YSK: Seçimler hukuka uygun

YSK: Seçimler hukuka uygun


Ankara AA


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan, 18 Nisan seçimlerinin ve sonuçlarının alınmasının, seçimlerin hukuksal niteliğine uygun, adil ve güvenilir bir ortamda gerçekleştiğini belirtti.
YSK Başkanı, bu aşamada seçimlerin güvenilirliğine ve hukuksal niteliğine bir takım basit hesaplarla gölge düşürülmesine hiç kimsenin hakkını bulunmadığını ifade ederek, buna "Tevessül" edilmemesini istedi.
Algan, "1961'de kurulmuş ve günümüz şartlarının gerisindeki bir teşkilatla, seçimlerin bu şekilde huzur ve güven ortamı içerisinde yapılmış, sonuçlarının alınmış olması büyük bir başarıdır" dedi.
Algan, vatandaşların "büyük bir olgunluk" içerisinde sandık başına gittiklerini ve kuyruklara karşın oylarını kullandıklarını ifade ederek, seçimlere katılımın "yüksek oranda" gerçekleştiğine dikkat çekti.
Gayretleri nedeniyle görevlilere de teşekkür eden Algan, Türkiye'de ilk defa "iki büyük seçimin bir arada yapıldığını" anımsatarak şunları söyledi:
"Çok zor bir seçim olmuştur. Bu seçim, oyunu kullanmak üzere sandık başına giden vatandaşlarımızın yanı sıra, özellikle, toplamları 200 milyonu bulan oyların sayım ve dökümünü yapan sandık kurulları ve bunları teslim alarak tutanaklara geçiren seçim kurullarının görevlileri için daha da zor bir seçim olmuştur."
Algan, milletvekili genel seçiminin geçici sonuçlarını önümüzdeki günlerde, kesin sonuçlarını ise ay başından önce ilan etme gayretinde olduklarını ve bu yöndeki çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü bildirdi.
Algan, bu seçimlerde yaşanan olumsuzlukların bir daha yaşanmaması için seçim kanunlarının günümüz şartlarına uygun olarak düzenlenmesi ve bu çerçevede YSK'nın yeniden yapılandırılması gereğini de dile getirdi.


20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber