Ege

24.09.2017 - 02:30

Topçu okulu

Tünelin ucunda gördüğünüz ışık, karşıdan gelen trenin farları olabilir

Sitene Ekle
Görüş  |  Bülent Buda egespor@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Tünelin ucunda gördüğünüz ışık, karşıdan gelen trenin farları olabilir. (Murphy)

Kalabalık ortamlarda asla yalnız kalmam. Çoğalırım. Fotoğrafta beş kişi olduğumuza bakmayın, altı ayın bitiminde yüzlerce olmuştuk. 1968 yılıydı. Bursa’da, Bursaspor’la son maçı oynadıktan sonra askere gitme zorunluluğu baş gösterdi. İstanbulspor’daydım. Polatlı 97. dönem yedek subay Topçu Okulu 2. Bölük... Yedi gün gecikmeli olarak Haydarpaşa’dan akşam saatlerinde trene atladım, Pazartesi sabahı Polatlı’daydım. İşlemleri tamamladık, asker giysileri için depoya yöneldik. Öyle salına salına deniz kıyısında turlar gibi değil... Asker komutuyla girdik anında havaya. Altı ay, en sevdiğim etkinlikti, birlikte marşlarla yürümek. Komut geliyor kıdemliden, yürüyüş kararı sayılacak, say. Hani hemen anımsayıveriyor şair babayı insan. Hep bir ağızdan türkü söyleyip hep beraber sulardan çekmek ağı. Ve de kıdemli bitirişi yapıyor. Topçu marşı söylenecek, söyle. 750 insan evladı birlikte hep bir ağızdan, “Gürler zaferin teranesiyle, coşkun sesi bir topun derinden derine.”

Depoda giysileri alırken belli ki benden önce gelmiş, uzun boylu sarışın bir tip yüzüme hayran bakışlarla gülümsüyor. Acaba bende bir tuhaflık mı var diye üstüme başıma baktım, o kulağıma eğildi, “Hadi biz sıradan yurttaşız, sense tanınır bir futbolcusun. Bir şeyler yapamadı kulüp, İstanbul’da kalman için?” Köşedeki fotoğraf o söyleşiden kısa bir süre sonra çekildi. Solumdaki yakışıklı Atakan Köse, o yakınmayı dillendiren zatı muhterem. 50 yıldır dostluğumuz sürüyor. Amatörlüğü eklersek 16 yıl süreyle lisanslı futbol oynadım. Polatlı’da altı ay kaldım. Altı ayda çekilen fotoğraf sayısı 16 yılı solladı. Bazen zorlanıyorum, ama yazmam da gerekiyor gibi... Hiçbir zaman diliminde hiçbir yerde, ortamda, konumda kimliğimle, ismimle yakınlaşmayı sevemiyorum. Atakan o gün, o denli içtendi ki... Dikkatle bakın fotoğrafa, bakışlarına... Yakalarsınız iyiliği, güzelliği. Şimdi sorulabilir ya, “Bülent Abi, solundaki Atakan tamam da, sağındakiler kimlerdi?” Doğru soru. Sağ yanımda Noyan İbrişim, süzme Karşıyakalıymış, onun yanında Üner eski Beylerbeyi kalecisi ve de Cengiz Tanatar bir İstanbul beyefendisi. Günler ayları, aylar yılları kovalıyor, itiyor öne doğru. Yaşam işte... Eksilmeler, çoğalmalar... Hayatı anlamaya çalışmayın, özenle dinlerseniz anlatıyor kendini sakınmadan. Bir kez daha fırsat verilse söylemek isterdim en coşkulu halimle, “Gürler zaferin teranesiyle, coşkun sesi bir topun derinden derine..”

Eloğlu

Eloğlu, binlik bozdurur,

ben bozdu-ramam.

Eloğlu başını yastığa kor koymaz uyur,

Ben uyuyamam

Eloğlu’nun sofrasında dokuz türlü

ben aç yattığım olur bazen.

Benim evim gecekondu,

Eloğlunda apartman.

Eloğlu’nda ince müzik,

Benimkisi aman aman.

Benim kuru başım bana yeter,

Eloğlu’nda karı-kızan.

Ben keçileri kaybettim,

Eloğlu usta çoban.

Bu soyadı bana haram

(Metin Eloğlu)

Bukalemunlar ne yapar?

Bulundukları ortama uymak için renk değiştirmezler. Bunu hiç yapmamışlardır. Hiçbir zaman da yapmayacaklardır. Bu tamamen bir mittir. Tümüyle uydurmadır. Koca bir yalandır. Bukalemunlar, değişik duygusal haller sonucunda renk değiştirirler. Eğer bu renk değiştirme ortama uymak için oluyorsa bu tamamen rastlantıdır. Bukalemunlar korktuklarında, bir tehlike atlattıklarında ya da bir kavgada başka bir bukalemunu alt ettiklerinde renk değiştirirler. Karşı cinsten bir bukalemunu gördüklerinde ve bazen de ışık ya da ısıdaki değişiklikler sonucu renk değiştirirler. Bukalemunlar aynı anda saatlerce tamamen hareketsiz kalabilirler. Bu yüzden ve çok az yediklerinden dolayı yüzyıllardır bukalemunların havayla beslendikleri düşünülüyordu. Elbette bu da doğru değil. Bukalemunlar birbirinden tamamen farklı iki yöne aynı anda bakabilmek için gözlerinden her birini birbirinden bağımsız olarak döndürüp odaklayabilirler. Ama bukalemunlar tamamen sağırdır. İncil, bukalemun yemeyi yasaklamıştır.

(Kaynak: Cahillikler Kitabı)

İçkili araba kullanmak

25 yaşında zengin bir kadın sürücü, sarhoş bir vaziyette araba kullandığı gerekçesiyle trafik polisleri tarafından yakalanarak mahkemeye sevk edilir. Kadın, oldukça ağır olan bu trafik cezasından kurtulabilmek için sahasında çok iyi bir avukatla anlaşır. Avukat, bütün mesleki marifetlerini kullanarak zengin kadını ceza almaktan kurtarır.

Başına gelen olaydan ders alıp uslanmayan kadın, ceza almaktan kurtulmasını kutlamak için bir bara gidip sarhoş oluncaya kadar içer. Daha sonra da yine sarhoş vaziyette direksiyonun başına geçer.

Ve o sarhoş kafayla yolda giderken bir vatandaşa çarparak onu arabasıyla yirmi metre kadar sürükler. Perişan vaziyette hastaneye kaldırılan adam, bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak ölür.

Kadın, hapishanenin yolunu tuttuktan günler sonra, arabasıyla çarparak ölümüne sebep olduğu adamın, kendisini sarhoş araba kullandığı gerekçesiyle ceza almaktan kurtaran avukat olduğunu öğrenecektir. Hayat akarken doğru olmayanı yapmak, hataların cezasını çekmek bir yana hataları devam ettirmek, geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. (Alıntı-Hayata Dair Hikâyeler1)

Ne demişler?

- Yeteneği olan ve kullanmayan düşer. Yeteneği olan ve yarısını kullanan, düşe kalka ilerler. Yeteneği olan ve bir şekilde bunun tümünü değerlendirmeyi öğrenen, fevkalade başarılı olur ve tarihte pek az insanın tattığı tatmine ve zafere ulaşır. (Thomas Wolfe-Yazar 1938)

- Hayatın sloganı ‘Asla bırakmayacaksındır’... Çoğu terk edişimizde, zafere birkaç adım kaldığının farkında bile olmayız. Başarı, yarışmanın kendisinden birkaç saniye daha fazla dayanabilirsek bizimdir. (Mc. Donald Vaentine Profesyonel beyzbol koçu)

- Bir insan ne kadar yükseğe çıkarsa, ister istemez o kadar şeyden de mahrum kalır. Zirvede bir tek ona yer vardır. (Fernando Pessoa-Portekizli yazar)

- Hayatın önünüze çıkardığı her engelde vazgeçerseniz, asla ilerleyemezsiniz. Oyunda kalmak, ruhsal bir güç gerektirir. Engeller bu güçle aşılır. (Jennifer Armbuster-Paralimpik Şampiyon)

Türkiye'de güneybatıdan esen rüzgâra ne denir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.