17.09.2010 00:16 | Son Güncelleme:
BANU ŞEN İzmir

Toprağa gömülüyor

Allianoi’de çevrecilerin itirazlarına rağmen kum dökülmeye başlandı. Bazı köylüler, “Baraj açılmalı. Taş toprak karnımızı doyurmuyor” dedi

Yortanlı Baraj suları altında kalmasının önündeki engeller kalkan, İzmir’in Bergama ilçesindeki Allianoi antik kentine çevrecilerin tüm itirazlarına rağmen kum dökülmeye başlandı. 1 Eylül’den bu yana antik kentte çalışmalar hızlandı, vinçlerin, kum taşıyan kamyonların sayısı arttı. Alliaoni Girişim Grubu üyeleri antik kente giderek tepkilerini dile getirdi.
Dönem Sözcüsü İffet Diler, şöyle konuştu: “Suların tahliyesine başlamışlardı. Restorasyon öğrencilerinin gelip duvarlarda güçlendirme çalışması yapacağını öğrendik. 1 Eylül’den bu yana ciddi hareketlilik var. 120 işçiye kadar çıktığı oldu çalışanların. Vinçler hala burada. ‘Silt Horasan harcı’ denilen uygulama yapıldı. Şimdi de kum dökülmeye başlandı. Kum da kil de aynı zararı verecek.
Yürütmeyi durdurma kararını bekliyoruz ancak onlar çalışmalara süratle devam ediyor. Zeugma’da örneğini yaşadığımız bir süreç. Doldur ve terk et süreci.”
Diler, köylülerle karşı karşıya getirilmeye çalışıldıklarını vurguladı. Barajın hemen yanında bulunan Ayazkent köylülerinden Niyazi Komşu, “Barajın bir an önce açılması lazım. Yüzlerce dönüm tarlası ve evi barajın altında kalacak olan köylüler var. Onlar razı gelmişler. Biz tarih düşmanı değiliz” diye konuştu.
Mehmet Dilaver, İsmail Devrim ve Bahrettin Konyalı da “Bu taş toprak bizim karnımızı doyurmuyor. Olsa ne olur, olmasa ne olur? Bize su lazım” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0