Ankara

Yerel Haber
20 Ekim 2015 - 00:44

TSE-TÜDEF İŞBİRLİĞİ KONFERANSI

IHA

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, “İnsanlar neden kavga ederler, neden barış zordur, neden savaşırlar; en önemli konu ortak standartlarının olmamasıdır. Ortak dilleri olmadığı için savaşırlar, ortak tanımları ve amaçları olmadığı için savaşırlar” dedi.
TSE ile Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) işbirliği ile Dünya Standartlar Günü kapsamında panel düzenlendi. Panel, şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı. TSE Başkanı Korkmaz, panelde yaptığı konuşmada, “Standartlar her ne kadar piyasaya, toplumumuza baktığımızda çok teknik bir terim ve toplumumuzdan çok uzakta bir terimmiş gibi görünse de yapı itibariyle Türkçe olmadığı için. Esasında hayatımızda her zaman kullandığımız, ismini koymadığımız birçok standartlarımız var. Örneğin dilimiz bile bir standarttır. Standart inceliği olan, bir bütünlüğü olan; bir hizmet veya ürünü tanımlamaya yönelik tarafı olan kurallardan ibaret metinlerdir. Standartlar, tarafları ortak bir değerde buluşturmaya yarıyor. Örneğin yönetim sistemi standardı diyoruz, yönetim sistemi standardının tarafı ISO’dur. Tarafı ise ISO’ya üye olan bütün ülkelerdir. Amacı, kaliteyi güvence altına almak için her üretim sürecinin belli kurallara uygun olarak yapılmasıdır” ifadelerini kullandı.
“STANDARTLAR, EKONOMİK VE TİCARİ HAYATIN ORTAK DİLİDİR”
“İnsanlar neden kavga ederler, neden barış zordur, neden savaşırlar; en önemli konu ortak standartlarının olmamasıdır. Ortak dilleri olmadığı için savaşırlar, ortak tanımları ve amaçları olmadığı için savaşırlar” diyen Korkmaz şunları kaydetti:
“İnsanlar arasındaki kavganın en önemli sebebi referans aldıkları ilkeleri olmayışıdır. Biz uluslararası toplantılara katıldığımızda çok üzülerek söylüyorum, Türkçe değil İngilizce konuşuruz. Ortak ilkelerimiz ne kadar çok, ne kadar ince olur ise barışı, toplumsal anlayışı, kişiler arasındaki huzuru ve anlayışı güçlendiririz. Standart böyle bir şeydir. Öyle olunca ortak dil, yani her yıl Standart Günü kutlanırken bir tema kullanıyoruz; standartlar ortak dili. Standartlar ekonomik ve ticari hayatın ortak dilidir. Ürün veya hizmet açısından baktığımızda ekonomi ve ticaretin ortak dili standartlardır.”
“STANDARTLAR MECBURİDİR”
Standartların mecburi olduğunu belirten Korkmaz, “Ürettiğiniz zaman satacaksınız. Satılma, şartları, piyasa şartları, tüketicinin şartları. Sizin ürününüzü alma konusunda o şartlara uygun değilse satamazsınız, mecburidir. Ürünlerin büyük bir çoğunluğu gümrüklerde, istenilen standartlara uygun olup olmadığı açısından en azından dökümantasyon bazında kontrol edilerek içeriye alınır. Standart dışı kaldığınızda, kabul edilebilir standartlar içinde olmadığınızda ürününüz seyahat edemez. Bu, esasında standartlar zorunlu demek. Eğer standartlar, hizmetler, ürünler seyahat edemiyorsa, standartlara uygunluğunu belgelendirmediği sürece ortada bir zorunluluk var demektir” şeklinde konuştu.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.