YSK: Merve'yi Meclis düşürsün

YSK: Merve'yi Meclis düşürsün


Ezelhan Üstünkaya Ankara


Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığı kaybettirilen FP'li Merve Kavakçı'nın milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili YSK ile TBMM arasındaki yetki tartışmasına noktayı koyan YSK Başkanvekili Sabri Coşkun, "Kavakçı'nın milletvekilliğini düşürme yetki ve kararı TBMM'ye aittir. Kavakçı işini bitirdik" dedi.
Yetki tartışmalarıyla ilgili Milliyet'in sorularını yanıtlayan Coşkun, TBMM yetkililerinin, "Anayasa'nın 79. maddesine göre yetki YSK'ya aittir" görüşüne, "Biz kararı dün (Pazartesi) verdik. Kavakçı'nın milletvekilliğini düşürme yetki ve kararı TBMM'ye aittir. TBMM, Anayasa'nın 84. maddesine göre karar verecektir" karşılığını verdi.

Kanunlar ne diyor?

Anayasa'nın 84. maddesi ve Meclis İçtüzüğü'nün 138. maddesine göre, Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içinde toplam beş birleşim günü katılmayan milletvekillinin TBMM üyeliği, Genel Kurul tamsayısının salt çoğunluğuyla düşürülebiliyor.
Anayasa'nın 84. maddesinde ayrıca, "Milletvekilinin hüküm giyme veya 'kısıtlama' halinde Meclis üyeliğinin düşmesinin kesin mahkeme kararına dayanacağı" belirtiliyor. Bu durumda Meclis, Kavakçı'nın milletvekilliğini, "vatandaşlığı kaybettirildiği" gerekçesiyle Danıştay'ın kararının ardından düşürebiliyor.
Kavakçı'nın avukatı Zeyid Aslan da, dünkü açıklamasında, "Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay'a 19 Mayıs resmi tatilinden sonra başvuracaklarını" bildirdi.
Danıştay'ın karar vermesinin FP hakkındaki kapatma davası sonrasına sarkması durumunda Kavakçı'nın milletvekilliğinin Anayasa Mahkemesi kararına da dayanabileceği kaydedildi.
FP davasının temel dayanaklarından birini "Kavakçı'nın türbanla yemin etme girişimi ve devam eden süreçteki tutumu" oluşturuyor. Anayasa Mahkemesi, bu eylem ve sözleri kapatma gerekçeleri arasında sayarsa Kavakçı'nın milletvekilliği Anayasa'nın 84. maddesine göre düşüyor.15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber