Vahşi Batı’nın ‘saloon’ güzeli

Vahşi Batı’nın ‘saloon’ güzeli

Vahşi Batı’nın ‘saloon’ güzeli

"Kulübe / Rancho Notorious"
• Yönetmen: Fritz Lang
• Görüntü: Hal Mohr
• Senaryo: Daniel Taradash
• Müzik: Ken Darby
• Oyuncular: Marlene Dietrich, Arthur Kennedy, Mel Ferrer, Gloria Henry, William Frawley

Elvis Presley’nin "Love Me Tender" şarkısını sever misiniz? "Kulübe / Rancho Notorious"u western türü içinde farklılaştıran niteliklerinden biri de ilk kez Amerikan halk baladlarının kullanımıdır. 1952 yapımı filmde söylenen "Auralee" baladı dört yıl sonra "Love me tender"ın ana temasını oluşturdu. Filmden akılda kalan şarkı ise ölüm ve intikam temalarını destekleyen "Chuck-a-luck" adlı balad. Filme orijinal adı "Kötü Şöhretli Çiftlik"i veren mekan da baladla aynı adı taşıyan, kanun kaçaklarının saklandığı çiftlik.
Söze müzikten girmiş olsak da film, yönetmeni Fritz Lang’ın ustalaştığı kara film türünün özelliklerini taşıyor. Başrol oyuncularından Marlene Dietrich de sinema tarihinin unutulmaz "femme fatale"lerinden biri.

Günah çiftliği...
Dietrich bir "saloon" şarkıcısıyken kovulduğunda aldığı tazminat olan 20 dolarla, çarkıfelekte çok para kazanıp silahşor Frenchy Fairmont (Mel Ferrer) ile birlikte Meksika sınırındaki kanun kaçağı barınağını kuran Altar Keane’i canlandırıyor. Film çevrildiğinde 51 yaşında olan Dietrich seksi ve çekiciliğinin doruğunda görünüyor.
Oyunculuğu ise yılların deneyiminden süzülerek arınmış bir performansa dönüşüyor. Böylece "sunak" anlamına gelen filmdeki adına yakışır "tapılacak kadın" konumuna yükseliyor.
"Kulübe" takıntı haline gelen bir intikamın öyküsünü anlatıyor. Wyoming’li çiftçi Vern nişanlısına tecavüz edip onu öldüren Kinch’i bulmak için Chuck-a-luck’a gidiyor. Hakkında bilgi edindiği Altar’ı tatlı diliyle etkiliyor. Bir yandan da Frenchy ile atış talimi yapıp kendisini düelloya hazırlıyor...
Alman sinemasının Hollywood’a helal ettiği çok sayıda yetenekten Fritz Lang-Marlene Dietrich ikilisini buluşturan sıra dışı bu western klasiğini kaçırmayın.
Bertrand Tavernier’nin olağanüstü bir enerji ve aksiyonla çektiği 1.Dünya Savaşı filmi "Le Capitaine Conan / Yüzbaşı Conan" bir kez daha ekranda. Savaş koşullarında zedelenen ahlak ve adalet duygularını temel alan, sıradan bir insanın kahraman haline gelmesini anlatan film, türünün en iyi örneklerinden biri.
1990’ların başında TRT’de yayınladığı "Yörünge" adlı programla Türk müzikseverlerin en yeni müzik türleriyle buluşmasını sağlayan, ardından radyoculuğa devam ederek Radyo 5’i kuran Yavuz Baydar; TV ve gazetecilik arasında, "DJ By Dark" olarak yeniden radyoya dönüyor. Baydar’ın yeni projesi, 9 Eylül’den itibaren 95.9 Radio Oxy-Gene’da yayınlanacak olan "Eclipse" programı.
"Eskiden olduğu gibi yine 120 dakikalık bir rüya oyunu olacak bu" diyor Baydar. "Türlerin içinde kesiştiği, kalitenin eski ve yeni ayrımı olmaksızın buluştuğu, laf salatasına boğulmamış, sıkı bir müzik programı." Her pazartesi 22.00-24.00 arası yayınlanacak "Eclipse"te caz, trip hop, electronica, blues, soul ve world music türleri kaynaşacak.

SOHBET
Lacivert: TV8’in yeni programı Enver Aysever imzasını taşıyor. İlk programın konukları Türk edebiyatının özgün iki yazarı Erendiz Atasü ve Ayşe Kilimci.
Açık Açık: Tunca Bengin üç kadın futbol yazarını ağırlıyor: Feryal Pere, Selin Denizli ve Ebru Kılıçoğlu... Denizli babasını eleştirdiği bir yazısından söz edecek. Pere kadınların futbolu sevmeleri için var olan nedenleri sıralayacak. Kılıçoğlu ise stadda küfürün olması gerektiğini savunacak. Keyifli bir sohbet...


SPOR
Off-Shore İzmir Grand Prix: Class 1 Off-Shore Şampiyonası’nın 5. etabı olan İzmir Grand Prix’sinin finali ekranda.
Moto GP Portekiz: 16 ülkede, 15 günde bir yapılan Moto GP yarışında bugün Portekiz Grand Prix’sinde final heyecanı yaşanıyor. Yarış canlı yayınlanacak.
2002 Dünya Basketbol Şampiyonası: Dünyanın en iyi 16 takımının 11 gün süren mücadelesi bu gece oynanacak final maçı ile sona eriyor.
YENİ... YEPYENİ...
Evim Evim Güzel Evim: Evinizde değişiklik istiyor ama bunu bir türlü uygulamaya geçiremiyorsanız, işte aradığınız fırsat... Taç’ın sponsorluğunda hazırlanan programa başvurun, Demet Akbağ mekan tasarımcısı Gürsan Ergi ve ekibinin yardımıyla, evinizin bir odasını yenilesin... Program "Baştan Yaratılan Mekanlar", "Bir Ünlünün Evi" ve "Kendi İşini Kendin Gör" adlı köşelerden oluşuyor.
Sen Gidince: Cengiz Dinçer, Bilgen Ülger, Berke Gökhan Saylan ve Zeynep Melis Başaran adlarındaki dört yarışmacı, bir hafta boyunca dış dünyadan izole edilmiş bir villada kalacak, evden çıktıktan sonra Türkiye gündemiyle ilgili sorulara yanıt verecekler. En çok doğru yanıtı veren armağanları alacak. Yarışmanın sunucusu ise Emre Kınay.
Dünyanın En Komik Hayvanları: ABD ve dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanan ve ilgiyle izlenen program, Tolga Gariboğlu’nun sunumuyla ekrana gelecek. Programda, hayvanların en şirin halleri ya da başlarına gelen komik olaylar var.


19 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber