Tokat

Yerel Haber
10 Kasım 2014 - 17:15

TOKAT’TA KERBELA ŞEHİTLERİ ANILDI

IHA

Tokat düzenlenen Kerbela Şehitlerini anma programında birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yapıldı.
Tokat Belediyesi, Tokat Valiliği, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği işbirliği ile Hüseyin Akbaş Kapalı Spor Salonu’nda Kerbela Şehitlerini anma programı düzenlendi. Programa Vali Cevdet Can, AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ile çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Başkan Eroğlu, Kerbela’nın tüm Müslümanların ortak acısı olduğuna değinerek, tarih boyunca Alevi ve Sünnilerin Anadolu’da birçok medeniyeti birlikte inşa ettiklerini söyledi. Farklı inanç ve kimlikten insanları ile Tokat’ın, adeta Türkiye’nin bir minyatürü olduğunu söyleyen Başkan Eroğlu, “Biz de Tokat Belediyesi olarak farklı inançlara sahip olan herkese saygı duyuyoruz. Ben, Belediye Başkanı olarak, Tokat’ımızda yaşayan her bir kişiye ayrım yapmadan yaklaşıyorum, yaklaşmak durumundayım. Benim oturduğum koltuk, bir hizmet makamıdır. İnsanlara hizmet götürürken, onlarla hemhal olup, şikayetlerini dinlerken kimdir, neye inanır, nasıl yaşar diye düşünmem. Bizler çocukluğumuzda da bu hoşgörü ve bilinçle yetiştirildik. Bizim toplum yapımızda, örfümüzde, dinimizde insanları ötelemek, dışlamak zaten yok. Tokat’ımız bu konuda ülkemizin bir minyatürü gibi adeta. Birçok inanış ve kimlikten hemşehrimiz mevcut. Ve Allah’ıma hamdolsun ki, bir ve beraber huzurla yaşıyoruz. Bu büyük bir nimettir. Bu bir değerdir. İşte en önemli sorumluluklarımızdan biri olarak bu kardeşlik ve hoşgörü bağının kıymetini yukarılarda tutmalı ve de asla bırakmamalıyız” dedi.
Daha sonra kürsüye gelen Vali Cevdet Can ise Muharrem ayı ve Kerbela hadisesinden bahsederken, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Gülbank okunmasıyla devam eden programda, Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Özköse, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rıza yıldırım ve Hubyar Eğitim Vakfı Genel Başkanı Hıdır Temel, konuşma ve sunum yaptılar.
Semah gösterileri ve Alevi dedelerinin lokma duaları da yaptığı programda Tokat Belediyesi tarafından aşure dağıtıldı.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.