Geri Dön

Yunuslardan hayat öpücüğü

Engellli çocukların tedavisinde etkili olduğu öne sürülen 'yunus terapi merkezi' haberi karşısında İngiltere ve birçok AB ülkesinde bu faaliyetlerin dondurulduğuna ilişkin uyarılar geldi

Yunuslardan hayat öpücüğü

Milliyet, 13 Ekim'de 'Yunuslardan hayat öpücüğü' başlıklı bir habere yer verdi. DHA muhabiri Saffet Yenigün imzalı haberde Antalya - Kemer'deki Ayışığı Parkı’nda bulunan Yunus Terapi Merkezi'nin, Almanya, Norveç ve İsviçre'den gelen engelli çocukları ağırladığı, merkeze geçen yıl gelen çocuk sayısının 30 olduğu, bu yıl ise daha sezon bitmeden ziyaretçilerin 130’a yükseldiğini belirtilmekte.
Yunus terapisi sorumlusu Dr. Tanju Ergin’in görüşlerine de yer verilen haberde, yunusların rahatsızlığı hissedip ona göre davrandığı öne sürülmekte. Yunuslar, engelli çocuklar suya girdiklerinde onları sevgi gösterileriyle ve öpücükle karşılayıp kendilerine dokunmalarına izin veriyor.
Bilgi Üniversitesi’nden öğretim üyesi Gökhan Tan, Okur Temsilcisi'ne ilettiği notta haberdeki bakış açısını eleştirmiş:

Yunuslara zarar veriyor
“Haberde, daha eski tarihli ve yine 'yunus terapisi' haberlerinin aksine, bu eylemi öven, çok tartışmalı olmasına rağmen özürlü çocuk ebeveynlerini yunusla terapi yapılabildiğine inandıran ifadeler kullanılmamış.
Bu noktadan bakıldığında haberin öznesi Yunus Terapi Merkezi'ne mesafeli, tarafsız bir haber gibi değerlendirilebilir. Yunus ve insanı bir arada gösteren fotoğraflar, kabul etmek gerekir ki, gazeteler için güzel, renkli ve insanın ruhunu okşayan görseller sunuyor. Ve bu sayede sorgulanmaksızın yer bulabiliyor.
Ancak fotoğrafın arkası hiç de bu kadar iç açıcı değil. Otizm, down sendromu, vs gibi birçok hastalığa çare gibi sunulan, hiç de azımsanmayacak bir para karşılığında (seansı 400 euro) ve üstelik 'terapi' adı altında sunulan bu aktiviteler hiçbir bilimsel dayanağa sahip olmadığı gibi gerek tutsak yunuslara, ve gerekse bu memeliyle ilk kez karşılaşan çocuk ve yetişkinlere kalıcı zararlar verebiliyor. Ve çoğu kez yunusların hayatına mal oluyor.
Maalesef, bilim dünyası tarafından son derece endişe verici bulunan ve kesinle uzak durulması tavsiye edilen bu aktiviteye sahip çıkan nadir ülkelerden biri konumundayız.
WDCS'nin (Whale and Dolphin Conservation Society) sunduğu raporları dikkate alan, başta İngiltere olmak birçok Avrupa ülkesi 'yunus terapi merkezleri'nin faaliyetlerini dondurdu.
Maalesef tüm bunlardan haberimiz yok. Bu ihmal ve bilgisizlik en azından, doğa haberlerine yönelik gazetecilik çabasıyla diğer gazetelerden uzak ara önde olan gazetenin çizgisiyle uyuşmuyor.

OMBUDSMAN'IN GÖRÜŞÜ
Sayın Gökhan Tan'a uyarısı için teşekkür ederiz. Balina ve Yunus Koruma Vakfı'nın Kasım 2007’de yayımladığı kapsamlı raporda, yunusla terapi 'kesinlikle yapılmaması gereken bir etkinlik' olarak görülüyor.
Dolayısıyla psikolojik ya da fiziksel rahatsızlığı olan çocuk ve yetişkinlerin, sınırlı bir alanda tutulduğu için stres altında olduğu bilinen yunuslarla bir araya gelmesi, her iki taraf için de risk oluşturuyorsa bu tür haberlerden sonra Sağlık ve Çevre Bakanlıkları'nın harekete geçmesi beklenir.
Milliyet'in haberini de 'özendirici' olmaktan çok Gökhan Tan'ın da uyarısına neden olan işlevsellik açısından okumakta yarar var.
Sağlık merkezlerindeki bilinçsiz zayıflama kampanyalarının dramatik sonucunu İstanbul'da en fazla reklamı yapılan bir merkezde genç bir kızın ölümü olayında gördük.
Eğlence ile sağlığı, yunusların hayat öpücüğünü birbirine karıştırmamak gerekiyor.

Kırmızı Bank bundan sonra Milliyet.com.tr'deKırmızı Bank, geçmişte yaşanan ilginç olayları eğlenceli bir bakış açısıyla yeniden yorumluyor. Melis Öztop'un sunumuyla Kırmızı Bank bundan sonra milliyet.com.tr'de sizlerle olacak... İlk bölüm için takipte kalın...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber