyerek endişesini dile getirdi. Ben ve yakınları korkmamasını söyleyerek teselli etmiştik. Daha sonra korkusunu yenerek gidip karakola teslim oldu. Ama bu gidiş onun sonu oldu. İntihar da olsa ortada bir ölüm var. Hüseyin Uzun'u ölüme sevkeden şeyleri mutlaka bulmalıyız. İntihar ettiyse kendi neden etti? Etmediyse neden öldü?"
       Uzun'un cenazesi bugün Şişli Camii'nde kılınacak öğlen namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

       UYUŞTURUCU kaçakçıları ve emniyetle bağlantıları konusunda sorgulandığı İstanbul Organize Suç ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürülüğü'nde intihar eden Hüseyin Uzun'un dört adamı ve itirafları sonucunda gözaltına alınan iki narkotik polisi DGM'ye sevk edildi.
       Uyuşturucu kaçakçısı Uzun'un 21 Aralık'ta Kısıklı Polis Karakolu'na teslim olmasının ardından başlatılan soruşturmada, Ayvaz Korkmaz çetesinin sağlık işlerini yürüten Dr. İsa Aksoy'un da aralarında bulunduğu dört kişi yakalanarak gözaltına alınmıştı.
       Uzun'un Narkotik Şube eski Müdürü Ferruh Tankuş'un birçok kaçakçıdan rüşvet aldığı, bu rüşvetleri polis memuru Mehmet Yavuz aracılığıyla toplattığı iddiası üzerine, emekli polis memuru Yavuz da gözaltına alındı. Uzun'un cumartesi akşamı Organize Şube Müdürlüğü'nün tuvaletinde ölü bulunmasının ardından başlatılan soruşturma sis perdesini korurken, Uzun'un dört adamıyla iki polis memuru dün sorguları tamamlanarak DGM'ye sevk edildi.

       Gözaltındaki Dr. Aksoy, Emniyet Müdürlüğü çıkışında Uzun'un ölümüyle ilgili olarak şunları söyledi:
       "Tamamen kendi insiyatifiyle bir dakikada intihar etti. Bu olay, tuvalete girmesinden itibaren geçen bir dakikada gerçekleşti. Hatta ihmal bile sözkonusu değil. Uzun tuvalete girdikten bir dakika sonra polis ve biz olay yerindeydik. Vücudu çok ağırdı. Kendini kapının arkasına astığı için kapıyı açmakta zorlandık. Kapıyı açıp boynundaki ipi çözdüğümüzde hırıltılı bir şekilde nefes alıyordu. İlk müdahaleyi ben yaptım."
       Organize Şuçlar Şube Müdürülüğü'nden çıkan her sanığın gazetecilerin önünde durarak şubeye övgüler yağdırması dikkat çekti.

       ADLİ Tıp doktorları Hüseyin Uzun'a yapılan otopsi sonuçlarının 15 gün sonra alınacak olmasını normal karşıladı. Otopsi süresinin ölüm şekli ve yapılan tetkiklere göre değiştiğini belirten doktorlar, "Süre otopsiden otopsiye değişir. Bazıları bir ay içinde sonuçlanırken 4-5 ay sonraya açıklanan raporlar olur" dedi.
       Otopside temel olarak mikroskobik ve toksikolojik incelemelerin yapıldığını belirten adli tıp doktorları, raporlar Adli Tıp Kurumu'na bağlı toplam üç daireden geçtiği için açıklanma süresinin uzadığını ifade etti.
       Yapılan tetkik ve alınan sonuçlarına göre otopsi raporunun en az 15 gün içinde açıklanabileceğini belirten doktorlar, tüm tetkikler yapılırsa sürenin uzayacağını söyledi.
       Doktorlar, "İntihar otopsilerininin sonuçlanması da intihar şekline göre ortalama bir iki ay sonrayı bulur. Asılma vakalarında öncelikle toksikolojik inceleme yapılır. Bu da 15 günü bulur" dedi.Hayvanlar "buzlu menüler"le serinliyorHava sıcaklıklarının yaz aylarında zaman zaman yüksek seyrettiği İzmir'deki Doğal Yaşam Parkı'nda farklı türdeki hayvanlar, kendilerine özel olarak hazırlanan "yaz menüsü" ile serinliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber