14.09.2017 13:17 | Son Güncelleme:
AA

Topbaş'tan "veto" açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, İBB Meclisi'nde kabul edilen 5 imar dosyasını veto etmesine ilişkin, "Doğrudur. 5 dosyanın tekrar gözden geçirilmesi için meclise iadesini yaptım"dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir  Topbaş   Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı  sözleşme imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İstanbullular'ın kendisine 3 dönemdir yetki verdiğini, bunun da başarılı  bulunduğu anlamına geldiğini anlatan Topbaş, "Her şeyi hassasiyetle takip ederek yerine getirmeye çalıştığını dile  getirerek şöyle konuştu: "Teknik adam olmam sebebiyle bir başka hassasiyet göstermekteyim. Bir  veto diye değerlendirmek doğru değil. Belki tekrar görüşülmek üzere iade etmek  diye ifade etmek doğru olur. Doğrudur. 5 dosyanın tekrar gözden geçirilmesi için  meclise iadesini yaptım. Daha önce yine benzer, hatırlanır, Yedikule bostanları  biliyorsunuz. onu da aynı şekilde göndermiştim. Hatta yine bilinir, Bayındırlık  Bakanlığı'na da 3 dava açmıştık. Uygun görmediğimiz, doğru görmediğimizi,  düzeltme adına zorunlu adımlardır bunlar."

  Veto edilen dosyalarda teknik bazı eksiklikler ve hatalar olduğunu  ifade eden Topbaş, "Teknik bir adam ve mimar olarak da bunları gözlemlediğimde  bunların yeniden gözden geçirilip bakılması gerektiğini... Bunlar gözden  kaçırılmış olabilir, düzeltilmesi gerektiğini düşündüm. Yarın bu Meclis de  sorgulanır, bu aldığı karardan dolayı. Bunu gözlemledim, bunu gördüm, imzayı ona  göre attım, iade ettim, tekrar görüşülecek. Zannediyorum, bir veya iki tanesi  tekrar Meclise geliyor, düzeltilerek geliyor. Tekrar bana gelecek, bu Meclise  havalesini yapacağım." diye konuştu. "Şuna üzülüyorum. CHP, Cumhuriyetimizin kuruluşunun dönemi partisi,  üzerinde hassasiyetle duran ve gösteren bir parti ama maalesef bir demagojik  siyaseti elden bırakmıyor." diyen Topbaş, şöyle devam etti:

   "Bundan bir sonuç alamadığı halde devamlı maalesef bütün çalışma ve  siyasi tarzını tamamen demagoji üzerine kurgulamış. Hep olumsuzluklar üzerine,  'nasıl bir dumanlı hava ortaya çıkartabilirim? Nasıl bir endişe insanların  yüreklerine sokabilirim? İnsanları nasıl kaygılandırabilirim ki insanlar mevcut  yönetimden vazgeçsinler.' Böyle değil. Esasında doğrusu, bir yerlere gelmek  istiyorlarsa, kendilerini sevdirmeleri lazım. Bağlarını doğru kurmaları lazım.  Bir başkasını karalayarak başarıya erişemezler. Birilerinin başarılarını ortaya  koymaları lazım. Hatta tabii Türkiye'nin gelişmesinde özellikle siyasi partilerin  önemli sorumlulukları var. Gerçekten bu ülkeye hizmet edilen alanlarda takdir  etmeleri gerekir. Başarıyı onaylamaları gerekir. Yanlışları da hatırlattıklarında  mutlaka biz değerlendiririz. Ama her şey kötü, yanlış. 25 yıldır İstanbul'da  bulunuyorlar, 'ne yaptılar? dendiği takdirde cevap bile verilmez. Dikkate dahi  alınmaz, zaten yurttaşlarımız da dikkate almadıkları için şu anda muhalefetin ana  bölümünde seyredip duruyorlar. Bizim yaptıklarımız doğru. Siyasi partimizle  aramızda hiçbir polemik yok, olamaz. Partinin kurucuları arasında sayılırım. İlk  Beyoğlu Belediye Başkanlığım döneminde bu adımlar atıldı. O dönemlerden beri  bunun içindeyim."

  Yıllardan bu yana siyasi hayatın içinde olduğunu ve hep Türkiye'nin  geleceği için çalıştığını ifade eden Topbaş, sözlerini,  "Hizmet üreten  belediyeyiz. 'Koşan adam geriye bakarsa düşer.' Biz geriye bakmadan yolumuza  devam ediyoruz. Türkiye'nin kıskaca alındığı bu süreçte, gelişmiş bir Türkiye'nin  önemli bir kenti İstanbul'da başarılı adımlar atmaya çalışıyoruz." diye  tamamladı.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0