Ege

10.02.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 10.02.2018-1:30

'Ticaret hacmi katlanarak artacak'

Hugo Boss, Gates, Delphi Automotive, Eldor Electronics, Lansinoh gibi dünyaca ünlü firmaların üretim üsleriyle, F35 uçak motoru parçalarının üretildiği Kale Pratt&Whitney gibi stratejik tesislere ev sahipliği yapan Ege Serbest Bölgesi’nin (ESBAŞ) ticaret hacmi ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27 arttı ve 368 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Sitene Ekle

Bölgenin Ocak 2017-Ocak 2018 dönemindeki ticareti de yıllık bazda yüzde 6.2 artışla 4.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde bölgenin dış  satımı ise 2.1 milyar dolara çıktı.

En az yüzde 25

ESBAŞ Üst Yöneticisi Faruk Güler, bölgenin ocak ayında yakaladığı dış ticaret rakamının rekor olduğuna işaret etti, “Bu büyümede şirketlerin mevcut iş hacimlerini artırmasının yanında bazı tesislerin kapasite artırması etkili oldu. Bölgemize tahsis edilen genişleme arazisini henüz teslim almadık. Mayıs, haziran gibi yeni parsellerde fabrika yatırımlarına başlanacak. İlgi çok yoğun. Yüksek teknolojiye dayalı, sürdürülebilir katma değere sahip firmaları seçiyoruz. Ticaret hacmi katlanarak artmaya devam edecek. Önümüzdeki yıllarda daha güzel haberler vereceğiz. Bu rakamlar her yıl en az yüzde 25 artacak” diye konuştu. Güler, yeni yatırımların devreye girmesiyle bin 500 kişiye daha iş imkânı yaratılacağını ekledi. l İZMİR AA


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.