25.04.2019 00:05 | Son Güncelleme:
AA

Trump ne yapacağını açıkladı: Partizan Demokratlar beni azletmeye kalkışırlarsa...

ABD Başkanı Donald Trump, Demokratların kendisini görevden azletme sürecini başlatması durumunda müdahale etmesi için ABD Yüksek Mahkemesi'ne başvuracağını söyledi.

ABD'de, Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerine karıştığı iddiaları  üzerine Özel Yetkili Robert Mueller'in yürüttüğü soruşturmanın tamamlanmasının  ardından sonuçlarına ilişkin tartışma devam ediyor.  

Kongre'den kendisine yönelik muhtemel bir adıma ilişkin Twitter  hesabından açıklama yapan Trump, şu ifadeleri kullandı:

"Mueller Raporu, kızgın Demokratlar ve Trump nefretçileri tarafından  yazılmasına ve arkasında sınırsız para (35 milyon dolar/yaklaşık 205 milyon lira)  olmasına rağmen beni indiremedi. Herhangi bir yanlış yapmadım. Partizan  Demokratlar beni azletmeye kalkışırlarsa ilk önce ABD Yüksek Mahkemesine  gideceğim. Değil 'ağır suç ve kabahat', benden yana tek bir suç dahi yok. Tüm  suçlar sahtekar Hillary, Demokratlar, DNC (Demokrat Parti Ulusal Kongresi) ve  kirli polislere aittir ve onları suçüstü yakaladık. Mueller'i bekledik ve  kazandık. Dolayısıyla şimdi Demokratlar son umut olarak Kongre'ye bakıyor."

Ancak uzmanlar, başkanı görevden azletme yetkisinin sadece Kongre'de  olduğunu ve ABD Yüksek Mahkemesinin bu konuda yasal olarak yapabileceği bir şey  olmadığını ifade ediyor.  

Özel Yetkili Savcı Mueller, raporunda Trump'ın seçim sürecinde Rusya  ile iş birliği yaptığının tespit edilmediğini ortaya koymuş ancak raporda  Trump'ın soruşturma sürecinde adaleti engellemeye kalkışıp kalkışmadığına ilişkin  bir sonuca varılmadığını kaydetmişti.  

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi ve diğer bazı  önde gelen Demokratlar, Trump'ın görevden alınma süreci için erken olduğunu  belirtse de Demokratlar arasında Trump'ın görevden alınmasına ilişkin sürecin  başlatılmasına yönelik sesler yükseliyor.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy4