Gündem
30.03.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 30.03.2014-2:30

Trafik gürültüsüne karşı ‘kornametre’

Dünyanın en kalabalık ve gürültülü kentlerinden Mumbai’de araçlara takılacak 4 dolarlık ‘kornametre’ ses kirliliğini sona erdirecek

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Hindistan’ın en büyük şehri Mumbai’de birçok insanı çileden çıkaran korna sesi kirliliğine çare bulunması için uzun zamandır farklı yöntemler denenmekteydi. Bu günlerde ise Mumbai’de huzuru sağlamak için üretilen iki farklı cihaz gündemde: Biri sürücülerin cebini ‘yakacak’, diğeri ise kornaya basma konusundaki hassasiyeti artıracak. “Ortada hiçbir sebep yokken kornaya basıyorlar” diyen Jayraj Salgaonkar, bir grup mühendisle birlikte “Korna-metre” sistemini geliştirdi.

Sınır aşılınca uyarı veriyor
Korna-metre, kornaya basmayı engellemiyor fakat sürücülere sınırlı hak tanıyor. Kontörlü telefon mantığıyla çalışan cihaz belirlenen sınır aşıldığında aracın arka lambasında kırmızı renkte uyarı çıkıyor. Uyarıyı gören polis sürücüye ceza yazıyor. Kornaya basma hakkı çerçevesinde sürücünün yeşil, sarı ve kırmızı renklerde uyarıları olacak. Sürücü isterse fazla para ödeyerek kornaya basma limitini artırabilecek.

‘Ego tatmini’
Salgaonkar, “Sürücülerde kornaya basmak ego tatmini haline gelmiş fakat bunun için para ödemek zorunda kalırlarsa sorunlar halledilecek” dedi. İkinci yöntem ise yetkililerden onay almak için sırada bekliyor. “Bip Projesi” adı verilen sistemde arabanın gösterge kısmına küçük kırmızı bir düğme yerleştiriliyor. Kornaya basıldığı anda gösterge kısmında kaş çatan bir ifade belirecek ve bip sesi duyulacak. Sistemin üreticilerinden Mayur Tekchandaney, “Sürücülere kornaya bastığını farkettirmek için ve neden yaptığını sorgulatmak için böyle bir şey geliştirdik” açıklamasında bulundu. Tekchandaney, altı ay içerisinde 30 sürücü üzerinde denenen sistem sonucunda kornaya basma oranında yüzde 61’lik bir düşüş görüldüğünü belirtti.
Sağlık uzmanları tarafından belirlenen 85 desibellik üst limit Mumbai’nin en işlek noktalarında çoğu zaman aşılıyor.


Etiketler: sağlık, Hindistan
Bilgi YarışmasıHatay hangi sene anavatana katılmıştır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.