YSK kararını bugün veriyor

YSK kararını bugün veriyor


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan, FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı hakkındaki kararı bugün açıklayacaklarını bildirdi.
Algan, YSK'ya gelişinde, gazetecilerin soruları üzerine, Merve Kavakçı'nın Türk vatandaşlığının kaybettirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararnamesini görüşeceklerini söyledi.
Algan, YSK'nın kararının ne zaman açıklanacağı sorusuna da "Yarın (bugün) açıklayacağız", "Danıştay'ın kararını bekleyecek misiniz" sorusuna ise "Hayır" yanıtını verdi.

Danıştay'a gidiyor

Kavakçı'nın Bakanlar Kurulu kararının iptali için bugün Danıştay'a başvuracağı bildirildi. Öncelikle yürütmenin durdurulmasını isteyecek olan Kavakçı'nın Danıştay'a vereceği dilekçede, "Ben ABD vatandaşı değilim, yemin de etmedim" görüşünü dile getireceği belirtildi.
Kavakçı'nın avukatlarından Zeyid Aslan, müvekkillerinin ABD vatandaşlığına geçtiğine ilişkin basında yer alan belgenin hukuki dayanağı olmadığını, bu nedenle İçişleri Bakanlığı'ndan belgenin aslını istediklerini kaydetti. Aslan başvuru dilekçesinin bugün Danıştay'a verilebileceğini söyledi.

Merve, cezaevi kıskacında

Kavakçı'yı, Danıştay'ın konuyla ilgili hüküm vermesinin ardından mahkeme süreci bekliyor. Kavakçı, DGM'de yürütülen soruşturma nedeniyle Türkiye'de, hakkında çıkartılan arama emri nedeniyle de ABD'de yargılanabilecek.
Kavakçı, daha önce ikamet ettiği Teksas'a dönmesi durumunda, "mahkeme kararını ihlal" gerekçesiyle altı aya kadar hapis cezasıyla yargılanabilecek.
Kavakçı için Ankara DGM'nin yürüttüğü soruşturma da devam ediyor. Kavakçı hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesine göre inceleme başlatan DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in, türbanlı milletvekilinin Hamas yanlısı IAP'nin toplantılarında konuşma yaptığının ortaya çıkması üzerine soruşturmayı "yasadışı örgüt üyeliği" maddesinden yürüttüğü kaydedildi. Savcılığın, Kavakçı'yı sorgulamak için YSK'nın beklediği belirtildi.
Savcı Yüksel'in, TCK'nın "yabancı memlekette devlete karşı işlenen suçlar" ile "Yabancı memlekette Türk'ün işlediği suç" başlıkları altındaki dört ve beşinci maddelerine göre Kavakçı hakkındaki soruşturmaya devam edeceği öğrenildi. DGM kaynakları, Kavakçı'nın Türk vatandaşlığını kaybederek "yabancı" durumuna düşmesinin hakkındaki soruşturmayı etkilemeyeceği söyledi.


İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber