Yazın ideal tatlısı dondurma

Yaz aylarının en popüler tatlısı, şimdi ise her mevsim sofralarımızda yer alan dondurma; havaların ısınmasıyla birlikte çok daha fazla aklımıza geliyor.

Dilara Koçak

Sütlü tatlı kategorisinde olan dondurma bana göre masum bir tatlı, besin değeri yönünden bakıldığında ise oldukça tatminkâr.

Dondurmada; protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra; A, C, D, E ve B Grubu vitaminleriyle, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunur. 100 gram kaymaklı dondurma ortalama 135 mg kalsiyum, yaklaşık 180-200 kalori içerir. Oysa 100 gr çikolata 500-600 kalori içerir, hamur tatlıları için de durum pek farklı değil. Eğer çok dikkatli bir tutum içindeyseniz, light dondurma tercih edebilirsiniz. Böylece yaÇ ve şekeri azaltılmış, çok daha düşük kalorili bir seçim yapmış olursunuz.

Çocukların çikolata, şekerleme veya şekerli içecekler yerine dondurma tüketmeleri çok daha pozitif bir yaklaşım. Aynı şekilde yetişkinler içinde kaymaklı bir ekmek kadayıfı veya tereyağlı bir baklava yerine dondurma tercih etmek, daha akıllıca bir seçim.

Ancak benim çocukluğumda 3-4 çeşit dondurma seçeneğimiz vardı; sütlü, çikolatalı, limonlu, meyveli gibi. Oysa şimdi dondurma için özel mönüler sunuluyor. Biliyorsunuz lezzet arttıkça genelde kalori ve yaÇ oranı da artıyor. Bu sebeple siz yine de klasik olanlardan vazgeçmeyin derim. Ama bir seçim yapmak durumunda kalırsanız ve eve dondurma alacaksanız; markette dondurma reyonunun önünde biraz zaman geçirin, etiket bilgilerine bakın. Özellikle kalori ve yağ değerlerini incelediğinizde aradaki farkı göreceksiniz... Yağdan gelen kalorisi yüzde 45 olan dondurmalar var, o zaman ne yediğinizi bir düşünün; yaÇ mı yiyorsunuz, dondurma mı? Düşük yağlı dondurmalar genelde meyveli ve sütlü olanlar, yine de tercih sizin...

4. gün Yaz Diyeti


Sabah

2 dilim ekmek veya 4-5 kaşık tahıl gevreği
1 dilim peynir veya az yağlı süt
Domates, salatalık, şekersiz çay


Öğle

Ton balıklı salata (ton balığının yağı süzülmeli veya diyet olanı tercih edilmeli)
1 dilim ekmek veya 2 çorba kaşığı mısır veya 1 haşlama patates


Ara öğün

1 dilim karpuz
1 dilim peynir
1 dilim ekmek


Akşam

Izgara et
Bol salata
Cacık veya 1 dilim peynir
4-5 kaşık zeytinyağlı sebze


Ara öğün

2 porsiyon meyve

Tatil keyfi: 2 meyve ve 1 dilim ekmek yerine; 1 duble rakı veya 2 kadeh şarap içilebilir.

Diyeti uygularken


Gün boyunca 4-5 fincan açık ve şekersiz siyah çay, daha fazla miktarda şekersiz bitki çayı ile en fazla 2 fincan kahve içilebilir.

Su tüketimi kadınlar için günlük en az 8-10 bardak, erkekler için ise en az 10-12 bardak olmalıdır. Gerekli durumlarda alkol tüketimi kadın için haftada 2-3 kadeh, erkek için 4-5 kadeh ile sınırlandırılmalı ve şarap tercih edilmelidir.

Salatalara 1 tatlı kaşığı zeytinyağı yeterlidir. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile 5 adet zeytin değişebilir.

Sebze yemeklerinde 1 kg için 2 çorba kaşığı zeytinyağı kullanılmalıdır.

Bu programlar Sağlıklı Beslenme ve Diyetetik biliminin temel ilkeleri göz önünde bulundurularak düşük aktiviteye sahip sağlıklı yetişkinler için örnek olarak hazırlanmıştır.
Kronik rahatsızlığı olanlar ile hiç sağlık muayenesinden geçmemiş olanların, hamilelik, emzirme dönemi gibi özel bir beslenme programı içinde olanların hekime danışmadan veya bir beslenme uzmanı ile şahsen görüşmeden uygulamamaları önemlidir.

11 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber