Manisa

Yerel Haber
15 Kasım 2014 - 00:48

TRABZON KOLBASTISINA BENZEYEN ‘SHUFFLE’ DANSINA İLGİ ARTIYOR

IHA

Son yılların eğlenceli bir dans türü olan “shuffle", özellikle ayak ve kol ritimleriyle Trabzon’un kolbastı oyununa benzerliğiyle dikkat çekiyor. Sosyal paylaşım siteleri ve ünlü rock grubu LMFAO’nun öncülüğünde kısa sürede büyük kitlelere ulaşan Shuffle, unutulmayan dans akımları arasına girmeye aday gözüktü.
Türkçe karşılığı “karıştırmak” anlamına gelen shuffle dansı, dünyaya yayılmaya başladı. 1980’li yıllarda Avustralya- Melbourne’de ortaya çıktığı iddia edilen shuffle, elektronik müzik eşliğinde ayak ve kol ritimlerinin karışımıyla sergilenen bir oyun olarak göze çarpıyor. Dünyaca ünlü rock grubu LMFAO’nun “Party Rock Anthem ft. Lauren Bennett, GoonRock” parçasının klibiyle tekrar hatırlanan shuffle, son günlerde başta Youtube olmak üzere sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla yayıldı. Henüz Türkiye’de pek yaygın olmayan shuffle, Trabzon yöresine ait kolbastı oyununa benzerliğiyle dikkat çekiyor. Kolbastı da, yöreye uygun kürek çekme, yüzme, ağ atma, olta atma, ağ çekme, balık tutma gibi yerli insanların uğraşlarını simgelediği iddia edilen gelişi güzel hareketler hızlı bir ritim şeklinde sergilenirken, shuffle de elektronik müzik eşliğinde ayaklar yere vurularak, kaygan bir zeminde hareket ediyor havası oluşturuluyor. Özellikle gençler arasında eğlenceli bir dans türü olarak görülen shuffle, unutulmayan dans akımları; Lambada, Macarena, Gangnam Style, MoonWalk gibi dans akımları arasına girmeye aday gözüküyor.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.