YSK: Meclis düşürür

YSK: Meclis düşürür


Ankara Milliyet


Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan, Merve Kavakçı'nın milletvekilliğiyle ilgili son kararı, vatandaşlıktan milletvekili aday listelerinin kesinleşme tarihinden önce çıkarılması durumunda YSK'nın, aksi halde TBMM'nin vereceğini bildirdi.
Algan, Kavakçı'nın, Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını beklediklerini bildirdi. Algan, kararın YSK'ya ulaşmasından sonra toplanarak karar vereceklerini söylerken, gerekçenin neden beklendiği sorusuna, Bakanlar Kurulu kararının neye dayanarak alındığının önemli olduğu karşılığını verdi.
Kararın hangi tarihe dayandırıldığının önemine dikkat çeken Algan şöyle konuştu:
"Adayların kesinleşme tarihi önemlidir. Adayların kesinleşme tarihinden önceki hadiseler bize aittir. Kesinleşmesinden sonrakiler Meclis'e aittir. Bu noktada bir incelik var. Kavakçı'nın vatandaşlığı, adaylığın kesinleşmesinden önce düşürülmüşse milletvekilliğini de biz düşürürüz, sonraysa Meclis düşürürür. O
nedenle gerekçeyi bekliyoruz."

DYP: Vatandaşlıktan çıkarma yasaya uygun

DYP Genel Başkan Yardımcısı Hayri Kozakçıoğlu Bakanlar Kurulu'nun Kavakçı'yı vatandaşlıktan çıkarmasının yasaya aykırı olmayacağını söyledi.
Kozakçıoğlu şöyle konuştu:
"Bizim yasalarımıza göre, başka ülkelerin vatandaşlığına geçenlerin bir ay içinde bilgi vermesi ve Bakanlar Kurulu'ndan izin alması gerekiyor. Merve Kavakçı bunun yapmamıştır. Türk devletinden habersiz yemin ederek ABD vatandaşlığına geçmiştir. Bakanlar Kurulu bunun için vatandaşlığın kaybettirilmesine karar verebilir, yasaya aykırılık yoktur."
Bu uygulamadan sonra yeni milletvekilleri için vatandaşlık ve yemin krizinin beklenmemesi gerektiğini söyleyen Kozakçıoğlu, "Başka ülkelere hizmet için yemin edenlerin hepsinin durumu birlikte değerlendirilmelidir" diye konuştu.

21 Eylül 2019 Magazin Bülteni21 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber