09.01.2012 02:30 | Son Güncelleme:
GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul

Tren seferleri iptal öğrenciler mağdur

Yüksek Hızlı Tren çalışmaları nedeniyle Haydarpaşa’dan Anadolu’ya tren seferleri azaltıldı, 31 Ocak’tan itibaren de tamamen kalkacak. Kocaeli ve Sakarya’daki okullarına İstanbul’dan gidip gelen Üniversiteliler karara tepkili

Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi kapsamında mevcut tren raylarını sürat kapasitesini saatte 120 kilometreden 180 kilometreye uygun hale getirmek için yılbaşından itibaren Gebze-Köseköy arasında çalışma başlatıldı. Sabah 10.00 ile 15.00 arasında süren çalışma nedeniyle tüm trenlerin sefer saatleri değiştirilirken, Haydarpaşa-Adapazarı arasında çalışan bölgesel ekspres trenlerden 22’si kaldırıldı. 31 Ocak’tan itibaren ise Haydarpaşa’dan sadece banliyo trenlerinin çıkış yapması planlanıyor.
Haydarpaşa’dan her gün Kocaeli ve Sakarya giden üniversite öğrencilerinin tercih ettiği tren seferleri TCDD tarafından kaldırılması tepkilere neden oluyor. Ucuz ve güvenli olması nedeniyle tercih edilen tren seferlerinin azaltılmasının ardından tamamen kaldırılacak olması üzerine otobüs firmaları da ek seferler koyarak yolcu kapasitesine cevap vermeye çalışıyor. 

Yol masrafı katlandı
En büyük değişikliğin yapıldığı ve bölgesel ekspres olarak adlandırılan Haydarpaşa-Adapazarı-Haydarpaşa tren seferlerinden 22’si iptal edildi. Gebze-Köseköy arasındaki ray çalışması nedeniyle Haydarpaşa-Adapazarı ve Adapazarı-Haydarpaşa yönüne karşılıklı olarak 11’e sefer kaldırıldı.
Kaldırılan bu trenler en çok Kocaeli ve Sakarya Üniversitesi’nde okuyan üniversite öğrencilerini etkiledi. Üniversite öğrencileri trenle 4.5 TL’ye yolculuk ederken, seferlerin kaldırılmasıyla 11 TL’ye otobüse binmek zorunda kaldıklarını söylediler. Öğrencilerin tepkileri şöyle:
-Kocaeli Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Gülşah İmrek: “İstanbul’da ki evime gitmek için 3 yıldır hep treni kullandım. Tren ucuz ve güvenli olduğu kadar ders çalışmamız içinde uygun. Şimdi 3 kat daha fazla vererek hem de kara yolu trafiğine girerek geliyoruz. Tek yön kapatılarak çalışmayı sürdürebilirler böylece mağduriyetimiz azalırdı.”
-Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencisi Ufuk Şanver: “TCDD’nin bu uygulaması yolcuların hiç düşünülmediğini gösteriyor. Öğrenciler artık otogarlara yakın oturmak için evlerini bile değiştirebilir. Tren hem konforlu hem de öğrenci için ekonomikti. Bizi otobüs firmalarına mecbur bıraktılar.”


Yapılan değişiklikler


1-Haydarpaşa-Eskişehir-Haydarpaşa arasında işleyen Eskişehir Ekspresi’nin seferlerine ara verildi.
2-Haydarpaşa-Ankara-Kars arasında işleyen Doğu Ekspresi, Ankara-Kars-Ankara arasında işletilecektir. Ekspresin, Haydarpaşa-Ankara-Haydarpaşa seferlerine ara verildi.
3-Ankara-Haydarpaşa arasında işleyen Başkent Ekspresi’nin Haydarpaşa’dan hareket saati 10.30’dan 08.00’e alındı.
4-Ankara-Haydarpaşa arasında işleyen Boğaziçi Treni’nin Haydarpaşa’dan hareket saati 13:00’ten 14:00’e alındı.
5-Ankara-Haydarpaşa arasında işleyen Cumhuriyet Ekspresi’nin Haydarpaşa’dan hareket saati 13.30’dan 14.30’a alındı.
6-Haydarpaşa-Adapazarı-Haydarpaşa arasında işletilen bölgesel ekspres trenlerinden Haydarpaşa’dan 08.15, 10.40, 12.40 ve 13.20, Adapazarı’ndan ise 09.20, 11.20, 12.40 ve 13.40 saatlerinde hareket eden bölgesel ekspres trenleri kaldırıldı.


Haydarpaşa işlevsiz  hale getirilecek

TCDD, Gebze-Köseköy arasındaki hattın 1890’da yapıldığını ve 122 yıl aradan sonra YHT’ye uygun hale getirilmesi için, çift yönlü olarak kapatılacağını açıklamıştı. Birleşik Taşımacılık Sendikası ise hattın 1975’te yenilendiğini ve hızlı tren için rayların en az 250 kilometreye uygun hale getirilmesi gerektiğini belirtti. BTS, yapılacak çalışmayla en fazla 160 kilometreye kadar hız artışı olacağını ve hızlı tren için uygun olmayacağını iddia etti.
BTS 1 No’lu Şube Yönetim kurulu üyesi Mithat Ercan, “Tüm düzenleme Haydarpaşa Gar’ını işlevsiz hale getirmek, kamuoyuna işe yaramadığı izlenimini vermektir. Haydarpaşa atıl durumda bırakılarak düşünülen projeler hayata geçirilecektir. Toplamda 22 bölgesel(Haydarpaşa-Adapazarı), 26’da Anadolu treni iptal edildi. Yakında Gebze-Pendik arasındaki banliyo trenlerinin de kaldırılması gündemde” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy10