Ege

04.04.2010 - 22:34

Trafikte Basın Kartları..

Sitene Ekle
Kent&Trafik  |  Hilmi Gültay ege@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

BASIN mensupları ile trafik polisi görevleri nedeniyle trafikte sık sık karşı karşıya gelirler.
Bu nedenle de aynı sıklıkta çeşitli olumsuzluklar yaşanır.
Her iki kurumun genel müdürleri, polis -gazeteci dostluğunun bozulmaması ve görev yaparken birbirlerine yardımcı olmaları için bir işbirliği protokolü yaptılar.
Emniyet Genel Müdürü Sayın Oğuz Kağan Köksal ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Sayın Salih Melek, bu konuda açılım diyebileceğimiz kararlara imza attılar.
*  *  * 
Emniyet Genel Müdürlüğü ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü arasında 23 Haziran 2009 tarihinde ortaklaşa imzalanan protokol ile Basın mensuplarına trafikte kolaylık sağlanması amaçlanmaktadır.
Böylece basın kartı sahiplerine görevleri sırasında trafikte kendilerine yardımcı olunması amacıyla Basın Trafik Kartı verilmektedir.
Basın mensupları ise kendi adlarına yazılı olan bu kartı; (aracının ön camında ve görevli trafik polisinin görebileceği şekilde bulundurmak zorundadırlar).
Denetim Görevlisi Trafik Polisi, her iki kurum tarafından imzalanan  protokol gereği, basın trafik kartı bulunan basın mensubuna ait aracı gördüğünde; Araca geçiş hakkı. Trafiği aksatmamak şartıyla, aracın durması veya duraklaması, park etme gibi kolaylıkları sağlayacaktır.  
Diğer taraftan yine aynı protokol hükümleri gereğince ; basın trafik kartını kurallara aykırı veya başka kişilerin kullanmasına izin vermek ise suç olup, bu kurallara uymayanların kartları iptal edilebilecektir.
Ayrıca basın trafik kartı dışında araçlarında ‘Basın’ ibareli bir başka tabela taşıyanlarında basın kartları iptal edilebilecektir.
*  *  * 
Böylesine olumlu bir işbirliği protokolü sonrası polis ve gazetecilerin mesleki etik açısından bu örnek protokole yer alan maddelere göre hareket edeceklerinden hiç kuşkum yok.
Çünkü, tüm bankalara ait bazı görev araçlarının benzeri bir uygulama ile  park veya duraklamaları yıllardır sorunsuz olarak sürdürülmektedir.
Bu nedenledir ki, Basın Trafik Kartları’na ait bu uygulamanın başarılı olabilmesi için her iki meslekteki kişilere eğitim amaçlı programlar ile anlatılması ve tanıtılması gerekir.
İşte o zaman, şimdiki gibi konudan ve uygulamadan habersiz kimse kalmamış  ve arzulanan hizmet yerine getirilmiş olacaktır.

"Lahit" neyle ilgili bir sözcüktür?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.