XIV. İstanbul Antika ve Sergi Fuarı'nın açılışı yapıldı

XIV. İstanbul Antika ve Sergi Fuarı'nın açılışı yapıldı

XIV. İstanbul Antika ve Sergi Fuarı'nın açılışı yapıldı
8 Kasım 1998
Nora ROMİ
XIV. İstanbul Antika ve Sergi Fuarının açılışı yapıldı

Salı akşamı KÜSAV (Kültür ve Sanat Varlıklarını Koruma ve Tanıtma Vakfı) danışmanlığında Elit Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen "XIV. İstanbul Antika ve Sanat Fuarı"nı gezdim. Bunun için yoğun trafiği aşıp Dolmabahçe Kültür Merkezi'ne gittim. İçeride yaklaşık 50 yerli ve yabancı antika ve sanat kuruluşu vardı. Uzun bir koridorun sağ ve sol tarafına yan yana standlar kurulmuştu. Gezilmesi kolaydı.Dolmabahçe Sarayı'nın eski mutfağı olan ve daha önce de bienallerin düzenlendiği mekan yüksek tavanlı olduğundan çok avantajlıydı. Ne de olsa her taraf ağır antika parçalarla dolu. Biraz tıkış oldu mu her şey üzerinize gelir gibi olur. Maçka Mezat, Ahmet Keskiner gibi meşhur antikacıların standları arasında düzeni ve ferahlığı ile Selden Emre'nin standı dikkat çekti ve pek çok kişi molasını burada verdi.Fuarın en önemli özelliği "Cumhuriyeti Karşılayan Kadın Ressamlar" sergisiydi. Bu sergide İnas Sanayii Mektebi'nde okumuş 24 kadın ressamımızın toplam 65 eseri var. Melahat Güren, Şükriye Dikmen, Füreya Koral, Maide Arel, Eren Eyüboğlu, Hale Asaf, Fahr El Nissa Zeid, Belkıs Mustafa, Melek Celal Sofu, Müfide Kadri gibi ressamlar arasında şu anda yaşayan sadece 2 kişi var. Emel Korutürk ve Semiha Berksoy. Bu resimler Duran Tantekin, Erol Aksoy, Cengiz Akıncı, Monik Benardete ve Rabia Çapa gibi koleksiyoncuların özel koleksiyonlardan toparlanmış.
İlgi çeken bir diğer şey de Atatürk'ün koltuğuydu. Orijinali Florya köşkünde olan koltuk Atatürk'ün banyosunda durur ve kendisi her sabah üzerine oturup tartılırdı. Dolmabahçe Sarayı atölyelerinde bire bir benzeri yapılan bu koltuk satışa sunulmayacak ve Anıtkabir'e hediye edilecek.
Fuarda Türk - İslam eserleri, antika harita ve gravürler, el yazması nadir kitaplar, Osmanlı ve Avrupa tablolar, oryantalist resimler, Osmanlı sanat eserleri, 16. yy. Ching ve Ming hanedanları mobilyaları, porselen, gümüş ve cam parçalar, kilimler vardı. Bir de "yüzükten geçen kumaş" olarak bilinen satuş adı verilen Himalayalarda yaşayan yabani keçilerin baharda çıkan sakallarından yapılan şallar vardı ki müthiştiler. Fiyatları ise bin 500 - 3 bin dolar arasında değişiyor.
Açılışa gelmeyen ünlü yok gibiydi. Ferhunde Verdi, İnci ve Erol Aksoy, Aslı Tunca, Neslihan Yargıcı, Gönül Yazar, Meltem Hakarar, Cem ve Ümit Boyner, Gülin Öngör, Monik ve Ceri Benardete, Metin Mızraklı, Ömer, Mustafa ve Caroline Koç, Zeynep Fadıllıoğlu, Ayşegül Uzunova gibi antikaya meraklı pek çok insanın yanı sıra stand açan ya da açmayan pek çok antikacı da vardı. Gelenler oranın hakkını verecek kadar şıktı. Saçlar yapılı, makyajlar kusursuzdu. Genellikle siyah giyinen kadınların çoğu ağır mücevherler takmıştı. Örneğin Monik Benardete'nin Cartier küpeleri bilinen bir klasik olmasına rağmen art deco püsküllü broşu nefisti. Kadınlar hem eski hem de yeni takılar takıyordu. Koskocaman zümrüt kolyeler ya da broşlarla, küpelerle karşılaşınca siniriniz bozuluyordu doğrusunu isterseniz.
Tatlı, tuzlu, sıcak, soğuk ikramların, şarapların, suların eksiksizce ikram edildiği fuarın temel iki sorunu vardı. Bir; çok sıcaktı. İki; zemin. Parke olan yerde yürümek çok zor olduğundan ve katılan kadınların çoğu (sağolsunlar kalıp platformlu alakkabı modası bu elit kısım için geçerli değil) incecik topuklu ayakkabılar giydiğinden herkes yürüme zorluğu çekiyordu. Oysa boydan boya bir halı atsalarmış bu sorun ortadan kalkacak ve her şey çok daha rahat olacakmış.
Ben de fuarı bu işi bilen insanlarla gezdim. Bana yurtdışında böyle bir fuar düzenlendiğinde ilk 15 dakikada malların neredeyse yarısının satıldığını söylediler. Ben orayı terk ederken pek satış göze çarpmıyordu. Ben sadece gezmekle yetindim alacaklar oraya koşsun.

ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettimABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber