Siyaset
25.08.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 25.08.2012-2:30

TRT’den Alevi sansürü

TRT1’de Ramazan Bayramı’nın ikinci günü yayınlanan, yönetmenliğini Ezel Akay’ın üstlendiği ‘Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü’ filminde Kadı Pervane ile Eredna karakterleri arasında geçen “Alevi mi Sünni mi?” diyaloğunu sansürlendiği ortaya çıktı.

Sitene Ekle

Başrollerinde Güven Kıraç, Şebnem Dönmez, Haluk Bilginer ve Beyaz’ın oynadığı filmin orijinalinde Kadı Pervane rolündeki Güven Kıraç, Muhittin Korkmaz Eredna’ya “Müslüman olmuşsun?” sorusunu yöneltince “Elhamdülilil” cevabını alıyor. Kadı Pervane ise “Elhamdülillah” diyerek Eredna’yı düzelttikten sonra “ Alevi mi, Sünni mi?” sorusunu yöneltiyor. Eredna ise “O işi ulemaya bıraktım, karar bekliyorum” cevabını veriyor. Hürriyet gazetesinin haberine göre TRT, yönetmene gerekçe bildirmeden filmden Kadı Pervane karakterinin “Alevi mi Sünni mi?” sorusunu ve Eredna karakterinin “O işi ulemaya bıraktım, karar bekliyorum” şeklindeki cevabını makasladı.Akay: Utanç verici
Sansürü “Bu utanç verici, sinema sanatı, sanat ve Türkiye adına, yaşadığımız çağ adına, her şey adına utanç verici” diye değerlendiren filmin yönetmeni Ezel Akay, “Yayıncı bir sahneyi uygunsuz buluyorsa, kurgu değişikliği için filmin yönetmenine danışmalıdır. Yönetmen bu değişikliği, uygun görüyorsa kendisi yapar” dedi. Akay, filmi  yayımlayan Star TV’de küfürlü sahnelerin çıkarıldığını anlatarak, TRT’nin sansürünün siyasi olduğunu savundu.


Etiketler: Sünni
Bilgi YarışmasıTenise benzer ve tüylü bir topla oynan oyun hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangi futbol takımımızın rengi sarı kırmızı değildir?

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX