31.10.2017 11:09 | Son Güncelleme:
AA

THY'nin Ankara-Paris uçuşları başladı

TAV Esenboğa Havalimanı'nda, Ankara-Paris direkt uçuşunun başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amiri Murat Soylu, törende yaptığı  konuşmada, Ankara'dan direkt uçuşların hayırlı olması dileğinde bulunarak,  "Direkt uçuşlara başlamaktan daha önemlisi, sürdürebilmek, katkı sunabilmek."  dedi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de coğrafyasında  yükselen değer olan 80 milyonluk Türkiye'nin başkentinin, uluslararası  bağlantılarda eksiğinin bulunduğunu söyledi.

Bunun giderilmesi için çalışmalar yaptıklarına işaret eden Özdebir,  başkentten direkt uçuşların Ankara'nın erişebilirliğini artacağını vurguladı.

Ankara'nın ticari ve sosyal hayatının gelişmesi açısından yurt dışına  direkt uçuşların son derece önemli olduğunun altını çizen Özdebir, aynı zamanda  önemli bir teknoloji şehri olan kentin büyümesinin devam edeceğini dile getirdi.

Özdebir, Ankara'da 1,5 milyon kayıtlı istihdamın yaklaşık 300 bininin  kamu kurumlarında çalıştığını belirterek, "Ankara iş dünyasının önemli bir "hub"ı  olmuş vaziyette. Bu "hub"ın, dünyanın başka hublarıyla birleşmesine bugün şahit  oluyoruz. Bu seferlere yeni destinasyonların ekleneceğine inanıyorum.  Ankaralılara burada görev düşüyor. Ankaralılar, seyahat planlarını yaparken  buradan uçmaya önem vermeleri lazım ki bu hatlar artarak devam etsin.  Ankaralıları, Ankara'ya sahip çıkmaya davet ediyorum." diye konuştu.

BUGÜN BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da Ankara'dan direkt yurt dışına uçuşlara ihtiyaç olduğunu belirterek, bunu 11 aydır her gittikleri  yerde dillendirdiklerini ve yetkililere konuyu ilettiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya sahip çıktığını anlatan  Baran, daha sonra THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı ile temasa  geçtiklerini ve yapılan toplantıların ardından bugün Berlin, Frankfurt, Viyana ve  Paris'e direkt uçuşların başladığını kaydetti.

Aycı'ya, ATO Meclisi toplantısına konuk olduğunda uçuşlara sahip  çıkacaklarını ve başka destinasyonlar istediklerini ilettiklerini vurgulayan  Baran, "Ankara'nın 80 milyonluk ülkenin başkenti olduğunu, başkente yaraşır bir  uçuş trafiğinin olması gerektiğini, havalimanımızın buna müsait olduğunu ilettik.  Kendisi de peyder pey yeni hatları, destinasyonları açacaklarına dair söz  verdiler." değerlendirmesinde bulundu.

Baran, Ankara'dan yurt dışına uçuşların kendileri için çok önemli olduğunun altını çizerek, "Çünkü 3 saatte gidebileceğimiz bir yere 10 saatlik zaman harcıyoruz. Ankaralı sanayicinin, tüccarın, bürokratın zamanı çok kıymetli.  Bu anlamda bugün bizim için çok önemli. Hayırlı olsun." diye konuştu.

"HAFTADA KARŞILIKLI İKİ KEZ OLACAK"

TAV Esenboğa Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü Nuray Demirer de  Ankara'dan direkt uçuşların artmasını isteyerek, Türkiye'nin başkentinin,  dünyanın bütün başkentleriyle bağlanması için hedeflerinin bulunduğunu, Esenboğa  Havalimanı'nın da buna müsait olduğunu söyledi.

Ankara-Paris uçuşlarının salı ve cumartesi günleri olmak üzere haftada  iki gün karşılıklı gerçekleşeceğini belirten Demirer, "Esenboğa Havalimanı'ndan,  yurt içinde 36 ve yurt dışında 18 ülkede 33 destinasyona direkt uçuşlarla  bağlanıyoruz. Esenboğa Havalimanı, 2017 yılının 9 ayında bir önceki yıla göre  yolcu sayısını yüzde 36 artırdı, 2016'da 13 milyon 200 bin yolcuya, 95 bin 500  uçuşa ev sahipliği yaptı." dedi.

THY Ankara İstasyon Müdürü Hasan Canverdi ise iki güzide şehir  arasında köprü kurmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, THY Yönetim  Kurulunun Ankara'dan yurt dışına direkt seferlerin artırılması için yoğun çaba  sarfettiğini bildirdi.

Konuşmaların ardından Ankara-Paris uçuşu dolayısıyla pasta kesildi,  kabin ekibine çiçek verildi. Daha sonra 151 yolcuyu taşıyan uçak, pistten ayrılırken itfaiye ekiplerince oluşturan su takının altından geçti.

 

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy6