Tokat

Yerel Haber
22 Mayıs 2017 - 10:15

Tokat'ın geleneksel motifleri Ballıca Mağarası'ndaki defileyle görücüye çıktı

Tokat kültürü, tasarım yarışmasıyla; kıyafetler üzerinde yeniden hayat buldu. Tokat Belediyesi ve Tokat Valiliği'nin işbirliği ile düzenlenen yarışmada finale kalan 36 tasarım, Yavaş Moda Günleri kapsamında Ballıca Mağarası'nda yapılandefileyle jüri karşısına çıktı.

Bu tasarımların en önemli özelliği; yazma motifleri, honça şekilleri gibi Tokat'a özgü figürler kullanılarak hazırlanmış olması.

Tokat kültürünü tanıtmak ve ilerleyen süreçte uluslararası moda günlerinde yer almak için düzenlenen yarışmaya Türkiye'nin dört bir yanından 100'ün üzerinde modacı  başvuru yaptı.

İLK KEZ MAĞARADA DEFİLEYE ÇIKTILAR

Dünya'nın en büyük mağaraları arasında yer alan Ballıca Mağarası'nda 19 Mayıs'ta yapılan defilede kıyafetleri, Şebnem Schaeferve GünayMusayeva'nın da aralarında bulunduğu 15 profesyonel manken taşıdı.

Festivalin bir başlangıç olduğunu söyleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu;"Amacımız Tokat kültürünü, Paris ya da Milano'da yapılan uluslararası moda günlerine taşımak" dedi.

Ünlü manken Şebnem Schaefer da mağarada podyuma çıkmanın kendisi için ilginç ve heyecanlı bir deneyim olduğunu söyledi. Ve Bu doğa harikası Ballıca Mağarasında bir ilki gerçekleştirmenin gururu içinde olduğunu belirtti.

Yarışmada İzmirli modacı Şevket Serkan Uysal'ın tasarımı birincilik kazandı.

Tokat Yazması

 

Tokat'tayazmacılığın 600 yıllık bir geçmişi var.Tokat’ın karakteristik motifleri, doğadan ilham alınarak tasarlanan çiçek ve meyve motifleri tüm özellikleri ile yazmalara yansıtılır. Bunda asıl maharet kalıp ustalarındadır.Desenler, ağaç kalıplara kalıp ustasınca bir nakış gibi işlenerek aktarılır. Bu kalıplar genellikle; yumuşak olması nedeniyle ıhlamur ağacından oyulur. Kalıp oymacılığı sabır ve el becerisi istediğinden, günümüzde eskiye oranla çok azalmıştır.Yazmacılık sanatında el emeği kullanılarak“tahta kalıpla” baskı yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. Yıllardır ata mesleği olan yazmacılıkla uğraşan Ömer Yaşin yazmanın bir kültür olduğunu belirtti. Yazma festivali ile gelenekten gelen yazmacılığın moda ile buluşması ile bu sanatın ölümsüzleşmeye başladığının da altını çizdi.

Ballıca Mağarası

Ziyarete açılan 8 salonu, 680 metre uzunluğunda ve 95 metre yüksekliğinde olan Ballıca Mağarası, dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri. Bu doğa harikası, henüz ziyarete açılmayan ve keşfedilmemiş bölümleri ile gizemini korumayı sürdürüyor.

Yaşı yaklaşık 3.4 milyon yıl olarak tespit edilen Ballıca Mağarası, şimdiye kadar tespit edilen tüm mağara oluşumlarına sahip olmanın yanı sıra, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası bir öneme sahip. Ayrıca, ortalama sıcaklığı 18 derece ve ortalama nem oranı yüzde 54 olan mağaranın bol oksijenli havası nefes almayı da kolaylaştırmaktadır

TokatYerel Seçim Sonuçları

Tokat Hava Durumu

19°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.