08.12.2017 - 01:30 | Son Güncelleme: 08.12.2017-1:30 A-A+

TRT WORLD SURİYE BELGESELİ ÖDÜL ALDI



Suriye’deki savaş, sinema, dizi ve özellikle belgesel sektörünün vazgeçilmezi oldu. En son Emmy Ödülleri’nde bunu gördük. Hem ABD yapımlarında hem de yabancı ödüllerde ‘belgesellere’ Suriye damgasını vurdu. ‘En İyi Belgesel’ ödülünü PBS yapımı ‘Children of Syria’ aldı. Fransız France 2 kanalının ‘Bırakma Beni’ belgeseli, ‘Uluslararası Emmy’ kategorisinde ‘En İyi Belgesel’ seçildi. TRT World geçtiğimiz ay, ‘Suriye Yolunda Sessiz Ölüm’ diye bir belgesel yayınladı. Yapım, savaş ve onun getirdiği bir başka gerçeği, organ ticaretini gözler önüne seriyor. Acılara bu kadar yakın ülkeden belgesel çıkmıyor muydu? TRT World Genel Müdürü Murat Akgüç yanıtladı. Bir başka yapımları, ‘Küllerinden Doğan Şehir Cerablus’, geçtiğimiz kasım ayında Dubai’de 7’ncisi düzenlenen, ASBU’da (The Arabic States Broadcasting Union) ‘En İyi Yapım’ ödülünü kazanmış. ‘Suriye Yolunda Sessiz Ölüm’,  Avrupa Yayıncılar Birliği ve Asya Yayıncılar Birliği yarışmalarına gidiyor. İki yapım, bağımsız belgesel festivallerinde de yarışacak. Neden bir ‘Emmy’ olmasın?

TRT Müzik, virtüözlerin yayın hakkını aldı

 TRT Müzik’te ‘24. İstanbul Caz Festivali’ kapsamındaki konserler, sessiz sedasız yayındaydı. Meraklıyız ya bu konuda, sorduk. TRT Müzik Koordinatörü Süleyman Bektaş, bu festivalden birçok konser kayıtları yapıldığını ve yayınların devam ettiğini söyledi. TRT Müzik, ‘Alanya Uluslararası Caz Günleri’nin de konserlerini programa almış. 10 Ocak’tan itibaren de ‘klasik müzik konser’ yayınları başlayacak. Kurum, iki keman virtüözü Andre Rieu ve David Garrett’in yayın haklarını almak üzere... Yine 2 Cellos’un da yayın hakkını alıyor. Önemli bir girişim. “Rock ne durumda?” diye sordum. “Her çeşit müziğe yer veriyoruz” yanıtını aldım. Gerçekten çok sayıda program var. Hatta birbirinin benzeri ve ağırlıklı Türk halk müziği ve Türk sanat müziği... Yakınlarımdan biliyorum, bu programları belli yaş grupları izliyor. Başka hiçbir kanalda yayınlanmayan ya da yayınlanması imkansız önemli isimler burada... Ama genç kesim ve hani ‘entel-dantel’ kesimle kanalın bağı pek sağlam değil. Mesela ayda bir ‘tarihe damga vurmuş rock konserleri’ diye bir program ilgi çekebilir. Ev ahalisi, “Geçenlerde bir mekandayız, ekranda TRT Müzik, yani öyle klipler yayınlandı ki” dedi. Kanal, “Halkımız bunu istiyor” diyecek. TRT’nin ‘müzik standartlarında biraz halka tepeden bakan’ halinin olması kötü
bir şey değil. Pop var, pop var yani...

 

Etiketler
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.