TeknolojiRSS
08.03.2014 - 09:34 | Son Güncelleme: 08.03.2014-11:37

Torba Yasada Son Durum - Taşeron (Torba Yasada Skandal Haber) Taşeron İşçiler Son Durumu

Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Torba yasada Taşeron İşçi için ne var (Taşeron işçi son dakika torba yasa haberleri). Peki torba yasadan taşeron işçilere neler çıkacak? Torba yasada skandal hata ne? Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının Hazine’ye ait taşınmazlar üzerinde bedel karşılığında tesis yaptırabilmesinin önünü açan düzenlemenin ‘torba yasa’ya eklenmesinin unutulduğu ortaya çıktı. Torba Yasada Son Durum (Torba Yasada Skandal Haber) Taşeron İşçiler Son Durumu

Sitene Ekle
Torba Yasada Son Durum - Taşeron (Torba Yasada Skandal Haber) Taşeron İşçiler Son Durumu

Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Torba yasada Taşeron İşçi için ne var (Taşeron işçi son dakika torba yasa haberleri). Peki torba yasadan taşeron işçilere neler çıkacak? Torba yasada skandal hata ne? sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının Hazine’ye ait taşınmazlar üzerinde bedel karşılığında tesis yaptırabilmesinin önünü açan düzenlemenin ‘torba yasa’ya eklenmesinin unutulduğu ortaya çıktı. Torba Yasada Son Durum  (Torba Yasada Skandal Haber) Taşeron İşçiler Son Durumu

Sosyal Güvenlik Danışmanı Mutlu Hergünöz, kamuda ve özel sektörde çalışan özellikle taşeron işçilerin torba yasa ile ilgili uzun bir süredir bekleyiş içinde olduklarını belirtti.

Torba yasa ile birlikte taşeron işçilerin keyfi işten çıkarılmasının önüne geçileceğini ve yasa ile birlikte taşeron işçilerin sosyal haklarında da iyileştirme durumu olacağını söyledi.

Hergünöz, "Kamuda ve özel sektörde çalışan özellikle taşeron işçilerin gözü kulağı Ankara’ya çevrildi. Bilindiği süredir basını ve sosyal medyayı sürekli meşgul eden torba yasa halen beklenmekte. Torba yasası çok geniş kapsamlı bir şekildedir. Ancak seçim öncesinde çıkaracaklarını söyleseler de torba yasayı halen bekletmekteler. Büyük bir ihtimalle 30 Mart seçimlerden sonra çıkma şansı da var. Meclise getirilebilir. Özellikle taşeron işçilerinden bahsetmek istiyorum. Taşeron işçilerin keyfi işten çıkarılmasının da önüne geçiliyor. Sosyal hakları da iyileştirme durumu var. Çünkü kıdem tazminatının da yolu açılacak. Bununla ilgili köklü bir değişim yapacak hükümet.

Burada bir yıllık sözleşme üç yıla uzatılacak. Üç yıla uzatıldığında da taşeron işçi olarak çalışan arkadaşlarımızın kıdem tazminatı alma şansları da ortaya çıkacak" dedi. Tasarıya göre taşeron işçilerin yıllık izinler, ödenmeyen ücretlerinin de güvence altına alınacağını belirten Hergünöz, "Tasarıya göre de taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak. Sistem gereği Türkiye de 1 milyon işçi çalışıyor. Bir milyon taşeron işçiden 600 bini kamu sektöründe hizmet vermekte. 400 Bin’de özel sektörde. 600 Bin çok ciddi bir rakam kamu sektöründe olması vesilesiyle. Böyle bir yasa çıkarsa işçiler için sosyal hak ve avantaj sağlayacak" diye konuştu. Böyle her yıl girdi çıktı olduğundan tazminat kaybettikleri için mağduriyetleri de ortadan kalkacak. Bu taşeron işçilerinle üç yıllık anlaşma yapılacak. İhalelerde üç yıla çıkacağı için, işçilerle yapılacak sözleşmelerde üç yıla çıkacak bu büyük bir avantaj.

Torba yasada skandal hata

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Etlik Sağlık Kampusu’nun inşaatının durdurulması ile ilgili, “yeniden yasal düzenleme yapacağız” açıklamasının ardından apar topar Meclis’ten geçen torba yasada gerekçesine yer verilen “Sağlık Bakanlığı’nın kamuya ait arazide yapılan hastanede kiracı olmasını sağlayan ‘üst hakkı sözleşmesi’”ne ilişkin maddenin kanun metninde unutulduğu iddia edildi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, yapılan hatayı”utanç verici” olarak niteledi.

Erdoğan, şubatta Sincan-Batıkent metro hattının açılışında TTB’nin başvurusu sonucu Etlik Entegre Sağlık Kampusu’nun inşaatının durdurulmasıyla ilgili “Bunlarla uğraşmaktan maalesef yolumuza devam etmekte engelleniyoruz. Yeniden bir yasal düzenleme yapacağız” dedi. Erdoğan’ın açıklamasının ardından “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne apar topar kampus hastanelerle ilgili iki madde eklendi. Yapılacak düzenlemenin gerekçesinde Sağlık Bakanı’na kamu özel ortaklığı sözleşmelerinde dilediği değişiklikleri yapma yetkisi verilmesi ve yargı kararlarıyla yürütmesi durdurulan projelerin ihalelerinin iptalinin engellenmesi öngörüldü. Aynı yasayla, “hazırlanan projelerin olmazsa olmaz şartlarından birisi olan bağımsız ve sürekli üst hakkı konusunda yeni bir emredici düzenleme getirilmesi” de amaçlandı.

Gerekçesi yazıldı

Söz konusu iki maddelik değişiklik 1 Mart’ta Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın söz konusu torba yasada skandal bir hataya imza attığı ortaya çıktı. Hazırlığı yapılan ve gerekçesi yazılan, “Sağlık Bakanlığı’nın kamuya ait arazide yapılan hastanede kiracı olmasını sağlayan ‘üst hakkı sözleşmesi’”ne ilişkin maddenin kanun metnine konulmasının unutulduğu ortaya çıktı. Üst hakkı sözleşmesine ilişkin düzenleme, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının Hazine’nin özel mülkiyetindeki taşınmazlar üzerinde sözleşmede belirlenecek bedel karşılığında tesis yaptırabilmesinin önünü açıyordu.

‘Şirketler bastırdı’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Beyazıt İlhan konuyla ilgili olarak Milliyet’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:
“Bu teknik bir mesele. Sağlık Bakanlığı’nın kamu arazisinde yapılacak hastanede 25 yıl boyunca kiracı olabilmesi için üst haklarını bu şirketlere devretmesi gerekiyor. Bu bugüne kadar uygulamada vardı ancak anladığımız kadarıyla şirketler ‘üst hakkı’ konusunu yasal güvence altına almak istemişler ve bakanlığa baskı yapmışlar. Ancak yasa rüzgar hızıyla geçince teknik bir hataya düşülmüş. Yasa maddesi unutulmuş. Büyük ihtimal unutulan bu maddeyi başka bir torba yasa içine yeniden koyacaklardır. Performansa dayalı hızlı çalışma sistemi yasama üyelerinin de yasamanın da niteliğini tehlikeye düşürmüştür. Bu olay, Türkiye’de yasa çıkarma işleminin ne kadar ciddiyetsiz yapıldığını gösteriyor. Gerçekten utanç verici. Başbakan birşey söylüyor, ertesi gün istediği düzenlemeler bir torbaya dolduruluyor. Sağlık Bakanı’na olağanüstü yetkiler veriliyor. Kamu zararının önü açılıyor.”

LKİAİA
 

Taşeron işçilerin merakla  beklediği haber geldi. Taşeron işçilere bir destekde Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'dan geldi. Atalay Taşeron sorunun çözümü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ergün Atlay, "Taşeron sorununun çözümü konusunda Bakanlık doğru adımlar atarsa bunu destekleriz. Ancak bizim bu konuda kırmızı çizgilerimiz var. Bunlardan biri, İş Kanunu'nun 2. maddesi" dedi. Taşeron sorunu son gelişme ve dahası milliyet.com.tr'de

Atalay, yaptığı yazılı açıklamada, dün Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret ettiğini belirterek, Uyguner Deri Fabrikası'ndaki işçilere fabrikanın yemekhanesinde seslendiğini ifade etti.

Buradaki konuşmasında, deri tabakhanelerindeki çalışma koşullarının zorluğunun farkında olduklarını belirten Atalay, "Bu sıkıntıları tamamen ortadan kaldıramasak da daha iyi şartlar için, insan onuruna yaraşır çalışma şartları için mücadeleye devam ediyoruz. Çalışma koşullarının ve işçi haklarının daha iyi bir hale gelmesi için sendikal örgütlenme çok önemli. Bunun için önceliğimizi, sendikal örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırmak olarak belirledik. Bu konuda ki en önemli sorun, sendikaların karşı karşıya olduğu baraj problemi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

-"Kamudaki taşeron işçiler kadroya alınmalı"

Atalay, taşeron işçiliğin çalışma hayatında önemli bir sorun olduğuna ve bu sorunun her geçen gün arttığına dikkat çekerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının teşeron işçilikle ilgili çalışmasına dair şu değerlendirmede bulundu:

"Bugün yaklaşık 1 milyon işçimiz taşeron işçisi olarak çalışıyor. Bu konu adeta Türkiye'nin bir ayıbı olmuştur. Bu ayıbı ortadan kaldırmak için Türk-İş olarak çalışmalarımız devam ediyor, Bakanlıkla görüşmelerimiz sürüyor. Taşeron sorununun çözümü konusunda Bakanlık doğru adımlar atarsa bunun destekleriz. Ancak bizim bu konuda kırmızı çizgilerimiz var. Bunlardan biri, İş Kanunu'nun 2. maddesi. Burada yapılacak bir değişikliğe kesinlikle karşı çıkarız. Çünkü biz, asıl işin taşerona verilmesi halinde, ülkedeki bütün işçilerin taşeron işçisi olacağını düşünüyoruz. Bir diğer beklentimiz de özellikle kamuda çalışan taşeron işçilerinin kadroya alınmasıdır. Bunların sağlanması koşuluyla Bakanlık tarafından yapılan çalışmayı değerlendiririz."

Atalay, ziyarette kendisine Deriteks Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, Selülöz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak ve diğer sendika yöneticilerinin de eşlik ettiğini belirtti.

 


Dünyanın en ünlü şirketlerinde çalışma imkanı için tıklayın!

Yorum Yazın
Gönder
Bir yıl kaç gündür?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX