Dünya
11.01.2017 - 21:13 | Son Güncelleme: 12.01.2017-1:24

Trump yönetiminden flaş Erdoğan açıklaması

Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, "Suriye meselesinde  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim  çok eski bir NATO müttefikimizdir." dedi.

Sitene Ekle

AA

Tillerson, Trump tarafından aday gösterildikten sonra ABD Senatosu Dış  İlişkiler Komitesinde senatörlerin dış politika ile ilgili sorularını yanıtladı.

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrasında Ortadoğu’da ABD’nin  “liderliğinin” bittiği yönündeki bir soruya cevap veren Tillerson, ABD’nin  bölgede tekrar söz sahibi olabilmesi için “müttefikleriyle ve dostlarıyla” tekrar  çalışması gerektiğini söyledi.

Tillerson, “Atmamız gereken ilk adım bölgedeki geleneksek  müttefiklerimiz ve dostlarımızla tekrar çalışmak olmalıdır. Tekrar geri  döndüğümüzü onlara gösterip bir planımızın olduğunu anlatmalıyız. Şu anda  bulunduğumuz noktada hiçbirşey yapamayız.” dedi.

Suriye’de, Türkiye, Rusya, ve İran’ın politikalarının önemli bir yeri  olduğunu belirten Tillerson şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız.  Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir. Bölgede ABD’nin eksikliğinde  kaygılandı ve yüzünü Rusya’ya döndü. Rusya kalıcı bir müttefik değildir.  Rusya’nın kalıcı bir müttefik olmadığını açıkça göstermek gerekiyor. Türkiye'nin  müttefiki ABD’dir."

Tillerson, bölgede atılması gereken ikinci adım olarak ise Suriye’de  DEAŞ’a karşı mücadele etmek gerektiğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar  Esed’in gitmesi gerektiğini belirten Tillerson, DEAŞ’la mücadele ve Esed’e karşı  mücadele etmenin bazı noktalarda çatıştığını kaydetti.

Rex  Tillerson, “Esed’den sonra ne geleceğine karar vermeliyiz.” diye  konuştu.


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Mutlak hükümdar, bir ülkeyi zora ve baskıya dayanarak yöneten kişi anlamında kullanılan terim hangisidir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.