Çok kısa sürede acıkıyor, doyma hissini yaşayamıyorsanız belki de beslenmenizde seçtiklerinizde bazı yanlışlar vardır. Bazı besinlerin tok hissetme süreleri daha uzunken bazıları size çok kısa sürede yeniden aç hissettirebilir.

Özellikle diyet yaparken sizi tok tutacak seçimler işinizi kolaylaştırabilir üstelik hayat boyu beslenmenizde bu besinleri kullanmak iştah kontrolünüzü ve formunuzu daha iyi kontrol etmeninizi sağlayacaktır.

İşte tok tutan 10 sihirli besin…

1. Yumurta
Yapılan araştırmalar sabah kahvaltısında yumurta kullanan bireylerin çok daha uzun süre tok hissettiğini ve diyete uyum sürelerinin daha fazla olduğunu kanıtlamıştır. 1 haşlanmış yumurta 70 kaloridir ve 6 gr protein içermesi midede daha uzun kalmasını ve tokluk hissini arttırır.

2. Çorba
Her ne kadar içerisine un girmesi diyet yapanları korkutsa da içeriğinde ki su miktarı midenin doygunluk hissini arttırıyor. Tam tahıllı unlar ile hazırlanmış, sebze ağırlıklı çorbalar aslında kilo vermeye yardımcıdır. Başlangıç olarak çorba tüketirseniz, ana yemeğe geçtiğinizde beyin kısa sürede ‘yeteri kadar yediniz’ sinyali vermeye başlıyor. Böylece aşırı tüketmekten kaçmış oluyorsunuz.

3.  Avokado
Avokadonun içerisinde bulunan tekli doğmamış yağ, potasyum, E vitamini ve folik asit kişiyi, diğer besinlere nazaran daha çabuk doyuruyor ve uzun süre tok tutuyor. Doymamış yağların iyi kaynağı olan avokadonun aynı zamanda lif içeriği de yüksektir. 1 adet avokado yaklaşık 12-13 gram lif içeriyor ve bu günlük ihtiyacımızın yaklaşık yarısını karşılamaya yetiyor. Yarım avokadonun bir tatlı kaşığı yağ yerine geçtiğini unutmadan tüketmekte fayda var.

4. Yulaf
Sabah kahvaltıda tükettiğiniz yulaf ezmeleri bu kahvaltının kaburgalarınıza yapışmasına neden oluyor. Üstelik üzerine süt eklemeden bile dört ile yedi gram arası protein içermesi bir hayli şaşırtıcı! Süt ile birlikte tüketildiğinde ekstra enerji sağlayan bu besinin birçok farklı faydası bulunuyor.

5. Fasulye ve mercimek:
Bu iki besinden birini tükettiğiniz zaman uzun bir süre başka bir yemek istemediğinizi fark edeceksiniz. Üç yemek kaşığından oluşan bir porsiyonda kolay kırılmayan kompleks karbonhidratlardan oluşan yedi gram protein yer alıyor. Tüm bu içerikler de bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı oluyor.

6. Ceviz, badem ve fıstık:
Lif, protein ve yağ üçlüsünün muhteşem bir kombinasyonu olan bu besinler kolesterolünüzü düşük tutmaya yardımcı olurken, ara öğünler için çok ideal bir alternatif. Açlığınızı bastırmanıza yardımcı olan bu üçlüyü çok fazla kalori içerdiği için az oranda tüketmeye özen göstermelisiniz.

7. Nane:
Kokusuyla sakinleştirme özelliğine sahip olan nane açlığı da yok ediyor. Çalışma odanızda nane içerikli bir mum yakabilir ya da gün içerisinde acıktığınızı hissettiğiniz zaman ara öğün tüketmek yerine nane çayı içebilirsiniz.

8. Yağlı balık:
Somon, ton, sardunya, uskumru ve ringa gibi yağlı balıklar yüksek miktarda Omega-3 içerdikleri için kolesterolün düşmesine ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden oluyor. Ayrıca Omega-3 metabolizmayı yağ yakması ya da depolaması için direkt etkileyen leptin hormonunun doğru şekilde çalışmasına da yardımcı oluyor.

9. Yeşil Çay:
Öğünler arasında içeceğiniz 1 bardak yeşil çay açlık hissini bastırmanıza yardımcı olabilir.
İyi bir antioksidan olan yeşil çay aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak gün içinde daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

10. Chia Tohumu
Chia tohumları hayatımıza son yıllarda girse de artık birçok kişi tarafından kullanılıyor. Ortalama 2 yemek kaşığı chia 139 kalori, 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gr karbonhidrat ve 11 gram lif içeriyor. Ayrıca vitamin ve mineral yönünden de kıymetli. Su veya süt ile birleştiğinde şişen ve jelleşen yapısı sayesinde daha uzun süre tokluk hissi sağlamaya yardımcı oluyor.

Uzman Diyetisyen Elif Erkin
İnstagram : @diyetisyeneliferkin
https://www.instagram.com/diyetisyeneliferkin