05.10.2017 23:45 | Son Güncelleme:
AA

"Trump, İran'la nükleer anlaşmayı bozacak" iddiası

ABD Başkanı Donald Trump'ın, 2015'te dönemin ABD  Başkanı Barack Obama döneminde İran'la imzalanan  nükleer anlaşmayı iptal etmeye hazırlandığı ileri sürüldü.

Amerikan Washington Post gazetesindeki haberde, Trump'ın, İran'la  yapılan nükleer anlaşmanın ülke çıkarlarına uygun olmadığını açıklamayı planladığı iddia edildi.

Söz konusu haberde, Trump'ın muhtemelen 12 Ekim'de Ortadoğu üzerine  bir konuşma yapacağı ve burada daha kapsamlı bir İran planını ilan edebileceği  savunuldu.

Trump'ın bu konuşmasında, "İran'la nükleer anlaşmayı sona erdirdiğini"  duyurabileceği de öne sürüldü. 15 Ekim'de İran'ın nükleer anlaşma kurallarına  uyup uymadığı konusunda Kongreyi bilgilendirmek zorunda olan Trump yönetiminin,  bu tarih dolmadan anlaşmayı kullanım dışı bırakmak ve yerine daha kapsamlı bir  strateji koymak istediği belirtildi.

Beyaz Saray'dan kaçamak yanıt

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, günlük basın bilgilendirmesinde konuya yönelik bir soruya yanıt verirken, anlaşmanın akıbetine ilişkin net ifadeler kullanmaktan kaçındı.

Sanders, "Başkan bu konuyla ilgili kararını verdi ve doğru zamanı gelince bunu açıklayacak. Başkanın gündeminde, İran'la ilgili olarak daha  kapsamlı bir strateji oluşturmak var. Bu konuda beraber çalıştıkları iyi bir ekip  var." diye konuştu.

İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya)  tarafından 2015'te imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden beri  Trump'ın en çok itiraz ettiği konulardan biri olarak dikkati çekiyor. Göreve  geldikten sonra da birçok konuşmasında İran'la nükleer anlaşmayı "ABD tarihinde yapılmış en kötü anlaşmalardan biri" olarak niteleyen Trump, Tahran konusunda sert adımlar atacağı mesajını veriyordu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0