08.01.2018 01:30 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER

Trump: Kore ile görüşürdüm

ABD Başkanı Trump, Güney Kore ile Kuzey Kore arasında son günlerde gerçekleşen diyaloğa destek verdiğini, ülkesinin de bu sürece dahil olabileceğini söyledi. Trump, bir soru üzerine de, Kore lideri ile kendisinin de görüşebileceğini ve bunda sorun görmediğini kaydetti

Kuzey Koüre lideri Kim Jong-Un’un, yeni Yıl kutlamaları çerçevesinde yaptığı konuşmada, bu yıl Güney Kore’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’na Kuzey Kore’nin de katılmak istediğini açıklaması ve ülkesinin Güney Kore’yle görüşmeye açık olduğunu söylemesiyle başlayan “iki Kore” arasındaki ılımlı hava sürerken, Pyongyang yönetimine sert çıkışlar yapan ABD Başkanı Donald Trump da tonunu yumuşattı. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Trump, iki ülke arasında son günlerde gelişen diyaloğu desteklediğini ifade ederken, ABD’nin de bu sürece katılabileceğini vurguladı.

Trump, Seul ile Pyongyang arasındaki diyalog konusunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Tarafların arasındaki görüşmelerin Olimpiyatlardan sonra da devam etmesini isterdim. Uygun zamanda biz de devreye gireceğiz. Olimpiyatlar konusunda anlaşma yapmaları fikrini beğendim, bu iki ülke arasında gerçekleşmeli. Ben yüzde 100 bunu destekliyorum” ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim ile telefonda görüşüp görüşmeyeceği sorusuna ise, “Ben her zaman konuşmaya inanıyorum. Bunu yapardım, sorun yok” şeklinde cevap verdi. 

Göreve geldiğinden bu yana, balistik füze denemeleri nedeniyle Kuzey Kore liderine karşı sert bir dil kullanan ve ona “roket adam” diye hitap eden Trump, geçtiğimiz günlerde de, Kim’in “Nükleer düğme masamda duruyor!” şeklindeki sözlerine “Benim daha büyük bir düğmem var!” diye karşılık vermişti. 

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5