Tolkien'in 'Beren ile Luthien'inin Beren Saat'i anlattığı düşünülecek mi?

Türk televizyon tarihinin en unutulmaz gaflarından biri tabii ki 'Kürk Mantolu Madonna' hadisesiydi... Tam unutacak gibi oluyoruz, sonra bir bakıyoruz yine hatırlamışız... Tolkien'in Türkçeye yeni çevrilen 'Beren ile Luthien' kitabı sayesinde 'Madonna' gafına imza atan 'Bonbon Funda'yı bir kez daha anmak mecburiyetindeyiz...

Tolkien'in 'Beren ile Luthien'inin Beren Saat'i anlattığı düşünülecek mi?

Anlatılmaz, gülünürdü...

Anlatılmaz, gülünürdü...

'Bonbon Funda' olarak bilinen Funda Özkalyoncu'nun 'Kürk Mantolu Madonna' gafı bence gelmiş geçmiş en bomba ekran hadiselerinden biriydi. Hatta kişisel olarak gönlümün efendisiydi direkt. "Anlatılmaz, gülünürdü..."

Sabahattin Ali'nin ölümsüz eseri olan 'Kürk Mantolu Madonna' romanının bir TV dizisi olarak karşımıza çıkacağı, hatta başrolü Beren Saat'in paylaşacağı konuşuluyordu.

'Kürk mantolu' Madonna caps'leri

'Kürk mantolu' Madonna caps'leri

Funda Hanım, romandaki 'Madonna'nın, çok affedersiniz şarkıcı Madonna olduğunu düşünmüş ve bizleri şoklara vesile etmişti. Sosyal medya, şarkıcı Madonna'nın kürklü caps'leriyle dolup taşmıştı.

Söz konusu gaf, 'Bonbon Funda'nın hayatındaki en büyük travmalardan birine dönüşmüştü. Dönem dönem sosyal medyada 'Kürk Mantolu Madonna' üzerinden kendisine gönderme yapan sosyal medya kullanıcılarına hâlâ agresif mesela Funda Hanım...

Vitamini adında saklı!

Vitamini adında saklı!

Tam bu 'Madonna' hadisesini unutacağız, yine bir olay oluyor ve gene bir gülme tutuyor...

Fantastik edebiyat denilince akla gelen ilk isimlerden Tolkien'in, 'Beren ile Luthien' kitabı nihayet Türkçe olarak okurseverlerle buluşacakmış.

Sosyal medyada şimdiden ilgi çekmiş durumda bu kitap. Sebebi ise elbette adı. Vitamini adında saklı yani!

"Leyla ile Mecnun, Beren ile Luthien..."

"Leyla ile Mecnun, Beren ile Luthien..."

Kitabın 'Beren'li adı kafadan şu espriye yol açtı: "Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun, Aslı ile Kerem, Beren ile Luthien..." Evet, bence gayet komik.

Ve elbette insanın biraz muzurluk yapası ve konuyu derhal Beren Saat'e, hemen ardından da "Beren Saat, şarkıcı Madonna'ya benzemiyor ki" diyerek 'Kürk Mantolu Madonna' gafına imza atan Funda Özkalyoncu'ya getiresi geliyor.

Çekirdek çitleye çitleye takip ederiz artık

Çekirdek çitleye çitleye takip ederiz artık

Tolkien'in 'Beren ile Luthien' kitabının Beren Saat'i anlattığı düşünülecek mi? Gülmekten ölebilirim eğer bu olursa. Hele bir de bu soruyu Funda Özkalyoncu'ya soranların çıkması ortalığı daha da şenliğe dönüştürür. Çekirdek çitleye çitleye olan biteni takip ederiz artık.

Yani böyle bir talihsizlik olabilir mi? Her insan gaf yapıyor ama Funda Hanım'ınki uzun vadede bir türlü bitmeyen bir gaf!

'Madonna' hadisesini inatla unutamıyoruz

'Madonna' hadisesini inatla unutamıyoruz

'Kürk Mantolu Madonna' hadisesinde Beren Saat'in yerine atıyorum Tuba Büyüküstün'ün de adı geçebilirdi. Böylelikle Tolkien'in 'Beren'li kitabı 'münferit' olarak değerlendirilirdi, Funda Hanım'ın da üzerine bir kez daha gidilmezdi. (Henüz gidilmedi ama gidilme potansiyeli yüzde 200 filan...)

Neden Funda Hanım'ın 'Kürk Mantolu Madonna' hadisesini bir türlü unutamıyoruz? Neden sürekli yeni doneler, yeni goygoy malzemeleri çıkıyor ortaya?

"Ya inanamıyorum yaaa" deseydi...

"Ya inanamıyorum yaaa" deseydi...

İşin bir de 'geride bırakamama' kısmı var. Yani tabii ki Tolkien'in 'Beren'li kitabını "Funda Hanım, geçmişi geçmişi bırakmadığı için bunlar oluyor"lara bağlayacak değilim. Ama işin spiritüel tarafından bakınca, sanki biraz da böyle bir şey varmış gibi.

Hani Funda Özkalyoncu şayet 'Kürk Mantolu Madonna' hadisesinde cool takılsaydı, "Ya inanamıyorum ahaha" yapsaydı Tolkien'in 'Beren'i bile algıda seçilemeyecekti.

Tek bir kahkahaya bile tahammül edemedi

Tek bir kahkahaya bile tahammül edemedi

Funda Hanım ne yaptı peki? Öfkelendi, çıldırdı, agresife bağladı direkt... "Yahu ekranda gaf yapan sadece ben miyim? Hem hanginiz 'Kürk Mantolu Madonna'yı okudunuz ki? Yalan söylemeyin"lere kadar geldi konu.

Funda Hanım'ın, savunma mekanizmasını aşırı çalıştırması ve en ufak bir kahkahaya bile tahammül edememesi "Bir insan kendini bu kadar kötü savunamaz" dedirtmişti o dönem.

'Beren' krizi çıkar mı?

'Beren' krizi çıkar mı?

Halbuki Özkalyoncu, hatasını gülerek kabul etmeli, bu kadar sert bir tavır takınmamalıydı. Evet, çok büyük bir talihsizlik. Ama Funda Hanım haksızdı. Malzemeyi verdi bize, nasıl gülmeyelim?

Hele bir de gencinden yaşlısına 'Kürk Mantolu Madonna' kitabını okuyan herkesin katıla katıla gülmesi çok ama çok doğaldı. Kahkahalarımızı "Aaa, artık yeter!"lerle susturmamalıydı Funda Hanım...

Bakalım 'Beren'den de bir kriz çıkacak mı? Daha da önemlisi Funda Hanım, geçmişi geçmişte bırakacak mı? Bekleyip göreceğiz...
 

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak