13.09.2018 14:13 | Son Güncelleme:

Tiroit belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Tiroit rahatsızlıkları sıkça karşılaşılan sorunlar arasında yer alıyor. Tiroit bezinde yaşanan sorunlar diğer organlar üzerinde de olumsuz etkide bulunmakta ve günlük yaşantıyı da kötü şekilde etkilemektedir. Tiroit belirtileri rahatsızlığı boyutuna göre farklılıklar gösterebilir.

Tiroit rahatsızlığına günümüzde çok fazla rastlanılırken, daha çok kadınlarda görüldüğü de dikkat çekiyor. İnsan vücudunda büyük önem taşıyan tiroit bezleri rahatsızlığında sağlık dengesi de olumsuz bir şekilde bozulur. Bu nedenle ihmal edilmemesi ve gerekli önlemlerin alınması önem taşır. Tiroit belirtileri ve tedavisi ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

TİROİT BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NELERDİR?

Hipotiroid; Tiriot bezinin az çalışmasına denir. Bu hastalıktaki belirtiler; kilo alma, yotgunluk, halsizlik, unutkanlık, kabızlık, üşüme, cilt kuruluğu ve saç dökülmesi gibi problemlerle kendini gösterir. Hipotiroidin ilerlemiş hali guatrdır. 

Hipertiroid; tiriot bezlerinin normalin dışında hızlı çalışmasıdır. Terleme, sıcağa tahammülsüzlük, ellerde titreme ve gözlerde görme kaybı gibi belirtilerle kendini gösterir. Ulturasonla bakılan tiroitte eğer nodül varsa cerrahi yöntemle alınır.

Doğru tedavinin uygulanması için tiroit belirtileri görülen hastalarda fiziki muayene ve ultrasonun yapılması gerekir. nodülün büyüklüğü, ses dalgalarının uyumu, karakteri, nodülün iyi ya da kötü huylu olması gibi pek çok faktör göz önünde bulundurulur ve bu yönde bir tedavi izlenir.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0